Cumartesi , 28 Ocak 2023

Deniz Yücel ve Türkiye’de tutuklu gazetecilerle dayanışma eylemleri devam ediyor

Avrupa’nın değişik şehirlerinde, Deniz Yücel ve Türkiye’de tutuklu gazetecilerle dayanışma eylemleri devam ediyor.  
 
Deniz Yücel ve tutuklu tüm gazeteciler ile dayanışma amacıyla Salı günü  Avrupan’nın 12 kentlerinde “Deniz’e Özgürlük” sloganıyla araç konvoyları oluşturuldu. Dayanışma Konvoyu, Berlin, Hamburg, Münih, Zürih, Viyana, Graz, Köln, Bremen, Hannover, Frankfurt, Leipzig ve Bielefeld’de, #FreeDeniz #Korso4Deniz motosu altında düzenlendi.
Hamburg’da yaklaşık 100 araçtan oluşan konvoy şehrin en işlek caddelerinden geçerek 1 saat’ten fazla süren ve sürekli kornaların çalındığı dayanışma eylemi gerçekleştirildi. Caddelerde halkın yoğun ilgi gösterdiği ve daynışma işaretleri yaptıkları eylem, bir çok medya kuruluşu tarafından yayınlandı. Hamburg’da ki eyleme, değişik medya kuruluşundan gazeteciler, farklı partilerden politikacıların yanı sıra halktan insanlarda katıldı.
Eyleme katılan Hamburg Yeşiller Milletvekili Filiz Demirel, ”Bugün burada, gazeteciliğin bir suç olmadığını, bir meslek olduğunu duyurmak, tutuklu tüm gazetecilere desteğimizi göstererek dayanışma içinde olduğumuzu duyurmak istiyoruz. Deniz Yücel ve tutuklu tüm gazetecilerle dayanışma içinde olduğumuzu ve serbest bırakılmaları gerektiğini savunuyor ve talep ediyoruz. Türkiye’de ki basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve kişisel özgürlüklere yönelik baskılara karşı da bir etkinlik olacak. Bildiğiniz gibi Deniz Yücel, Ahmet Şık gibi bir çok gazeteci tutuklu bulunuyor. Federal Hükümetin Türkiye’ye bu konuyla ilgili kesin bir sinyal vermesi ve bu bağlamda Deniz Yücel ve tüm tutuklu gazetecilerin özgürlüklerine kavuşması talebi ile de bu konvoy düzenleniyor ve katılıyoruz.” dedi.
Ayrıca Almanya’nın büyük gazeteleri “Deniz’e Özgürlük” (Freiheit für Deniz) ilanıyla çıktı. İlanda, “Bilginin, düşüncenin, ifadenin, sanatın özgürlüğü için… Deniz Yücel ve Türkiye’de tutuklu bulunan diğer tüm gazeteci ve sanatçılar için hep birlikte!” ifadeleri yer aldı.
Güncel / Hamburg

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.