Cuma , 2 Aralık 2022

Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik ‘gözdağı verme davası’ devam ediyor

Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerinin yargılandığı davanın görülmesine bugün Silivri’de devam ediliyor. Dışarıdaki Gazeteciler İnisiyatifi tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını talep etti. “Cumhuriyet davası, bir ‘gözdağı verme davasıdır’” diyen Cumhuriyet gazetesi yazarı Ahmet Tan “Geride kalanların keskin muhalefet yapmalarını önleyen, caydırıcılığı olan bir dava bu” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesinin yayın politikasının suçlama konusu yapıldığı, yazar ve yöneticilerinin savunmalarının Temmuz ayında alındığı davanın 2. duruşması bugün Silivri Cezaevi’nin karşısında bulunan duruşma salonunda görülecek. Duruşmada gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Yayın Danışmanı ve yazarı Kadri Gürsel ile gazetenin muhabiri Ahmet Şık’ın tahliye talepleri bir kez daha değerlendirilecek.

Aralarında tutuklu Akın Atalay, Kadri Gürsel, Murat Sabuncu, Ahmet Şık ve Emre İper’in de bulunduğu Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerinin yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün Silivri Cezaevi kampüsündeki duruşma salonunda yapılacak.

Dışarıdaki Gazeteciler İnisiyatifi, Silivri’deki duruşmaya destek çağrısında bulunmak amacıyla bir video hazırladı. Videoyu “#11EylüldeHepsiniİstiyoruz” ve “#GazetecilereÖzgürlük” etiketleriyle sosyal medyada paylaşan İnisiyatif, “Ahmet Şık, Kadri Gürsel, Akın Atalay, Emre İper’e Özgürlük için 11 Eylül’de Silivri’deyiz” dedi.

Cumhuriyet gazetesinin yayın politikasının suçlama konusu yapıldığı, yazar ve yöneticilerinin savunmalarının Temmuz ayında alındığı davanın 2. duruşması bugün Silivri Cezaevi’nin karşısında bulunan duruşma salonunda görülecek. Duruşmada gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Yayın Danışmanı ve yazarı Kadri Gürsel ile gazetenin muhabiri Ahmet Şık’ın tahliye talepleri bir kez daha değerlendirilecek.

‘İDDİANAMEDE AZİZ NESİN’İ GÖLGEDE BIRAKACAK UNSURLAR VAR’“Zararın neresinden dönülürse kardır, diyerek bugün mahkeme heyetinin dört arkadaşımızı salmasını herhalde adalet ve hukuk adına beklemek doğru olur” diyen Tan, “Şimdi iddianamede Aziz Nesin’i gölgede bırakacak unsurlar yer alıyor. Zaten davanın hukukla ilgisi olmadığı ortaya çıktı. Bu bir ‘gözdağı verme davası’. Geride kalanların keskin muhalefet yapmalarını önleyen, caydırıcılığı olan bir dava. Tamamen ergenekonda uygulanan mantıkla yürütülen bir soruşturma” şeklinde konuştu.

Tan şöyle devam etti: “Büyük devlet adalet ve hukukla büyük devlet olur. Eğer hukukun yoksa o büyüklük, kof bir büyüklüktür. Adalet devlet demek. Devlet yoksa adalet yoktur. Yani devletin içini boşaltan bir manzara var şu anda.”

‘CUMHURİYET GAZETESİ KAR AMAÇLI KURULMUŞ BİR ŞİRKET’

Cumhuriyet gazetesinin yayın çizgisinin eleştirilmesi ilgili de konuşan Tan, “Cumhuriyet gazetesi bir sivil toplum kuruluşu değil. Cumhuriyet gazetesi bir siyasi organizasyon değil. Cumhuriyet gazetesi kar amaçlı kurulmuş bir şirket. Velev ki ürünü değiştirsin, yayın politikasını değiştirsin. Cumhuriyetin kuruluş esaslarını gözardı eden bir manzara olsa bizler çalışmazdık zaten. Fikir çeşitliliği diye düşünecek olursak bu anlayışa da karşı” dedi.

Türkei Unterstützer der Zeitung Cumhuriyet (DW/A. E. Duran)

43 yıla kadar hapis talebi

Gazetenin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar, ardından genel yayın yönetmenlik görevini devralan Murat Sabuncu, gazetenin yayın danışmanı Kadri Gürsel ve muhabir Ahmet Şık’la birlikte 17’si Cumhuriyet çalışanı 19 kişi, İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılanıyor.

Cumhuriyet çalışanlarından 17 kişi “silahlı terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme”, bir kişi “silahlı terör örgütü üyesi olma” bir kişi ise “silahlı terör örgütü yöneticisi olma” suçlamalarıyla yargılanıyor. Sanıkların 7,5 yıldan 43 yıla kadar hapsi isteniyor.

Gazeteye “yıkıcı ve bölücü manipülasyonlara yönelik haberler” yapmak, terör örgütlerini “sevimli ve meşru” göstermek gibi suçlamalar yöneltiliyor. Cumhuriyet gazetesinde çıkan bazı haberlere yer verilen iddianamede, gazetenin 2013’ten sonra Gülen yapılanması, PKK/KCK ve DHKP/C ile ittifak halinde olduğu belirtiliyor.

24 Temmuz’da görülmeye başlayan davanın beş gün süren ilk duruşmasında Musa Kart, Turhan Günay, Güray Öz, Bülent Utku, Hakan Kara, Önder Çelik ve Mustafa Kemal Güngör tahliye edildi. Murat Sabuncu, Akın Atalay, Kadri Gürsel, Ahmet Şık ve Emre İper’in tutukluluğu sürüyor.

Tutuklanan gazeteciler

Uluslararası Basın Enstitüsü’nün verilerine göre Türkiye’de hali hazırda 170’den fazla gazeteci tutuklu. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nin basın özgürlüğü sıralamasında Türkiye 180 ülke arasında 155. sırada bulunuyor.

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.