Perşembe , 9 Şubat 2023

Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Atalay gözaltına alındı

9 yazar ve yöneticimizin tutuklandığı sindirme operasyonunda hakkında yakalama kararı çıkarılan Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Almanya’dan Türkiye’ye döndü. Akın Atalay, Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı.

[Haber görseli]

Havuz medyasının hakkında ‘kaçtı’ iftirası yaydığı Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Almanya’dan Türkiye’ye döndü. Atalay, Atatürk Havalimanı’nda uçaktan indikten sonra gözaltına alındı. Türk Hava Yolları’na ait uçakla saat 11.30’da Berlin’den İstanbul’a gelen Atalay uçağın kapısına gelen polis ekipleri tarafından alınarak apronda bir araca bindirildi. Bir süre havalimanındaki polis merkezinde tutulan Akın Atalay, daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

[Haber görseli]

AKIN ATALAY’IN EŞİ ADALET ATALAY: AKIN BİR HUKUK İNSANI

Akın Atalay ile birlikte gelen eşi Adalet Atalay’ı, Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar, Cumhuriyet Gazetesi’nin avukatı Bahri Belen ile gazetemiz çalışanları karşıladı.

Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Atalay, “Akın bir hukuk insanı. Kaçak bir zaman olmadı. Basında çıkan haberler yanlıştı. Biz birlikte Tarık Akan’ı anma törenine davetliydik. Orada duyduk arkadaşlarımıza baskın yapıldığı. Bu kişilere yönelik eylem ya da saldırı değil Cumhuriyet Gazetesi’ne kayyum atamak için yapılmış bir eylem olarak düşünüyoruz.” diye konuştu.

“CUMHURİYET GAZETESİ’NE SİYASİ OPERASYON”

Cumhuriyet Gazetesi Avukatı Bahri Belen ise yaptığı açıklamada, “Anladığımız kadarıyla uçağın merdivenlerinden gözaltına alındı. Buradan Vatan Emniyete gidecek. Kaç gün gözetim verilecek bilmiyoruz. Tutuklama kararı verebilirler. Bu Cumhuriyet Gazetesi’ne siyasi operasyondur. Hukuki değildir. Tutuklanan arkadaşların tutuklanma gerekçelerinde hukuki bir neden yoktur. Hukuki bir neden olmadığı gibi arkadaşların tutuklanmalarıyla ilgili gerekçeler de tutuklanmayla ilgili usul kurallarına uygun değildir” şeklinde konuştu.

Atalay’ın eşi Adalet Atalay ise avukatı Bahri Belen ve karşılamaya gelen gazetemiz çalışanları daha sonra Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gitti.

FETÖ SANIĞI SAVCI ARKADAŞLARIMIZI TUTUKLATTI 

Gazetemize yönelik susturma operasyonu kapsamında “FETÖ üyeliği” davasında yargılanan savcı Murat İnam’ın talebiyle 9 arkadaşımız  “FETÖ/PDY ile PKK/KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işledikleri” iddiasıyla tutuklanmıştı. Aynı operasyonda İcra Kurulu Başkanımız Akın Atalay hakkında da yakalama kararı çıkarılmıştı.

CHP Köln Derneği’nin ve Nazım Hikmet Vakfı’nın Tarık Akan’ı anma etkinliğine davet ettiği Akın Atalay, operasyon sırasında Almanya’da bulunuyordu. Atalay hakkında, havuz medyası tarafından “kaçtı” iftiralarıyla dolu yalan haberler yapılmıştı. Akın Atalay ise gönderdiği mesajda Türkiye’ye döneceğini açıklamıştı. (Cumhuriyet)

Akın Atalay’ın eşinden ilk açıklama VİDEO 

[Haber görseli]

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.