Pazar , 26 Mart 2023

Cumartesi Anneleri 646. kez buluştu: “Susmak en ağır cevaptır”

Cumartesi Anneleri gözaltında kaybedilen insanlar için hakikat ve adalet talebiyle 646. kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırılara dikkat çeken kayıp yakınları, bu hafta sessiz oturma eylemi gerçekleştirdi.

Cumartesi Anneleri, kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle bugün (12 Ağustos) 646. kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi.

Kayıp yakınları, “Kelimelerin bittiği yerde susmak en ağır cevaptır” diyerek Galatasaray meydanında sessiz oturma eylemi yaptı.

Oturma eylemine HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da destek verdi. Eylem öncesinde konuşan Maside Ocak, “Bizler Galatasaray’dayız çünkü gözaltında kaybedilen sevdiklerimize ulaşabilmek için, kayıp dosyalarında ceza adaletinin sağlanması için kamuoyu yaratmaya ihtiyacımız var. Kamuoyu yaratabilmek için düşünce ve ifade özgürlüğünün, basın özgürlüğünün eksiksiz işlemesine ihtiyacımız var. Bu özgürlüğümüzün saldırı altında olduğu gerçeğine dikkat çekmek için 646. haftamızda kelimelerin bittiği yerde susmak en ağır cevaptır diyor ve bu haftamızı susarak gerçekleştiriyoruz” dedi.

Oturma eyleminin ardından 12 Mart 1994’te gözaltında kaybedilen Özgür Gündem muhabiri Nazım Babaoğlu’nun annesinin vefatı duyuruldu. Kayıp yakınları, mücadele arkadaşları için “Makbule anne sen rahat uyu; sen vazgeçmedin bizler de Nazım’ı aramaktan vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

Cumartesi Anneleri Cizre ve Yüksekova’daki kayıp yakınlarını da unutmadı; onların Galatasaray’daki sesi olduklarını belirtti. Ayrıca, Tahir Elçi’nin katledilişinden ardından 90 hafta geçtiğini hatırlatıldı.

Kaynak: ETHA

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir