Çarşamba , 29 Haziran 2022

Cumartesi Anneleri’nin 600. haftası eylemine Avrupa’dan destek

Türkiye’de 600 haftadır  İstanbul Galatasaray’da her Cumartesi günü bir araya gelen Cumartesi Anneleri/İnsanları’ın 600. haftasında Avrupa’nın bir çok şehrinde destek eylemleri gerçekleştirildi.

hamburg
Güncel / Hamburg

”24 Eylül Saat 12:00 da gerçekleştireceğimiz 600. haftamız da sizleri de barış, hakikat, adalet ısrarımıza, kayıplarımızı bulma mücadelemize ortak olmak için bulunduğunuz yerden sesimize ses katmanızı istiyoruz ! ” çağrısına cevap olarak Avrupa’nın bir çok merkezinde dayanışma eylemleri gerçekleştirildi.
Eylemlerde, güvensizlik ve korku üreten politikalara karşı sesiz kalınmayacağı ve kayıpların akıbetinin sorulmaya devam edileceği vurgulandı


HAMBURG
24 Eylül cumartesi günü Türkiye ve Avrupa da eşzamanlı yapılan eyleme Hamburg’da saat 11’de Hamburg Mercado önünde bir araya gelen göstericiler Cumartesi Anneleri /insanlarıyla 600. haftasında kırmızı karanfillerle dayanışma mitingi gerçekleştirdi.


Demokratik güçlerin birlikte çagrı yaptįgı destek eylemine yaklaşık 100 kişi, ellerinden gözaltında kaybedilen demokrat, devrimci ve yurtseverlerin fotograflarnı taşıdılar. Almanca ve Türkçe yapılan konuşmalarda, okunan ortak açıklamalarla eylem devam etti. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi tarafından hazırlanan açıklama metni’nin Almanca ve Türkçe okunmasının yanı sıra oluşumlar adına konuşmalarda, Cumartesi Anneleri’nin  27 Mayıs 1995’te “Kayıplarımızı İstiyoruz” sloganıyla başlatılan ve 600’üncü haftasına giren eyleme destek verildiği vurgulanarak, dayanışmanın devam edeceği belirtildi.

PARİS


Cumartesi Anneleri’nin eylemine destek amaçlı Fransa’nın başkenti Paris’te Chatlet Le Halles Meydanı’nda oturma eylemi gerçekleştirdi. Yurtsever, sol sosyalist devrimci örgütlerin yanı sıra bir çok Fransız kurumu da eyleme katılarak destek verdi. “Bizler 600 haftadır adalet arıyoruz” pankartının açıldığı eylem, saat 12.00’de devrim şehitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun başladı.

STRASBOURG
Fransa’nın Strasbourg kentinde Place Kléber’de bir araya gelen göstericiler Türk devleti tarafından kaybedilenlerin fotoğraflarını taşıyarak, 10 dakikalık sessizlik eylemi gerçekleştirdi. Eylem alanına, Fransızca “Türk devletince gözaltında kaybettirilen çocuklarımız nerede?” yazılı dev bir pankart asıldı.
VİYANA


Avusturya’nın Başkenti Viyana’da Graben Caddesi’nde bir araya göstericiler 600. Haftasında gözaltında kaybedilenlerin akıbetini sormak ve Cumartesi Anneleri ile dayanışma eylemi gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada, Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın ortaya çıkış koşulları anlatılarak, kayıp yakınlarının 600 haftadır devam eden mücadelesi ile dayanışma içinde olmaya devam edeceklerini belirttiler. Bir saatlik oturma eyleminin ardından, eylem “Kaybedenler, kaybedecek!” sloganıyla sonlandırıldı.
AACHEN
Aachen Willy Brandt Platz’da, devrim şehitleri anısına yapılan saygı duruşuyla başlayan eylemde, gözaltında kaybedilenlerin Fotoğrafları, “Hurşit Külter Nerede? Sağ aldınız sağ istiyoruz” ve “Cumartesi Anneleri ile Dayanışma” pankartları taşındı. Eylemciler, Türk devletinin gözaltında kaybettirdiği kişilere ilişkin bildiri dağıttı. Cumartesi Annelerine destek amaçlı gerçekleştirilen eylem, kayıplara ilişkin sloganlarla sonlandı.
ULM

cumartesianneleri-ferhat-tepe
24 Eylül’de Cumartesi Annelerinin 600. haftalık direnişlerini destekleyerek selamlamak ve gözaltında kayıpları sahiplenmek icin Ulm’de Cumartesi günü saat 15.00 da, Einsteindenkmal’in önunde bir araya gelen göstericiler, gözaltında kayıpların fotoğraflarını taşıyarak Türkçe ve Almanca bildiriler dağıtıp konuşmalar yaptılar.

İSVİÇRE


İsviçre Basel, Cenevre ve Bern’de de düzenlenen dayanışma eylemlerinde Avrupa devletlerinin Türkiye Cumhuriyetinin anti-demokratik ve evrensel insan haklarıyla bağdaşmayan uygulamaları konusunda sessizliklerinin de eleştirildiği Bern’deki oturma eylemine pek çok siyasi kurumun yanı sıra kayıp yakınlarından da katılım oldu.

Eyleme katılan Hatice Tekdağ, 90’lı yıllarda gözaltına alınıp kaybedilen eşi Ali Tekdağ’ın durumuyla ve yaşadıklarıyla ilgili bir konuşma yaptı. Almanca, Türkçe, Kürtçe konuşmaların yapıldığı oturma eyleminde çeşitli sanatçıların Cumartesi Anneleri için bestelediği şarkılar, marşlar dinletilirken çok sayıda almanca bildiri dağıtıldı.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.