Perşembe , 1 Aralık 2022

Diren Dede Hamburg’da anıldı

Diren Dede arkadaşları ve sevenlerince anıldı. 30 Nisan Çarşamba günü, Hamburg‘da iken SC Teutona spor kulübünde top aynayan 17 yaşındaki Diren için arkadaşları ve sevenleri, yaptıkları sembolik futbol maçı ile  Diren’i andılar. Yaklaşık 1000 kişinin yer aldığı anmada cenaze masrafları için de bağış toplandı. Hermann-Schnell-Spor sahasında duygulu anlar yaşandı. Tüm oyuncuların formalarında “Diren seni kalbimizde yaşatacağız” yazısı vardı. Sahada takım kaptanı Deniz Erçin, Diren’in ailesine yönelik bir açıklama yaparak “sizlerin hep yanında olacağız” dedi.

Diren Dede Hamburg'da anılırken, katili serbest bırakıldı


Amerikalı katilin serbest bırakılması tepkiyle karşılandı

Hamburg’da yaşayan Diren Dede , Alman değişim programı öğrencisi olarak geçen yıl ağustos ayında ABD’nin Montana eyaletine bağlı Missoula kentine gitlmişti. Big Sky High Lisesi’nde eğitim gören 17 yaşındaki genç, pazar günü yerel saatle 00.30’da bir garajda öldürüldü. Polisin olayla ilgili olarak 29 yaşındaki Markus Kaarma isimli bir kişiyi gözaltına aldığı bildirildi. Kaarma’nın ifadesini manşetlere taşıyan yerel medya, Kaarma’nın Dede için tuzak kurduğunu belirtti.

Hamburglu Diren Dede‘yi dört kurşunla vurarak ölümüne sebep olan bir çocuk babasi Amerikalı katil Markus Kaarma‘nın 30 bin dolar kefaletle serbest bırakılması tepkiyle karşılandı. Amerika, katile sessiz kalıyor neden, diyen diyen birçok kişi durumu protesto etti.Alman medyasının geniş yer verdiği Diren’in talihsiz ölümü sevenlerini yasa boğdu.

DİREN’İN KENDİ SESİNDEN ‘AĞLAMA ANNEM’ ŞARKISI HERKESI AĞLATTI

17 yaşında öldürülen Diren Dede’nin Annesinin doğum günü için kendi sesinden seslendirdiği bir şiirinin sahada okunması herkesi duygulandırdı .Bu arada Ahmet Kaya’nın ‘Ağlama Annem’ şarkısının dinletilmesi, sahayı dolduran arkadaşlarını, sevenlerini ve yakınlarının bir çoğunu göz yaşlarına boğdu.


‘Amerika yasalarına göre Ev sahibinin hakkı var’

İfadeye göre Kaarma, “Hafta boyunca evime iki kez hırsız girdi. Ben de evimi ve çevresini 24 saat gözetleyecek bir kamera sistemi kurdurdum. O gece de garajın kapısını açık bırakarak hırsızı bekledim.(açıktan tuzak kurduğunun itirafı) Alarmın çalmaya başlamasıyla bir ‘davetsiz misafir’in geldiğini fark ettim.

Elimi geçirdiği av tüfeğiyle karanlıkta görmeden ateş ettim ve Dede’yi öldürmüştüm” sözlerini kullandı.Aynı açıklamada garajdaki arabasının hasar görmemesi için elindeki tüfekle yukarı doğru ateş ettim açıklaması yapan Kaarma olayı itiraf etti.

Montana eyaletinde geçerli olan ‘Kale Doktrini’ne göre, özel mülkün tacizine karşı evsahibinin kendisini korumak için öldürmeye kadar hakkının bulunduğu belirtiliyor. Ancak kanuna göre olay anında verilen kararlar bu kanunu destekliyor. 30 bin dolar kefalet ile serbest yargılanacak olan Kaarma hakkında 10 yıl ile 100 yıl arasında hapis cezası istendi.

Amerika’da öldürülen Diren yaşasaydı 45 gün sonra Hamburg’da olacaktı. Diren Dede’nin talihsiz ölümü sonrasi cenaze işlemleri için Amerika’ya uçan babası Celal Dede, Diren’in cenazesinin Türkiye’ye (Bodrum) götürülerek orada defnedilecegi açıkladı.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.