Perşembe , 9 Şubat 2023

“Devletin halka saldırısı”

Ankara’da düzenlenen ve ilk açıklamalara göre 95 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırı dünya basınında geniş yer buldu.

katliam

Süheyla Kaplan

Alman Haber Kanalı N-TV, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın Ankara’daki saldırının ardından yaptığı “Devletin Halka Saldırısı” şeklindeki yorumunu başlık olarak verdi. Haberde Demirtaş’ın “Bu saldırı açıkça devletin halka saldırısıdır. Saldırı Diyarbakır ve Suruç’un tıpa tıp benzeri ve devamı. Bilanço çok ağır. Diyarbakır ve Suruç’ta gerçekleşen katliamla ilgili arkasındaki güçler ve arkasındaki faillerle ilgili tek bir kişi dahi ortaya çıkarılmış değil. Bu olay da aydınlatılmayacak” şeklindeki demecine yer verildi.

Haberde ayrıca HDP Eş Başkanı Demirtaş’ın saldırıdan Türk hükümetini sorumlu tutmasına rağmen Başbakan Davutoğlu’nun saldırıyı İŞİD, PKK ya da DHKP-C tarafından yapılabileceği yönündeki görüşüne yer vererek “HDP Türk Hükümetini suçlu görüyor, hükümet ise suçluyu başka yerde arıyor” denildi.

ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN UYARI

Alman Dışişleri Bakanlığı son günlerde Türkiye’ye ye seyahat edenlere uyarıda bulundu. Uyarıda “Ülkenin bütün bölgelerinde politik gelişmeler göz önünde bulundurulmalıdır” denildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ayrıca “Daha başka saldırıların olup olmayacağı konusunda bilgi yok. Ancak Türkiye’ye seyahat edenler miting alanlarından, toplantılardan, kalabalık alanlarda bulunmaktan ve özellikle de büyük şehirlere gitmekten kaçınmalı” denildi.

MERKEL TAZİYE MESAJI GÖNDERDİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ankara’da yaşanan terör olayları nedeniyle Başbakan Ahmet Davutoğlu’na taziye mesajı gönderdi. Merkel, mesajında, “Bu terör saldırıları doğrudan sivil haklar, demokrasi ve barışı hedefleyen korkakça bir davranıştır. Kurbanların çoğu şiddete karşı yapılan bir miting için bir araya gelen gelmek isteyen kişilerdi. Bu kişilere saldırı, doğrudan toplumsal dayanışmayı hedef almaktadır. Yıldırma ve korku yayma çabasıdır” dedi.

ROTH: ŞİDDETİN SORUMLUSU ERDOĞAN’DIR

Alman Yeşiller Partisi Milletvekili ve Parlamento Başkan Yardımcısı Claudia Roth, Ankara’daki saldırının sorumlusunun Erdoğan olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin gittikçe krize sürüklendiğine dikkat çekti.

Roth, “Bugünkü Ankara’daki saldırı Suruç ve Diyarbakır’daki benzeri saldırıları anımsatmaktadır. Bu saldırılarda adeta kin bulunmakta. Bu ortamın yaratılmasından Erdoğan sorumludur” dedi.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Ankara katliamının sorumlularının doğrudan barışı hedef aldıklarını belirterek “Türkiye’de tüm demokratik güçler birlik olmalı ve demokrasi kazanmalı” dedi.

Alman Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen ise Erdoğan’ın “kanlı devletinin” kendisi gibi düşünmeyenleri “terörist” olarak tanımladığını ifade ederek, “Alman hükümeti katil Erdoğan hükümetine silah ticaretini derhal durdurmalı” şeklinde konuştu.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.