Pazar , 5 Şubat 2023

CHP”li Hüseyin Aygün; Siyaset artık parlamentoda değil, sokakta yapılıyor

CHP  Milletvekili Hüseyin Aygün parlamentoda yalnız bırakıldığını belirterek siyasetin kirli bir şey olduğunu söyledi. Hamburg Alevi Kültür Merkezi tarafından ‘ Gazi’den Gezi’ye’ adlı panele oyuncu Barış Atay ile Hüseyin Aygün konuşmacı olarak katıldı. HAKM Başkanı Nurali Demir ve moderatör Tacim Coşkun’un da söz aldığı panelde Aygün ve Atay güncel gelişmeleri değerlendirdi.

Gazi olaylarının arkasında ‘devlet katliamı’ yattığını ve aradan yirmi yıl geçmesine rağmen olayın hafızalardan silinmedğini belirten CHP Dersim Milletvekili Aygün Maraş, Sivas, Gazi ve Gezi olaylarının hep bir Alevi katliamları olduğuna dikkati çekti.

Gezi olaylarının bazı kavramları temelden değiştirdiğini savunan Aygün,

‘’1. Gezi olayları ile Ilımlı islamın ne rezil bir şey olduğu, Avrupa’da bunun diktatör olarak tanımlandığı görüldü. 2. Kürt sorununda dönüşüm yaşandı. Kadıköy’de Mahsun Korkmaz’ın Lice’deki heykelinin yıkılması protesto edildi. Yani Türkiye’nin Batısında Kürt sorununa bakış değişti. 3. Gezi olayları umut-güven kavramları tekrar gündeme getirdi. 4. Gezi olayları Alevilerin gücünü ortaya koydu. 5. Laiklik kavramı tekrar yorumlandı. Bugüne kadar Türk solu dahi bu kavrama seküler derken, MGK laiklikten korkarken Gezi olaylarından sonra laiklik sıklıkla kullanılmaya başlandı. 6. Siyaset artık parlamentoda değil, sokakta yapılıyor. Aydınlarda da kafa karışıklığına yol açtı. Ben bu yapı değişikliğini olumlu buluyorum’ dedi.


‘’ PARLAMENTODA YALNIZ BIRAKILDIM’

Haziran seçimlerde aday adayı neden olmadınız? Siyasi hayata bundan sonra nasıl devam edeceksiniz? şeklindeki soruya Aygün şu şekilde yanıt verdi:

‘’ Sıkıntılı bir dört yıl geçirdim. İnsanlar kavgalarda omzunuza bir destek arar. Tabii ki bazen de tek başına kavga etmek ister insan. Parlamentoda siyasette yalnız bırakıldığımı ve kaldığım hissine vardım. Siyaset kirli bir şey. Sakine Cansız’ın cenazesinden sonra taziyesine neden gittin diye terörist olarak suçlandım hükümet çevreleri tarafından. Dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Sakine Cansız’ın ölümü ile ilgili olarak ‘’Yargısız infazla böylesine bir vahşetin işlenmiş olmasını telkin ediyorum. Bu çok yanlış bir olay. Üzüntülerimizi ifade ediyorum’ şeklinde açıklama yapıyor. Ben de hemşerimin taziyesine neden gittim diye bu suç kabul ediliyor. Siyasette istediklerimi yaptım. Attığım hiçbir tweeti silmedim. Eleştirdim, bağırdım. Erdoğan, Ali Korkmaz’lardan özür dilemiyorsa ben yazdığım bir şeyden neden özür dileyim? Alevi geleneği bana güç veriyor. Siyasette istediğin zaman da terk etme hakkımı kullanmak istedim’ şeklinde açıklamada bulundu.

‘’ CHP’YE KİNİ DOĞRU BULMUYORUM’

Toplantı salonunda Dersim tarihinin hatırlatılması üzerine Aygün ‘’Dersim tartışmalarında Türkiye’de sustum. Çünkü bu konuyla ilgili tartışmaların hepsi Erdoğan’a yarıyor. Erdoğan da bunu siyasi malzeme yapıyor. CHP’yi sürekli eleştirmeyi doğru bulmuyorum. Ona bakarsanız AKP de Uludere konusunda kirli ve katliam yaptı. TBMM’de Dersim Komisyonu kuruldu. MİT-Genelkurmay- AKP bu konuda hiçbir belge vermiyor. Gezi olaylarında da diğer olaylarda da genelde öldürülenlerin çoğu CHP’li. CHP’ye kini bu kadar doğru bulmuyorum’ şeklinde yanıt verdi.

‘’ ALEVİ OLARAK MUTLU OLACAĞIM BİR PARTİ YOK’

Son dönemlerde Devlet Bahçeli liderliğindeki MHP’nin çizgisini de olumlu bulduğunu sözlerine ekleyen Aygün, ‘’ Elbette tarihi unutmayalım, unutturmayalım. Ancak size saldırmadıkları sürece başka güçleri hedef almayalım. Şu anda mücadele etmek istediğimiz alan AKP’nin getirmek istediği koyu İslam rejimi olmalı. Keşke gençlerimiz ölmese, öldürülmese. Ekmeleddin cumhurbaşkanı adayı gösterildiğinde CHP felsefesine aykırı bulduğum için ben imza vermedim. Bir Alevi olarak mutlu olacağım bir parti yok ’ dedi.  Aygüna ayrıca Haziran seçimlerinde Türk solunun geleceği açısından HDP’nin de barajı aşması gerektiğine inandığını söyledi.


Oyuncu ve Gezi aktivisti Barış Atay ise, Gezi olayları ile devlet refleksinin toplumsal olaylara bakış açısında herhangi bir değişme olmadığını, AKP faşizmi kavramından ziyade faşizm kavramının bütüncül olarak sorgulanması gerektiğini savundu.

Gezi olaylarının patlamaya hazır, sıkıştırılmış bir halk kitlesinin sokaklara taşmak istemesi sonucunda yaşandığını ifade eden Atay, Gezi olayları ile Türkiye’de lidersiz, katılımcı demokrasi yaratılmaya çalışıldığını söyledi.

Atay, ‘’ Gezi olaylarında hayatlarını kaybedenlerin çoğunun Alevi olması şaşırtıcı bir durum değil. Çünkü Türkiye’de demokrasi mücedelesini veren ötekiler, Aleviler, Kürtler, Ermeniler ve işçi sınıfıdır’ dedi.

CHP’nin Belediye seçimlerdeki aday profillerini de eleştiren Atay, Maraş olaylarıını anma etkinliğinin yıldönümünde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mahsur Yavaş’ın isminin açıklanmasından dolayı büyük bir üzüntü duyduğunu söyledi.

Atay ayrıca Türkiye’de sokak mücadelesinin devam ettirilmesinden yana olduğunu savundu.

Süheyla Kaplan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.