Çarşamba , 29 Haziran 2022

Der Spiegel; Osmanen Germania üzerinde MİT’in etkisi aşikar

Almanya’nın en etkin siyasi dergilerinden Spigel dergisi Osmanen Germania üzerinde Türk Milli İstahbarat Servisi MİT’in etkisinin aşikar olduğunu yazdı.
osmanen_1
 
Der Spiegel’in internet sayfasında ‘ Türk İstihbaratının Rocker Klübü üzerinde görünen bir etkisi var’ başlığıyla yer alan haberde Rocker Klübü Osmanen Germania’nın Almanya’da çok kısa sürede örgütlendiklerine ve üye sayısında her geçen gün artış yaşandığına dikkat çekildi.
 
SPİEGEL dergisinin enformasyonlarına göre MİT’in Osmanen Germanen üzerinde etkisi olduğu belirtilirken, Alman hükümeti çevresine yakın kaynaklar, Osmanlı Germania’ya mensup kişilerin bozkurtçu oldukları konusunda hemfikirler. .
 
Haberde Osmanen Germania resmi internet sayfasında gerekse klübe üye olan kişilerin sosyal medyada özellikle Kürt gruplakar karşı agresiv yorumlar yaptıklarına dikkat çekildi.
 
Alman güvenlik kurumlarının yakın takip ettiği ve 2015 yılında kurulan Osmanen Germania çoğunlukla genç üyelerden oluşuyor.
 
Kasım ayında güvenlik birimleri tarafından yapılan Osmanen Germania’ya yönelik operasyonlarda silah, uyuşturucu ve bazı munisyonlar ele geçirilmişti.
 
Hamburg Eyalet Parlamentosu Sol Parti Milletvekili Cansu Özdemir Osmanen Germania adlı çetenin MİT ile ne tür bir bağlantının olduğuna dair soru önergesi vermişti.
 
Geçtiğimiz günlerde Alman Welt gazetesi Hessen Eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth’un Osmanen Germania polis baskınlarına ilişkin “Organize suça karşı dikkatle planlanmış bir darbe” demişti.
 
Hamburg Anayasayı Koruma Dairesi ise Sol Partili Özdemir’in önergesini şöyle yanıtlamıştı: Söz konusu grup, Hamburg Anayasayı Koruma Dairesi’nin gözetim altında değil. Görevimiz çerçevesinde grubun Türk milliyetçilerle bağlantısı olduğunu gösteren bulgular var. Bu bulguları tabii ki de ciddiye alıyoruz.”
Süheyla Kaplan

About Süheyla Kaplan

Check Also

”Erdoğan’ın gazetecileri Alman politikacıları casus gibi gözetliyor”

Suriye’deki Demokratik Birlik Partisi’nin ( PYD) Eşbaşkanı Salih Müslüm’in önceki gün Federal Meclisin restorandında Sol …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.