Cumartesi , 28 Ocak 2023

Direnen kadınlar yargılanıyor

Aydın Kızılcaköy’de ve Muğla Marmaris’te doğasını ve zeytinini korumak isteyen kadınlar, 8 Mart’ı adliye koridorlarında geçirdi. Kadınlar, “Zeytinimizi, doğamızı korumaya devam edeceğiz” diyor.

Ezgi Can CEYLAN

Doğasını ve zeytinini korumak isteyen kadınlar, hâkim karşısında. Aydın Kızılcaköy’de zeytin alanları başta olmak üzere tarım arazilerine kurulmak istenen jeotermal santrallara (JES) karşı direnen 15 kadın hakkında açılan davanın üçüncü duruşması Aydın 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için 9 Haziran 2022 tarihine ertelendi.

Dava açılan isimlerden BirGün’e konuşan Fatma Obay, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi duruşmaya çıktık. Köyümüzü, zeytinimizi korumak istediğimiz için yargılanıyoruz. Kadınlar olarak zeytinimizi toprağımızı korumaya devam edeceğiz” dedi.

KABUL ETMİYORUZ

Zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetleri yürütülmesinin önünü açan yönetmeliğin yürürlüğe girmesine tepki gösteren Obay, “Biz 4 senedir zeytin alanlarımıza JES yapılmasın diye mücadele ediyoruz. Şimdi böyle bir karar verilmesi kabul edilemez. Mahkemeler kazandık ama şimdi şirket gelip buraya JES kurabilecek. Savaş çıktı ayçiçek yağı kuyrukları oluştu. Böyle bir durum varken zeytin alanlarımız yok edilmek isteniyor. Zeytin, enerjiden kıymetli. Biz ne olursa olsun zeytinimizi, incirimizi korumaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Dava açılan isimlerden Leyla Ciyanşen de, “Biz toprakla bütünleşmiş bir halkız. Köyümüz; zeytiniyle, inciriyle meşhur. Ne yaparlarsa yapsınlar zeytinimizden vazgeçmeyeceğiz. Biz sadece doğamızı korumak istiyoruz. Gelecek nesillere bu güzel doğayı bırakacak olan yine biz kadınlarız. Bunun farkındayız. O yüzden baskılara boyun eğmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Avukat Akın Yakan ise, “Kadınların hiçbiri görevlileri engellemedi. Kadınların anayasal hakları suç olarak görüldü. Mahkeme bunların hepsini değerlendirecek. Kızılcaköylü kadınlar yalnız değildir. Halk son derece duyarlı; toprağını zeytinini korumak için mücadelesini sürdürüyor” dedi.

NE OLMUŞTU?

Aydın’nın İncirliova ve Efeler ilçeleri ile Kızılcaköy, Dereağzı ve Gerenkova Mahallelerini kapsayan Sarı Zeybek JES (54 MWe) projesine karşı bölge halkı 2018 yılından bu yana mücadelesini sürdürüyor. İlk olarak JES projesine karşı direniş başlatan bölge halkı kadınları, 3-4-5 Aralık 2018 tarihlerinde JES çalışmalarında güvenlik önlemi alan jandarma ekipleriyle karşı karşıya geldi. Kadınlara, fiziki müdahale ve biber gazı sıkılırken çıkan olayların ardından Kızılcaköylü kadınlar hakkında jandarma ekiplerine görevini yaptırmamak ve mukavemet suçundan 15 köylü kadın hakkında Aydın 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

‘ADLİYEDE KUTLAYACAĞIM’

Marmaris’te yapılması planlanan Sinpaş Kızılbük Resort Otel ve devre mülk projesine tepki gösteren Marmaris Kent Konseyi üyesi Halime Şaman’a şirket tarafından açılan 300 bin liralık tazminat davasının ikinci duruşması bugün İstanbul Çağlayan Adliyesi 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülecek. Şaman yaptığı açıklamada, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü hep alanlarda kutladım. Bu sefer adliyede kutlayacağım. Sinpaş’ın bize açtığı yani bize diyorum ben. Şahsıma açılmış olabilir ama oradaki ekoloji mücadelesini susturmak amaçlı açıldı. Susmadık, susmayacağız ve korkmuyoruz” dedi.

Kaynak : BirGün

About Admin

Check Also

İğneyi kendimize… – Selahattin Demirtaş*

Selahattin Demirtaş, T24’e yazdığı “İğneyi kendimize” başlıklı yazısında “HDP’nin yaşadığı mağduriyetler, siyasi kararlar alırken duygusal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.