Perşembe , 23 Mart 2023

Demirtaş: ‘AKP, barışın önündeki tek engeldir’

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Almanya ziyaretleri kapsamında Berlin ve Köln’den sonra Hamburg’un Bergedorf semtindeki DIMA Spor Salonu’nda yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı miting öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Demirtaş konuşmasında, “Yandaş medya AKP iktidarda olmazsa Türkiye’de barış olmaz iddiasını yaygınlaştırmaktadır. Aslında tam tersine, AKP barışın önündeki tek engeldir” dedi.

demirtas3

Demirtaş, Avrupa ülkelerine yönelik mülteci akınıyla ilgili, “Türkiye’de yaşanan kararsızlık ve çatışmaların da bunda etkisi var. Biraz da AKP’nin ve Erdoğan’ın bilinçli bir politikası olarak, Avrupa’ya yönlendirilmiş göçmen akınıdır “ dedi.

“AVRUPA OYLARI ÇOK ÖNEMLİ” 

Demirtaş, HDP’nin yurtdışı oylarına büyük önem verdiklerini belirterek, “Almanya’daki seçmeni tabii ki önemsiyoruz. Sadece Almanya’daki değil tüm Türkiye’de seçmenleri önemsiyoruz. Bir defa her yurttaşımızın Türkiye’deki siyasi geleceği belirleme hakkı var. Tek oy bile bu açıdan, bizim açımızdan çok kıymetli, çok değerlidir. Ayrıca Türkiye’de biliyorsunuz çok kritik oy oranlarına sahip partiler şu anda. Tek bir milletvekili sayısı bile parlamento aritmetiğini ve dengeleri çok değiştirebilir ve etkileyebilir. Yurtdışından gelen oylarda hesaplama yöntemi itibarıyla orada milletvekili sayılarını değiştirebilecek bir gücü sahiptir. Tabii en fazla Almanya’da Türkiyeli seçmen var. Seçmen sayısı itibarıyla da burası çok belirleyici bir durumda. Ayrıca buradaki, yurtdışındaki seçmenler, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları çok politiktir ve politikaya çok ilgililer. Ülkede olup, bitene çok ilgililer. Biz oy kullanma oranının da artması için özellikle Almanya’ya ağırlık veren bir çalışma yürütüyoruz” dedi.

S_Demirtaş
Türkiye’de çatışma, şiddet ortamının her geçen arttığına vurgu yapan Demirtaş, Türkiye’de iç barışın sağlanması ve Kürt sorunun çözümü için Almanya’nın aktif rol alabileceğini söyledi. Demirtaş “Son dönemde biliyorsunuz Avrupa’ya büyük bir mülteci akını yaşandı ve halen devam ediyor. Türkiye’de yaşanan istikrarsızlıkların ve çatışmanın da bunda etkisi var. Bu biraz da AKP’nin ve Erdoğan’ın bilinçli bir politikası olarak Avrupa’ya yönlendirilmiş bir göçmen akınıdır. Fakat eğer hiç arzulamadığımız bir şekilde Türkiye’de çatışmalar çok daha yaygınlaşırsa, 90lı yıllara benzer Türkiye’den bir göç, mülteci akını Avrupa’ya yönlenebilir. Tabii ki Almanya başta olmak üzere Türkiye’nin kendi iç barışını sağlayabilmesi, Kürt sorununu çözebilmesi için teşvik edici, motive edici bir desteğe ihtiyaç var. PKK ve devlet arasında yeniden karşılıklı bir ateşkesin sağlanması ve tarafların diyalog ve  müzakere masasına dönmesi için cesaretlendirici girişimlere ve desteğe ihtiyaç var. Almanya bunu çokta etkili bir şekilde yapabilir. Biz de parti olarak bu konuda çok çaba sarf ediyoruz. Bir an önce ateşkesin sağlanması ve yeniden müzakerelerin başlaması için bizde elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Ama uluslararası kamuoyunun ve etkili hükumetlerin ve devletlerin de daha fazla çaba göstermesine ihtiyaç var diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“ERDOĞAN TORNADAN ÇIKMIŞ 550 MİLLETVEKİLİ İSTİYOR”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın “550 yerli ve milli vekil” sözlerine de değinen Demirtaş konuşmasında, “Cumhurbaşkanının 550 yerli ve milli vekil istiyorum sözü, tabii yoruma muhtaç bir sözdür. Öncelikle kendisinin bunu izah etmesi ve açıklaması lazım, neyi kastettiğini. Şahsen ben şöyle anlıyorum; Kendisine tam olarak biat edecek ve tümüyle Saray’a bağlı, bağımlı, Saray’ın dediğinin dışına çıkmayacak, tornadan çıkmış 550 milletvekili istiyor. Yerli ve milli derken ben böyle anlıyorum bunu. Yoksa yerli ve milli olmayı, o topraklardaki bütün halkların, kimliklerin birbirine bağlılığı sevgisi, saygısı, dayanışması olarak ele alırsanız, partimiz Türkiye’nin bu açıdan en yerli grubunu oluşturmuş durumda. Çünkü bizim vatanımızda tek bir etnik kimlik yaşamıyor. Evet hepimiz büyük bir topluluk olarak, Türkiyeliler olarak, Türkü, Kürdü, Arap, Çerkez, Ermeni, Sünni, Alevi, Ezidi, Süryani bir çok inanç ve kimlik olarak yerliyiz. O toprakların asli unsurlarıyız ve bütün bunların ağırlıklı temsiliyeti şu anda partimizde, HDP’de bulunuyor. Dolayısıyla biz parlamentonun ne kadar çok renkli, ne kadar çok sesli olursa, o kadar Türkiye’yi Türkiye toplumunu temsil kabiliyetinin yüksek olacağını düşünüyoruz. Bu konuda cumhurbaşkanı ile aynı fikirde değilim. Tek tip bir milletvekilliği anlayışına biz karşıyız.

“ALMANYA VE BULGARİSTAN’DA ANA DİL KONUSUNDA SORUNLAR YAŞADI”

Avrupa ülkelerinde de Türklerin ana dil konusunda bazı dönemler sorunlar yaşadığına dikkat çeken Demirtaş ” Almanya’da zaman zaman Türkler kendi anadilleriyle ilgili sorunlu, sıkıntılı günler yaşadılar. Ya da Bulgaristan örneğin Türk toplumu çok ağır asimilasyon ve inkar dönemleri yaşadılar. Bulgaristan veya da Almanya’da kendi diliyle, kültürüyle ilgili sorun yaşan herkes o toplumun tümünde bir soruna dönüştü. Sadece kendisi yaşamadı, ülkenin kendisi sorun yaşadı. Dolayısıyla eğer Almanya’da Türkler zulüm görüyorlarsa, huzurlu değillerse, Almanlar da huzurlu olamazlar. Şu an da Almanya’ya 800 bin mülteci geldi. Bu mülteciler bütün Almanya’nın tüm Almanların sorunu. Bu insanların sorunu çözülmediği müddetçe, bu insanlar mutlu, huzurlu çözüme kavuşmadığı müddetçe, hiç bir Alman bu konuda kendini huzurlu hissetmeyeceklerdir. Şunu demek istiyoruz; bir Türk HDP’ye oy vermekle, kendi ülkesinde Kürtlerin de, Alevilerin de diğer bütün farklı kesimlerin özgürlüğünü ve birada yaşama isteğini ve savunmuş oluyor. Kendisi için oy vermiş oluyor,  Kürtler için veya başkası değil. Ayrıca biz diktatörlük sistemine karşıyız. Demokratik devlet modelini savunuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin modern demokratik devletlerde olduğu gibi ademi merkezi bir yönetimle güçlendirmek için mücadele ediyoruz” dedi.

 “PKK’NİN EYLEM TALİMATLARINI BENİM VERDİĞİM YALANI ATILIYOR”

” 1 Kasım sonrası hükumet nasıl kurulur?” şeklindeki bir soruya, Demirtaş, şöyle cevap verdi; “Seçim dönemlerinde ciddi bir karalama partimize karşı yürütülüyor. Bu oy kazanma uğruna yapılan bütün bu dezenformasyon girişimleri, doğru seçim sonrasındaki pozisyonları da çok olumsuz etkiliyor, etkileyecektir . AKP yanlısı medya çok ciddi yalan haberler üzerinde şu anda kampanya yürütüyor. Örneğin PKK’nin yaptığı bazı eylemlerin talimatını benim verdiğimi yazıyorlar. Bu kadar açıkça bir yalan ve iftira kampanyası yürütülüyor. Oysa genel kamuoyu çok farkındaki biz çatışmaları ve savaşı durdurmak için en çok çaba sarf eden partiyiz. Bu ideolojik anlayışla bu düşük demokrasi çıtasıyla Türkiye artık yürüyemez. Ya AKP kendini değiştirecek, veya Türkiye AKP’den kurtulacak. Bence çözüm budur. CHP, HDP ve parlamento dışındaki barış ve özgürlükten ve demokrasiden yana güç ve çevre alternatif bir demokratik iktidar sunabilmeliler Türkiye toplumuna. AKP iktidarda olmazsa, Türkiye’de bir daha asla barış olmaz gibi düşünmemek lazım. Tam tersine şu an da barışın önündeki en büyük engel AKP’dir. Dolayısıyla iktidardan düşecek diye paniklemeye gerek yok. Bir savaş hükumeti zaten, bir çatışma hükumeti. Bu hükumetten kurtulmak Türkiye’nin yararına olur” dedi.

“1 KASIM SEÇİMLERİ ERTELENMEDEN YAPILACAKTIR”

1 Kasım seçimlerinin ertelenme durumu var mı şeklindeki bir soruya yönelik ise: “1 Kasım’da tekrar edilecek seçimler ertelenmeyecek ve yapılacaktır. Şu anda anayasa gereği seçimlerin ertelenebilmesinin tek yolu vardır, o da Parlamentonun savaş kararı alması. Bunun dışında YSK belirlediği tarihi değiştirme yetkisi yoktur. Resmi olarak savaş kararı alınırsa 6 ay seçim ertelenebilir. Türkiye’de fiilen bir savaş durumu var ama, resmi olarak herhangi bir ülkeye karşı Parlamento savaş kararı almadığı için, seçimler belirlenen 1 Kasım tarihinde yapılacaktır.”

DEMİRTAŞ: “AKP, BARIŞIN ÖNÜNDEKİ TEK ENGELDİR”

Demirtaş, Türk seçmenler neden HDP’ye oy versinler” şeklindeki bir soruya yönelik olarak, “Türkiye’nin gerçekliğini temsil etme kabiliyeti açısından Türkiye’nin tek partiyiz. Herhangi bir T.C. yurttaşının HDP’ye oy verme gerekçeleri açısından birbirinden çok farkı yok. Biz bir etnisenin partisi değiliz. Halkların Demokratik Partisi, Türkiye toplumunun en kucaklayıcı partisidir. Çoğulcu demokrasiyi referans almış tek partidir. Biz hırsız da değiliz. Yandaş medya AKP iktidarda olmazsa Türkiye’de barış olmaz iddiasını yaygınlaştırmaktadır. Aslında tam tersine, AKP barışın önündeki tek engeldir” dedi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir