Salı , 31 Ocak 2023

“Depreme yeterince hazırlanmadık”

Nepal’deki depremin bilançosu her geçen gün artıyor. Hükümet ise daha önce büyük deprem beklentisi uyarılarına rağmen yeterince hazırlıklı olunmadığını kabul etti.

Nepal’deki depremde ölenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Son açıklanan rakamlara göre, ölü sayısı 5 bini geçti. BM’nin verilerine göre depremde 8 bin kişi yaralanırken toplamda 8 milyon kişi olumsuz etkilendi. Bölgedeki insanların acil gıda ve ilaç yardımına ihtiyacı olduğu bildiriliyor. BM, acil yardım fonlarından 15 milyon doları Nepal’deki yardım çalışmalarına destek amaçlı serbest bırakacağını duyurdu. Dünya Gıda Programı ise üç ay boyunca 1,4 milyon insanın acil gıda yardımına muhtaç olduğunu ve bu insanlara yardım etmek için çalışma başlatacağını bildirdi.

Nepal Başbakanı Sushil Koirala, televizyonda yaptığı halka sesleniş konuşmasında ülkede ölenler için üç günlük yas ilan edildiğini açıkladı.

Bu arada, deprem bölgelerinde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. ABD, Çin ve İsrail de dahil pek çok ülkeden askeri uçaklar yardım çalışmalarına katıldı.

“Bu ölçüde bir felakete hazırlıklı değildik

Nepal hükümeti, ülkede büyük bir deprem tehlikesi beklendiği yönünde çok sayıda uyarı yapılmasına rağmen yeterince hazırlıklı olunmadığını kabul etti.İçişleri Bakanı Bam Dev Gautam, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, “Yeterli araçlara sahip değiliz ve herkese ulaşmak için zamana ihtiyacımız var“ dedi. Yetkililerin krizi bastırmakta zorluklarla karşılaştığını belirten Bam Dev Gautam, “Bu ölçüde bir felakete hazırlıklı değildik” şeklinde konuştu.

Heyelanda 250 kayıp

Nepal’deki depremin merkez üssüne yakın Langtang bölgesinde gerçekleşen heyelan felaketi sonrası 250 kişinin kayıp olduğu bildirildi.

Bölgenin popüler bir trekking sahası olduğu kaydedildi. Bölgedeki üst düzey yetkililerden Uddav Prasad Bhattarai, yabancı turistlerin de kayıplar arasında olabileceğini belirtti. Ancak bölge uzakta ve iletişim de zor olduğu için ayrıntılı bilgilere ulaşılamadı.

Nepal’de salgın endişesi

Deprem sonrası Nepal’de yüz binlerce insan sokaklarda yatıyor. Antibiyotik ve temiz suya ihtiyaç olan ülkede salgınlardan endişe ediliyor.

Nepal’de hastaneler tıka basa dolu. Çoğu kişi sokaklarda tedavi edilmeye çalışılıyor. Alman sosyal hizmet kurumu AWO’nun uzun yıllardır Katmandu’da yaşayan Acil Yardım Koordinatörü Felix Neuhaus da bölgedeki son 80 yılın en şiddetli depremini, ailesi ile birlikte yaşayanlardan. Bazı gönüllülerin ellerindeki ufak bavullarla sokaklara çıkıp sağlık hizmeti vermeye çalıştığını belirten Neuhaus ancak onların da ellerinde antibiyotik bile olmadığını, sadece ağrı kesici ve yara bandı bulunduğunu söylüyor. Neuhaus, yağmur nedeniyle bulaşıcı hastalıkların patlak vermesinden endişe ediyor. Zira ülkenin birçok bölgesinde içme suyu kontrol edilemiyor.

Neuhaus, hava trafiğinin yoğun olduğunu, aralarında Hindistan’a da ait olan birçok askeri uçağın görüldüğünü ancak yardımların nasıl dağıtılacağının koordine edilemediğini kaydediyor. Elektriklerin kesik, cep telefonlarının erişime kapalı olduğunu belirten Neuhaus, mağdurlara yardım ulaştırmak için kendi çalışanlarına bile ulaşmakta zorlandığını kaydediyor.

“Bebeklere süt bulunamıyor”

Neuhaus, “Önümüzdeki günlerde mutlaka beslenme alanında ve umarım bir de çadır yardımında bulunacağız. Bunun ötesinde özellikle emziren annelere ve ufak çocuklara odaklanacağız. Çünkü gördüğümüz kadarı ile onlara hiçbir destek verilmiyor. İki gündür süt bulunmuyor. Durum gerçekten çok kötü burada. Ama yardım grupları, kooperatif ve dernek gibi birçok bağlantısı olan ortaklarımız var ve bu yapılanmalar sayesinde mağdurlara doğrudan yardım ulaştıracağız” dedi.

Birçok köyle bağlantı sağlanamadığı için can ve mal kaybının boyutları hâlâ tam olarak kestirilemiyor. Son verilere göre ölü sayısı 4 binin üzerinde olarak açıklandı.

Depremde yüzlerce yıllık tapınaklar harabeye döndü, Everest Dağı’ndaki ana kampın bir kısmı düşen çığlar nedeniyle kar altına gömüldü. Everest’te en az 22 dağcının öldüğü bildirildi

©Deutsche Welle Türkçe

AFP/dpa, BS/BK

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.