Die Welt Gazetesi:’Türkiye’de, Erdoğan’ı destekleyenlere gösteri özgürlüğü var’

Türkiye’de Gezi olaylarının yıldönümünde eylemcilere polisin uyguladığı şiddet Alman medyasında yankı bulmaya devam ediyor.

Süheyla Kaplan

Alman Die Welt gazetesinde Boris Kalnoky ” Erdoğan’ı destekleyenlere yürüyüş izni var” başlığıyla yazdığı yorumunda, Türk hükümetinin Gezi olaylarının yıldönümünde muhalif eylemcilere sert önlemler alırklen, aynı gün fanatik islamcılar tarafından Ayasaofya caminin yapılması için düzenlenen göstericilere hiçbir şekilde güvenlik önleminin alınmadığına dikkat çekiliyor.

Haber-yorumda Gezi olaylarının yıldönümüne katılan eylemcilerin Erdoğan’ın demokrasi vaadine rağmen on yıldan beri bu vaadi yerine getirmediği için sokaklara döküldüğünü ve devlet şiddetiyle karşı karşıya kaldıkları belirtildi.

Die Welt Gazetesi:'Türkiye'de, Erdoğan'ı destekleyenlere gösteri özgürlüğü var'

Gazetede şu ifadelere yer verildi: “Bir yıl önce Taksim’de

şekillenen yeni politik kültür Türkiye’de daha uzun süreceğe benziyor. Dün sabah kalktığınızda, gece yarısına kadar İstanbul’u gözlemlediğinizde yeni bir Türkiye’nin göründüğünü görürsünüz. Bir taraftan Ayasofya camisinin yapımı için fanatik müslümanların eylemlerini görürsünüz ki, Atatürk’ten beri burası müze olarak kullanılmaktadır. Burası camiye dönüştürülmek istenmekte. Erdoğan’ın kendisi zaten bu yönde aksiyonların öncüsü”.

Haberde, Gezi olaylarının yıldönümünde Erdoğan’ın bir gün önce Gezi eylemcilerini uyardığını ve 1453 düşüncesinin bir açılım olduğunu, agresyondan daha çok Müslümanların baskı altında tutulmasına, sindirilmesine karşı bir savunma olduğu şeklinde açıklamada bulunduğuna dikkat çekildi.

AKP ile organik bir şekilde çalışan IHH”nin Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi için düzenlenen gösterilere destek olduğu ve bu durumun Türkiye’nin bir dönüşümün yaşandığının göstergesi olduğu dile getiriliyor.

“MÜSLÜMANLAR DİLEDİĞİ GIBI GÖSTERİ YAPABİLİR”

Gazetede, Müslümanların dilediği gibi Türkiye’de gösteri düzenleyebildiği belirtilirken, “Kim hükümete karşı gösteride bulunursa sağlığının ve geleceğinin ne kadar tehlikeye gireceğini göze almalı” denildi.

Haberde 25 bin polisin yanbi sira tomalarin konuslandirildigi Taksim olaylarinda “KIm Erdogan”i desteklemke isterse ona gösteri izni var, aksi takdirde bedel ödemek zorunda” denildi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir