Cumartesi , 25 Mart 2023

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan Haak-Bir’de anıldı

6 Mayıs 1972 tarihinde,  eğemen sınıfların, emperyalizmin kuklası, dönemin askeri faşist cuntası, meclisi ve sıkıyönetim mahkemesi tarafından idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 6 Mayıs Pazartesi günü, Hamburg Alevi Toplumu (Haak-Bir) tarafından düzenlenen bir etkinlikle anıldı.


Mustafa Akpolat

Saygı duruşu ile başlayan anma etkinliğinde, Deniz Gezmiş’in mahkemede yaptığı savunma Haak-Bir gençlerinden Okan Arı tarafından okunurken, Denizlerin duruşları, davalarına olan inancları, bağlılıkları, fedakarlıkları yapılan konuşmalarla anlatıldı. İş günü olmasına rağmen yaklaşık 120 kişinin katıldığı anma etkinliğine, bir çok dernek temcilcisi ve yöneticisi yanı sıra belediye meclis üyesi, Hamburg Parlamentosu milletvekili, yazar, sanatcı ve dernek üyeleri katıldı. Seval Ünlü tarafından sunumu yapılan etkinlikte, Haak-Bir dernek Baskani Ali Ay, Milletvekilleri Mehmet Yildiz, Belediye Meclis üyesi Bayram İnan ve Ali Hidir Derin’in yaptıkları konuşmaların yanı sıra, Denizlerle ilgili iki adet dökümantar Film gösterisi de sunuldu. Anma etkinliğinde ayrıca Hasan Şimşek, Baki Aslan ve Müslüm Kaya, Denizlerin ve devrim şehitlerinin anısına türküler seslendirdiler.

Yapılan konuşmalarda, İdamlarının 41. yılında halen büyük bir ilgi ve sevgiyle anılan Deniz’lerin, uğruna hayatlarını feda ettikleri idealleri ve değerlere bugün daha fazla sahip çıkılması gerektiği ifade edildi. Anti-emperyalist mücadelenin, bugün dünden daha zorunlu hale gelmiş olması, Türkiye’nin tam bağımsız, demokratik bir ülke olması için, Türk, Kürt ve tüm halkların, barış içinde kardeşçe bir arada yaşama özlemi dünden daha fazla savunulması gerektiği dile getirildi.
Haak-Bir Başkanı Ali Ay, ”6 Mayıs 1972’de idam edilmelerinin 41. yılında, devrimci gençlik önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı saygıyla anıyoruz.  Hamburg Alevi Toplumu – Haak-Bir adına Sizleri Hz. Hüseyinin biat etmeyen, Pir Sultanin başkaldıran duruşuyla, saygıyla selamlıyorum’ diye başladığı konuşmasında, ”Ülkemizdeki bu günkü durum Denizlerin  yaptığı mücadelenin ne kadar haklı olduğunu göstermektedir. Bizler bütün demokratik sivil toplum örgütleriyle beraber, nerede olursa olsun İnsan hakları ihlallerine, Petrol uğruna savaş çığırtkanlığına, Emperyalizm ve onun yeni dünya düzenine, demokrasi adına sömürgeciliğe ve kapitalizmin doğa katliamlarına karşı mücadele etmeliyiz.  Denizin duruşu:  ırkçılığa, zulme, haksızlığa karşı gelmektir.  Ezilen tüm halkların yanında olmaktır.  Dili, dini, ırkı ve cinsiyeti yüzünden zulüm görenlere kucak açmaktır. Fikir -Inanç – Örgütlenme özgürlüğünü savunmaktır.  Demokrasiyi savunmak ve demokrasi düşmanlarıyla amansız mücadele etmektir. Deniz olmak emperyalist güçlerin ve onların uşaklarının tuzaklarına, oyunlarına düşmeden emeğesaygı gösterilen, halkların kardeşliğinin ve inanç hürriyetinin, yaşandığı, düşünce ve ifade özgürlüğü olan tam bağımsız demokratik bir Türkiye için omuz omuza durmaktır.


Birlik, beraberlik ve örgütlülüğün mücadelenin amacına ulaşabilmesi bakımından ne kadar önemliolduğunu hepimiz çok iyi bilmeliyiz, yoksa ülkemizde hür yaşama şansımız kalmayacaktır. 41 yıl önce, 1972’de, 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece, devrimci gençlik hareketinin en önde gelen liderleri olan Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edildiler. O günden bugüne geçen 41 yıllık süre içinde Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının isimleri onurlu bir kuşağın gurur duyulan isimleri haline geldi.’ dedi. Haak-Bir başkanı Ali Ay, ‘Eğer Denizler yaşıyor olsalardı, bugün yaşanan tüm haksızlıkların karşısında dururlardı” şeklinde görüşlerini ifade ederek konuşmasını bitirdi

Haak-Bir üyesi  Nurettin Tufan’ın,  Denizlerin anısına yazdığı şiiri

KIRK YILDA BİR YILDIZ DOĞAR:
GÖRÜNÜYOR İŞTE ÜC FIDAN VAR:
HÜSEYIN İNAN YUSUF DENİZDE VAR:
GÖRÜRÜM HAYALLERINI İÇİM KAN AĞLAR:

DOĞDULAR KARANLIKLARI AYDINLATTILAR:
İNSANA SAYGI DİYE UYUYANLARI UYARDILAR:
CANLIYA SAYGI DUYDULAR KARINCA YUVASINI DAGLAMADILAR:
SUÇLARI BUYDU EĞER SUÇ İSE BU: İDAM SEHPASINI BOYLADILAR:

ISIKLARI HİÇ KARARMADI :KARAMAYACAK:
YAKTIKLARI MEŞALELERİ HİÇ SÖNMEYECEK:
MILYONLARIN KALBİNDEN EBEDİYEN SİLİNMEYECEK:
NNNTTT:ÖZGÜRLÜĞÜ HÜSEYİNİ YUSUFU DENİZİ YAŞATACAK:
KALPLERİNDE YAŞATACAK:

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir