Salı , 31 Ocak 2023

Cirs El Şuğur’da Alevi Katliamı Hamburg’da 1 Mayıs’ta Protesto edilecek

Hamburg Alevi Kültür Merkezi, El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra Cephesi tarafından, Suriye, Cirs El Şuğur’de, Alevi katliamı ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

ALEV

Güncel / Haber Merkezi

Açıklamda 1 Mayıs günü Hamburg ve çevresinde bulunan Alevi örgütlenmeleri ve Hamburg Demokratik Güç Birliği, katliami protesto etmek için yürüyeceklerini açıkladılar. Konuyla ilgili olarak Hamburg Alevi Merkezi tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere ver verildi.

”AKP iktidarının da açık desteği ile Suriye’de, IŞID, El Nusra ve benzeri kökten dinci çetlerce mazlum halklara yönelik katliamlar hız kesmeden devam etmekte. Kendilerinden olmayan ve kendilerine benzemeyen herkesi düşman ilan eden bu çetelerin hedefinde, coğrafyının mazlum halklarının yanı sıra, Aleviler de var. Bugün Suriye’de bu katliamları gerçekleştirenler, AKP hükümetinin de  destek ve provokasyonları ile bizim ülkemizde de kan dökmeye hazır duruma getirildiler ve yarın, nerede, neler yapacaklarını hiç  kimse kestiremektedir. Yanı başımızdaki Irak ve Suriye’de, mazlum halklara ve  Alevilere yapılan bu katliamlar, biz Türkiyeli Alevileri derinden yaralamakta ve  endişelendirmektedir. Ancak tüm bu  endişelerimiz, bizi bugün herzamankinden daha duyarlı kılıyor  ve birleştiriyor. Dost ve düşmanlarımız şunu iyi bilsinler ki, tüm bu provokasyon ve katliam girişimleri,  Alevileri sindirme ve yıldırmaya yetmeyecektir.

Yapılan saldırı ve katliamları, protesto  etmek, katil çeteleri, AKP Hükümetini lanetlemek ve sesimizi Alman komuoyuna da duyurmak için;  Hamburg’daki tüm Alevi örgütleri ve Demokratik Güçbirliği bileşenleri ile birlikte 1 Mayıs yürüşünde buluşacağız.

Tüm canları ve demokratik kitle örgütlerini 1 Mayıs mitingine davet ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.

1 Mayis Cuma günü saat 10:00’da U-Bahnhof Rödingsmark`ta  Tüm halkımızın katılımını bekliyoruz!

(U-Bahnhof Rödingsmarkt, S-Bahn Stadthausbrücke)

Hamburg Alevi Kültür Merkezi Yönetim Kurulu adına başkan
Nurali DEMİR”

istebrak-alevi-katliami-29042015

Öte yandan, konuyla ilgili olarak Suriye Dışişleri Bakanlığı, Cisr El Şuğur’da, Nusra’nın Katliaminda Türkiye’nin de payı olduğu yönünde açıklamada bulundu. Bakanlık, yaptığı açıklamada “Terör gruplarının saldırıları, Türkiye Ordusu’nun lojistik ve ateş desteğiyle gerçekleştirildi, Bu, Suriye’ye doğrudan bir saldırıdır” denildi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.