Perşembe , 1 Aralık 2022

”Diktatör Erdoğan, sırada daha ne var?”

Almanya’nın Axel Springer Yayın Grubuna bağlı en yüksek tirajli gazetesi Bild „ Diktatör Erdogan, Sirada Daha Ne Var?“ başlığıyla haber-yorum yayınladı.

 bild

Önceki gün Axel  Springer CEO’su Mathias Doepfner, Türkiye’deki gelişmelerin  ”oldukca endişe verici” olduğunu ve basın özgürlüğünün „ çiğnendiğini“ belirttikten sonra Türkiye’ye yeni yatırım yapmayacaklarını ve Doğan Holding’e kalan paylarını 2022’ye kadar kademeli olarak satacaklarını ifade etmişti.

Aynı yayın grubuna bağlı Almanya’nin en yüksek tirajli gazetesi Bild’de „ Diktatör Erdogan Sirada Daha ne Var?“ başlıklı bir haber yayınladı.

 Haberde „Muhalif politikacılar gece yarısı gözaltına alındı. Yine sokaklarda  bomba sesleri. Türkiye iç savaşa doğru sürükleniyor. Başkan Erdoğan her geçen gün gittikce diktatörleşiyor“ denildi.

 „ Sırada ne var? ara başliığı ile verilen haberde  15 Temmuz askeri darbe girişimi sonrası otuz alti bin kişinin cezaevinde olduğu  ve artık cezaevlerinde yer kalmadığı belirtilerek „ Hükümeti eleştirenler gözaltına alınmaktadır. Şimdi de Kürtlere sıra geldi. Gece yarısı HDP Eşbaşkanları Demirtaş ve Yüksekdağ gözaltına alındı. Anti-terör yasa kapsamında Demirtaş ve Yüksekdağ otuz güne kadar avukatlari ile görüştürülmeyebilinir. Erdogan Kürtler’e savaş açmıştır. HDP parlamentoda 6 milyona yakın seçmeni temsil etmektedir. HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınmasının ardından Diyarbakır’da patlama olmuş, çok sayıda kişi yaralanmış ve sekiz kişi  hayatını kaybetmiştir. Bu denli Türkiye bir iç savaşa sürüklenmemişti ve Avrupa kararını vermek zorundadır” denildi.

 Haberde : „ Almanya Dışışleri Bakanlığı, Türk Büyükelciliği’ndeki en üst düzey diplomat olan maslahatgüzarı Türkiye’deki son gelişmeler  nedeniyle  Dışişleri Bakanlığına çağırdı. Hala Ankara ile AB müzakereleri devam etmektedir. Erdoğan’in diktatör politikalarına karşı kırmızı  çizgi çekilmenin zamanı gelmiştir.”

Avrupa Parlamentosu Dişilişkiler Komisyonu Uzmanı David McAllister „ Eger Ankara idam cezasını  tekrar geri getirirse, müzakereler askıya alınır“ şeklinde açıklamada bulunmuştu.

 Haberde ayrıca „ Erdoğan’in askerleri sadece Suriye’ye değil, Kuzey Irak’a saldırmaktadır. Erdoğan IŞİD’e karşı savaşmak yerine Kürtler ile savaşmaktadır. Başbakan Merkel karar vermeli. Diktatörün durdurulmas mı yoksa mülteci anlaşması mı daha önemli?“ denilen haberde Erdoğan’ın „diktatörce“  uygulamaları şu şekilde sıralandı: „ Basın özgürlüğünü ortadan kaldırdı. Muhalefeti yok etti. OHAL’i uzattı. Cezaevlerinde işkence uygulamaktadır. Onlarca kişi işinden oldu, rektörler üniversitelerden atıldı.“

 ”ERDOĞAN’IN KENDİ DARBESİ”

Bild gazetesinde ayrıca köşe yazarı yazan Alman Radyosu Indendantlarından Prof. Ernst Elitz „ Erdoğan’in kendi darbesi“ başlığıyla yazdığı köşeyazısında Erdoğan kendi ülkesine darbe yaptı“  denildi.

Elitz köşe yazısında şöyle dedi: ”Erdoğan kendi ülkesinde demokrasiye darbe yaptı. Kim onu eleştirirse cezaevine gitmekte. Erdoğan hergün insan haklarını  ihlal etmektedir. Almanya hakkında da iftira atmaktadır. Almanya’nin terörü desteklediğini ve Türkler’in burada haksızlığa uğradığını  iddia etmektedir. Erdoğan iktidarda olduğu müddetce,  AB ile müzakereler gerçekleştirilmemeli. Bunu Alman hükümeti açıkca göstermeli. İnsan hakları ve düşünce özgürlüğü Avrupa değerleri ve demokrasinin temel taşlarıdır. Kim buna savaş acarsa tolerans beklemesin’

Süheyla Kaplan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.