Cumartesi , 25 Mart 2023

”Çifte vatandaşlık”ta çifte oyuna devam

Vatandaşlık yasasında yapılmak istenen değişiklikle, SPD verdiği hiç bir sözü yerine getirmediği gibi, aksine sözkonusu yasa ile oynayarak göçmenlerle adeta oynamaya devam ediyor.

Mustafa Akpolat/Haber-yorum

Vatandaşlık yasasında yapılmak istenen değişiklikle, SPD’nin verdiği hiç bir sözü yerine getirmediği gibi, aksine sözkonusu yasa ile oynayarak göçmenlerle adeta oynamaya devam ediyor.

Bakanlar kurulununda üzerinde anlaşılan taslağa göre: şartları yerine getiren gençler 21 yaşından önce çifte vatandaşlık için başvurabilecek. Gençler 21 yaşına kadar başvurmamaları durumunda ilgili daireler 21 yaşını dolduran gençlerin gereken koşulları yerine getirip getirmediğine bakacak, şüphe durumunda belgeler istenebilecek. Yasa tasarısında kişilerin mağdur olmaması için istisnai durumlar da getiriliyor. Söz konusu kriterleri yerine getirmeyen ancak Almanya ile benzer bağları olan, örneğin yurt dışında bir Alman okulunda eğitim gören kişilere de çifte vatandaşlıktan yararlanma olanağı veriliyor. Yasa tasarısı 1990 yılından önce doğanları kapsamıyor. 2013 yılından sonra opsiyon modeli kapsamında Türk vatandaşlığını seçerek Alman pasaportunu iade eden yüzlerce gencin durumuna yönelik ise bir düzenleme yer almıyor.

Yürürlükte olan vatandaşlık yasasındaki “opsiyon modeli”‘ uygulaması, Almanya’da doğan yabancı gençlere 23 yaşına kadar ebeveynlerinin ya da Alman vatandaşlığı arasında seçme zorunluluğu getiriyor. Bakanlar Kurulu’nda kabul edilen yasa tasarısında Almanya’da doğan ve bu ülkede 21 yaşına kadar en az 8 yıl yaşayan ya da 6 yıl okula giden gençlere çifte pasaport hakkı veriliyor.

Uyum bakanı Aydan Özoğuz bu durumu ”çok güzel bir sinyal” olarak yorumlaması, bu konunun ileride politikaya tekrar ve tekrar malzeme edileceğininde sinyallerini veriyor.

Almanya’da doğan gençlere, 23 yaşına kadar, ebeveynlerinin ya da Alman vatandaşlığı arasında seçme zorunluluğu getiren opsiyon modeli uygulamasının tümüyle kaldırılması sözünü veren, bu çifte standartlı antidemokratik ve anayasayla çelişen uygulamayı kaldırmak yerine yeni yeni şartlara bağlanması ve üstelik 1990 yılından önce doğan göçmenleri bu uygulamanın dışında tutarak, çifte vatandaşlığın yolunuda tamamen kapatmaktadır. Yıllarca Almanya’da yaşayan milyonlarca göçmenin çifte vatandaşlık hakkını, opsiyon modelinini şartlara bağlayarak ”teselli” yasa diye veya ”çok güzel sinyal” diye kamuoyuna sunulması tam bir iki yüzlülüktür.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir