Cuma , 2 Aralık 2022

DEMOKRATİK ÇORUMLULAR PLATFORMU’NDAN ÇORUM KATLİAMINI ANMA ETKİNLİĞİ

Hamburg Demokratik Çorumlular  Platformu,  1980 yılında 57 ölü, 200’ün üzerinde yaralı, 300’e yakın ev ve işyerlerinin tahrip edilerek yakılıdığı ve binlerce ailenin göçe zorlandığı Çorum katliamını anma vesilesiyle bir etkinlik düzenledi.

DCP11

Haber Merkezi

Anma etkinliğinin açılışında saygı duruşunun ardından Ezgi Töremiş’in piyano dinlentisinden sonra açılış konuşmasını Platform Başkanı Fuat Töremiş gerçekleştirdi.
EzgiT

Etkinlikte Türkiye’den davet edilen Çorum katliamının mağduru, Çorum ve Gazi katliamının avukatı Sadık Eral bizzat tanıklık ettiği, yaralandığı Çorum katliamı sürecinde yaşanılanları anlatarak, katliam ile ilgili yargılama süreci hakkında bilgi verdi. Konuşmasında kimi zaman duygulanan ve konuşmakta zorlanan avukat Eral, Maraş, Dersim, Sivas ve Çorum katliamlarının gerici, ırkçı ve faşist ideolojinin bir sonucu gerçekleştirildiğini söyledi.

 FB_IMG_1436136904246

ÇORUM KATLİAMINI ANMA ETKİNLİĞİNDE  ALEVİ DERNEKLERİ HEDEF ALINDI

 

Öte yandan Hamburg Türk Toplumu ( TGH) salonunda düzenlenen etkinlikte Demokrat Çorumlular Platformu Sözcüsü Fuat Töremiş’in ,  etkinliğin TGH salonunda düzenlenmesine karşı çıkan Hamburg Altona Alevi Kültür Merkezi, Bergedorf Alevi Kültür Merkezi ve Harburg Alevi Kültür Merkezi derneklerini hedef alması ve onlara karşı  konuşma yapması  dikkat çekti.

DEMOKRAT  ÇORUMLULAR  PLATFORMU ‘ BİZ NE FAŞİST NE DE ALEVİ ÖRGÜTÜYÜZ’

Demokrat Çorumlular Platformunun ne faşist ne de Alevi örgütlenmesi olduğuna dikkat çeken Töremiş, Alevi derneklerini  ‘zavallılar’ olarak nitelendirdi. Töremiş ayrıca, Çorum katlimanı anma etkinliğinin TGH’da  düzenlenmesinden dolayı Alevi kurum temsilcilerinin gelmemelerini de ‘ucuz hesap yapmakla’ suçladı.

Demokrat Çorumlular Platformu Sözcüsü Fuat Töremiş konuşmasını şöyle sürdürdü;

‘’Demokrat Çorumlular Platformu demokrat, ilerici, laik, insanlar arasında dil, din, ırk, inanç ve cinsiyet ayrımı yapmayan partiler üstü, diğer kuruluş ve örgütlerden bağımsız bir oluşumdur.

Ne görsel ne de yazılı Türkiye ve Avrupadaki hiçbir hareketle ve kuruluşa karşı alternatif bir oluşum değildir. Bizler ne faşist ne de Alevi örgütüyüz. Üyelerimiz dini inançlarını bağımsız olarak mevcut olan kendilerine uygun gördükleri kurumlarda yerine getirmektedirler.

Demokrat Çorumlular Platformu, faşistlerin ırkçıların, şovenistlerin ve şeriatçıların dışındaki kendi düşünce ve ilkelerine yakın gördüğü kişi ve kurumlarla demokratik ve hoşgörü ortamında beraber çalışabilen bir oluşumdur.

‘’ ZAVALLILAR HANGİ RUH HALİNİZLE BİZLERE SALDIRIYORSUNUZ!!’

Bu etkinliğimizde mekanı değiştirmediğimiz için birilerinin ekmeğine yağ sürdüğümüzü ileri süren ve bilinçli bir şekilde sosyal medya üzerinden bizlerin demokratlığımızı sorgulamayı kendilerine bir hak olarak gören zavalılar unutmayın ki, hangi ruh halinizle bizlere saldırıya geçtiğinizi çok iyi bildiğimiz için sürece dahil olmadık. Fakat bu bizlerin konuya kayıtsız kaldığımız ve söyleyecek sözümüzün olmadığı anlamına gelmesin. Mekan bizim için önemli değil, önemli olan yapılan aktivitenin katılanlar tarafından ilgi görmesi ve içeriğinin bilgilendirici olmasıdır.

‘’ BRE ZAVALLILAR!’

Şimdiye kadar Çorum katliamını anmayan ve nedense birden anmaya kalkanların kendi mekanlarında ne kadar başarılı olduklarını gördük.

Demokrat Çorumlular Platformu kuruluşundan bugüne Çorum katliamını bu mekanlarda anarken TGH yönetiminde başkaları yoktu. Bu etkinliklerde sizleri de aramızda görmekten mutlu oluyorduk. Şimdi ne oldu da bir anda bir bardak suda insan boğmaya kalkışkıyor bre zavallılar! Anlaşılan birilerinin amacı üzüm yemek değil aksine bağcı dövmek. Ama bunu başaramayacaklar. Birilerine saldırmak ve karalamakla aslında demokrasiyi karalamaya çalıştığınızın ve kendinizi ne kadar zavallı duruma düşürdüğünüzün farkında değilsiniz!

 

‘’ ALEVİLERE DERS VERMEYE KALKAN VE YAPILAN KATLİAMLARI KINMAYA KALKANLAR UTANSIN’

”Bugün bilinçli bir şekilde bizler tarihsel sorumluluğumuzu yerine getirmekteyiz. Gelmeyenler ve ucuz hesaplar ve sudan bahanelerle oturduğu yerde Alevilere ders vermeye kalkan ve yapılan katliamları kınamaya kalkanlar utansın.  Unutulmasın ki, Demokrat Çorumlular Platformu, bundan sonra gerektiği zaman ve yerde başarılı çalışmalarıyla ve bilinçli üyeleriyle eğri olan demirlere çelik balyozlarla vurarak düzeltmesini de bilir.  Yapılan basın açıklamalarıyla Demokrat Çorumlılar Platformunun bu gün bu mekanda etkinlikten pay çıkaranlar ve çıkarmak isteyenler, iyi bilin ki Demokrat Çorumlular Platformu olarak ne maddi, ne manevi, ne de siyasi olarak göbeğimiz bir yere bağlı değildir. İlkelerimiz açık ve nettir. Dil, din, ırk, mezhep ve cinsiyet üzerinden politika yapmayı ve şiddetl politik araç olarak görmeyi doğru bulmuyoruz. Bunun aksini hiç bir kişi ve kurum iddia edemez.”  görüşlerine yer verdi

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.