Cumartesi , 28 Ocak 2023

Deniz Yücel’in tutukluluğuna itiraz reddedildi

27 Şubat tarihinde tutuklanan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi.

Alman Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in tutukluluğuna yapılan itirazı değerlendiren 10. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklama kararının usul ve yasaya aykırı olmadığını belirterek, yapılan itirazı reddetti.

Mahkeme, kararında “Şüphelinin ifade ve savunması, şüpheli tarafından kaleme alınan yazılar, bu yazılarda kullanılan görsel ögeler, başlıklar, yazılar içerisindeki ifade ve anlatım ile kullanılan dil üslup bütün halinde değerlendirildiğinde, şüphelinin eyleminin basın özgürlüğü ve gazetecilik anlamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığı” ifadelerine yer verildi.

Kararda, ‘soruşturmaya konu olan yazılarında gerçekleri adeta kasıtlı ve bilinçli olarak saptırarak adeta yasa dışı silahlı terör örgütlerinin amacına hizmet eder şekilde hareket ettiği amaç ve kanaatine varıldığına’ dikkat çekildi.

Die Welt Gazetesi muhabiri İlker Deniz Yücel, 27 Şubat’ta “Terör örgütü propagandası yapmak” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlarından 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Yücel’in avukatları 6 Mart’ta tutukluğa itirazda bulunmuştu.

Alman diplomatik yetkilileri Yücel’le görüşemiyor

Öte yandan Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Alman diplomatik yetkililerinin hala Deniz Yücel’i ziyaret edemediği ve Yücel’in bu nedenle konsolosluk desteği alamadığı bildirildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Berlin’de çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Deniz Yücel’e konsolosluk erişiminin mümkün olmadığı bir durumdayız” dedi.

Dışişleri Bakanlığı kısa bir süre önceki açıklamasında, bu durumun ‘öfke uyandırıcı’ olduğunu belirtmişti.

Kaynak:  Deutsche Welle Türkçe

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.