Salı , 29 Kasım 2022

Die Welt gazetesi “Türkiye ile IŞİD arasındaki bağlantıları ortaya çıkaran gizli dökümanlar CIA’in elinde!”

Alman Die Welt gazetesi CİA’nin elinde Ankara ile İŞİD arasında ticari bağlantıları ortaya çıkaran gizli dökümanların olduğunu yazdı.
Süheyla Kaplan 
Alman Die Welt gazetesinde Alfred Hckensberger tarafından ‘’ Türkiye Neden Şimdi İŞİD’e saldırmaya Karar Verdi’ başlıklı haber-yorumda Amerikan İstihbaratı CİA’nin elinde Ankara ile İŞİD arasında ticari bağlantıları ortaya çıkaran gizli dökümanların olduğu yer aldı.
İŞİD ile bağlantılı olan Türk işadamları, politikacıların tek tek isim listesi CİA’nin eline geçti.
ABDCAI

Haber- yorum şu şekilde devam ediyor:

‘’Suruç saldırısından sonra Türkiye İŞİD’i bombalamaya başladı. Şu ana kadar geç kalınmış bir saldırı. Türkiye’nin Amerika ile masaya oturması sonrası gerçekleşmiş olabilir. Daha önce Ankara ile Washington arasında bir anlaşma var mıydı!!!!!

Saldırılar devam ediyor. Türk ordusu dün Suriye’deki İŞİD militanlarına yeni bir saldırıda bulundu. Bu kez Türkiye aşırı İslamcıların eline geçen sınır kenti Dscharablus’a saldırdı. Ayni anda birçok panzerlerle Kürt köyleri de vuruldu. Bölgedeki Muhalif İnsan Hakları Gözlemcilerine göre 4 YPG’li asker bu saldırı sonucunda yaralandı. Bugün NATO bu konuyu görüşmek üzere kriz toplantısı gerçekleştirecek. Ankara Pazar akşamı NATO’ya acil toplanması konusunda çağrıda bulunmuştu. Amerikan hükümet yetkilileri çevresinden alınan bilgiye göre Washington Türkiye ile birlikte Kuzey Suriye’de birTAMPON bölge kurmayı planlıyor.

TürkHAVA Kuvvetlerinin bu saldırısı Suriye ve çevresindeki bütün bölge için gerginlik ve çatışmaların yeniden ivme kazanacağını gösteriyor. Suriye’deki iç savaş vesilesiyle komşu ülkeler tarafından zorlansa da Türk ordusu doğrudan bu çatışmalara şu ana kadar müdahil değildi. Ancak son gelimleler hiç de öyle görünmüyor. Nitekim Başbakan Davutoğlu, Suruç saldırısından sonra ‘’ Ülkemize herhangi bir tehdit olduğunda bunun cevabını vereceğiz, ülkemizin kanunları olmayan bir araziye dönüşmesine asla izin vermeyeceğiz’ şeklinde bir beyanda bulundu.

‘’MİT İŞİD’E STRATEJİK YARDIM ETTİ”

Ankara İŞİD’e karşı tutumunu neden şimdi değiştirdi? Bu U dönüşü nerden kaynaklanıyor? Türkiye iki yıl boyunca İŞİD militanlarına oysa göz yummuştu. Türk İstihbaratı İŞİD’e stratejik olarak yardım etmiş ve silahla İŞİD militanlarını beslemişti. Şimdi burada şu soru soruluyor? Neden Türkiye şimdi İŞİD’e saldırmaya karar verdi?

 “ANKARA’NIN İŞİD İLE DOĞRUDAN BAĞLANTILI OLDUĞUNA DAİR YÜZLERCE DOKÜMAN / KANIT VAR”

Türk Dış politikasında İŞİD ile mücadele konusunda paradigma kaymasıTürkiye’nin gönüllü olarak bu işe ‘ evet’ demesi ile mümkün değil. Mayıs ayında Amerikan Özel Birlikler Suriye’nin doğusuna gizli bir operasyon düzenledi. Bu saldırıda İŞİD’in en önemli mali kaynaklarından biri olan yasa dışı gaz kaçakçılığında önemli rolü bulunan örgütün önemli liderlerinden Ebu Sayyaf Amerikan Birlikleri tarafından yapılan saldırıda çıkan çatışmada öldü. Ebu Sayyaf’ın eşi Ümmü Sayyaf’ın da İŞİD’in terör eylemlerinde önemli rol oynadığı ve Amerikan askerleri tarafından yapılan operasyonda sağ olarak ele geçirildi. Bu sırada birçok doküman da ele geçirildi.

Ebu Sayyaf aynı zamanda İŞİD’in gerek içerde gerekse dışarıda illegal bütün ticari ilişkilerini yürüten biriydi. Geçenlerde İngiliz ‘ Guardian’ gazetesi üst düzey kaynaktan alınan bilgiye ve bu operasyonda ele geçirilen dökümanlara ve kayıtlara göre göre Türk hükümetinin ( resmi anlamda) İŞİD yetkililer ile doğrudan bir ilişkisi olduğunu yazdı.

 “İŞİD TÜRKİYE BAĞLANTIINA DAİR DÖKÜMANLAR CIA’NİN ELİNDE”

Türkiye ile İŞİD arasındaki bağlantı şaşırtıcı değil. İŞİD her ay petrol ve doğan gazdan 40 milyon Dolar kazanmaktadır. Petrol ve doğal gaz Suriye ve Irak üzerinden Türkiye’ye satılmakta.. Bu yasa dışı ticaretin Türk devlet aktörlerinin bilgisi dışında gerçekleşmesi mümkün olamaz. Amerikan İstihbaratı ( CIA) bunları biliyordu. İşte Mayıs ayında yapılan operasyon ve Ebu Sayyaf’ın eşinin sağ olarak ele geçirilmesinin ardından İŞİD ile bağlantılı olan Türk işadamları, politikacıların tek tek isim listesi CİA’nin eline geçti. İşte bu noktada Türkiye’nin İŞİD’e karşı strateji değiştirmesi, Amerika’nın Türkiye’ye siyasi bir baskı uygulaması sonucu olabilir. ( Türkiye İŞİD bağlantısına ait dökümanların Mayıs ayında Ebu Sayyaf’ın bilgisayarlarına el geçirilmesi sonucu…)

“SURUÇ SALDIRISI İŞİD’E SALDIRMA KONZEPTİNE ÇOK UYGUN GÖRÜNÜYOR”

Türkiye’nin İŞİD’e saldırması Suruç saldırısından önce uzun süren bir karar sonucu verildi. Suruç saldırısından yaklaşık on gün önce Ankara 21 İŞİD üyesini Türkiye’de tutukladı. Ankara daha önce böyle bir şeyi hiç yapmamıştı. Radikal-İslamcı militanlar Türkiye’de serbestce, gönül rahatlığıyla dolaşabiliyorlardı. Antep’te, Urfa hastanelerinde yaralı İŞİD militanları tedavi görüyordu.

Şimdi ne oldu da Ankara İŞİD’e karşı bir biçimde saldırıya geçti. Şimdi Ankara bir taşla PKK ve diğer sol grupları da kurban etmek istiyor. Türk uçakları Kuzey Irak’da İŞİD militanlarına göre Kürt militanlarını daha fazla vurmak amacıyla havalanıyor. Amerika Ankara-İŞİD bağlantısı konusunda elinde bulundurduğu dökümanlar ile Türkiye’ye baskı mı yaptı da, İŞİD militanlarını vurmak için harekete geçti????

“AMERİKA İLE TÜRKİYE ANLAŞMAYA MI VARDI”

İncirlik Üssü’ndekiHAVA sahası Kürtler’e karşı Türkiye’nin saldırıya geçmek istemesi Amerika ile yapılan müzakere sonucunda karar verilmiş olabilir. Kürtler burada piyon mu? Şaşırtıcı olamaz. Çünkü Çünkü Ankara Kürtler ile barış sürecini tamamıyla dondurmuş görünüyor.

TAMPON BÖLGE Mİ OLUŞTURULACAK”

Bugün NATO zirvesi gerçekleşecek. Alman Dışilişkiler Bakanı Steinmeier ( SPD), Türk Dışilişkiler Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak Almanya’nın Türkiye’nin barış sürecini devam etmesi gerektiği konusunda görüşlerini bildirdi. Steinmeier İŞİD’e karşı mücadele konusunda da Türkiye’nin attığı adımı destekledklerini belirtti. Alman Sol Partide patriot füzelerinin geri çekilmesi gerektiği çağrısını yaptı.

Görünüşe göre Amerika ve Türkiye Kuzey Suriye’de tampon bir bölge kurmayı planlıyor. Amerikalı yetkililer Suriye’nin kuzeyinde daha güvenlik ve istikrar istiyor. Nitekim üst düzey bir Amerikalı yetkili sözkonusu bu tampon bölgenin kurulması konusunda ayrıntılı çalışmaların devam ettiğini söyledi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.