Perşembe , 9 Şubat 2023

Der Spiegel, ‘Korkunç dost: Erdoğan, özgürlük ve demokrasiye karşı savaşıyor’

Türkiye ile Almanya arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren bir kliple başlayan kriz, önde gelen Alman dergilerinden Der Spiegel’in son sayısının kapağı ile alevlenebilir.

erdoğan_ der spiegel

Kapağında Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel illüstrasyonlarına bir arada yer veren Der Spiegel, ‘Korkunç dost: Erdoğan, özgürlük ve demokrasiye karşı savaşıyor’ ifadelerini kullandı.

MERKEL, ‘MUZAFFER AMA ÖFKELİ BİR DEV’ HAVASINDAKİ ERDOĞAN’IN GÖLGESİNDE ‘MAĞLUP VE BEDBAHT BİR CÜCE’

Diken’in aktardığına göre, Erdoğan kapak çiziminde bir yandan Türkiye ile Avrupa Birliği arasında varılan mülteci anlaşmasının ‘tadını çıkaran’, öte yandan kaba etine ‘Basın’ yazılı gazete kağıdından uçak saplanmış ‘muzaffer ama öfkeli bir dev’ olarak resmedildi.

Dergi, aynı çizimde, Türkiye’yle AB arasındaki ‘mülteci pazarlığı’nın mimarı Almanya Başbakanı Merkel’i yermeyi de ihmal etmedi.

Almanya lideri Merkel,  ‘muzaffer ama öfkeli bir dev’ havasındaki Erdoğan’ın gölgesinde, içinden euro’lar fışkıran çantasıyla ‘mağlup ve bedbaht bir cüce’ olarak resmedildi.

Kapaktaki bu ifadelerin yanı sıra dergideki analiz yazısına da ‘Boğaziçi’nin ilkel adamı’ başlığı atıldı.

Haberin spotunda ise ise şu ifadelere yer verildi: ‘Almanya ve AB mülteci krizini çözsün diye Recep Tayyip Erdoğan’a teslim oldu. Şimdi bir hiciv vakası sayesinde (Erdoğan’ın ti’ye alındığı Almanca klibe karşı Ankara’dan yükselen tepkiler kastediliyor) Türk cumhurbaşkanının nasıl bir zihniyete sahip olduğu anlaşılıyor. Onu gerçekten tanıyan, her şeyden önce Avrupa için ciddi ciddi korkmalı.” (Sputnik)

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.