Cumartesi , 28 Ocak 2023

Dijital dünyada kaos yaşanıyor: 3. dalga başladı

Twitter, Spotify, Netflix, Amazon, Tumblr, Reddit’’in de aralarında bulunduğu büyük internet sitelerine dalgalar halinde düzenlenen siber saldırılar sonrasında, ABD’nin doğu yakasındaki kullanıcılar ulaşım sıkıntısı yaşıyor.

dijital

Gün boyunca saldırıların odağında yer alan internet trafiği firması Dyn, Doğu Yakası’ndaki internet sitelerinin ve servislerin kapatılmasının ardından 3. dalganın yaşandığını duyurdu.

CNBC’nin haberine göre şirketten yapılan açıklamada, milyonlarca farklı IP adresinden düzenlenen saldırının ‘iyi planlandığı ve hayata geçirildiği’ belirtildi.

FBI: İNCELEMELERE BAŞLADIK

New Hampshire merkezli Dyn’e yönelik saldırılar yerel saatle 07.10’da başlamış ve gün boyunca devam etmişti. FBI’dan yapılan açıklamada, siber saldırıların soruşturulduğu kaydedildi. BTK DA UYARDI Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan da ABD’de yaşanan bir siber saldırı vakası nedeniyle birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığını bildirerek, “Siber saldırılar konusunda tüm operatörlerimizi, kamu kuruluşlarımızı ve vatandaşlarımızı uyarıyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

WikiLeaks’ten destekçilerine çağrı: Saldırıları durdurun

Destekçilerine ABD’de meydana gelen DDoS saldırılarını durdurma çağrısında bulunan WikiLeaks, milyonlarca kişinin internet erişimini engelleyen saldırının ‘hedefine ulaştığını’ ifade etti.
ABD’nin doğu yakasında sabah saatlerinde başlayan siber saldırılar Dyn isimli internet servisi firmasını hedef almış ve aralarında Twitter, Spotify, Amazon’un da bulunduğu birçok büyük siteye erişim engellenmişti.

Siber saldırıların ardından WikiLeaks’in Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Bay Assange hala hayatta ve WikiLeaks hala yayın yapıyor. Destekçilerimizden ABD internetini alaşağı etmeyi bırakmalarını istiyoruz. Haklılığınızı kanıtladınız” ifadelerine yer verildi.

WikiLeaks’ten cuma sabahı paylaşılan fotoğrafta, Julian Assange’ın 2012 yılından bu yana ikamet ettiği Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nin önünde silahlı polislerin beklediği belirtilmişti.

(Kaynak :Sputniknews)

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.