Cumartesi , 25 Haziran 2022

Digitürk sansürüne siyah çelenkli protesto

digitürk

Türkiye’de 7 televizyon kanalını platformdan çıkaran Digiturk’e Hamburg’dan tepki.

Almanya’nın Hamburg şehrinde Digitürk Kuzey Almanya Temsilciliği ( Altona) önüne siyah çelenk bırakıldı.
Pazartesi günü saat 15:00 de biraraya gelen Hamburg Türk Basın Birliği ( HTBB) üyesi bir grup gazeteci, temsilcilik önüne, “Digitürk’ün basına sansür uygulamasını kınıyoruz” dövizi ile siyah çelenk bırakarak, “mağdurun kim olduğu önemli değil, düşünceye ve basın özgürlüğüne pranga vurulmasına şiddetle karşı çıkıyoruz” açıklamasında bulundu.

6 kişilik HTBB heyeti, konuya yönelik yaptıkları açıklamada, “haber alma özgürlüğünün açıktan ihlal edilmesi anlamına gelen “Fiş çekerek ekrar karartma” uygulaması, içinde bulunduğumuz yüzyılda üzücü olduğu kadar, özgür basına vurulmuş bir darbe ve açık sansürdür. Buna şiddetle karşıyız” dediler.
Siyah çelenkli protesto sırasında Digitürk Kuzey Almanya temsilciliğinin kapalı olduğu dikkat çekti.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta Digitürk, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ilettiği yazı sonrası, Kanaltürk, Samanyolu TV, Mehtap TV, S Haber (Samanyolu Haber), Bugün TV, Yumurcak TV ve Irmak TV kanallarını platformdan çıkarmıştı.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.