Pazar , 5 Şubat 2023

CHP Yurtdışı örgütlerinin PM seçiminde Ali Cengiz oyunları

CHP Yurtdışı örgütünün dağınık, rekabet ve ben merkezcil anlayışına dayalı örgütlenme anlayışı, PM seçimlerinde de kendini gösterdi.

chp_pm-

Süheyla Kaplan

Yurtdışından her örgüt kendisini aday göstermek isteyince kendi aralarında bir mutabakata varamadılar  ve aralarında çekilmeler yaşandı.

İlk gün KKTC örgütü adına üniversite öğrencisi Aşkım Gizem Kısa seçilmiş, oylamaya Almanya örgütünden Sonay Atac ( Berlin Temsilcisi) , Cemal Bulut ( Köln temsilcisi), Kazım Kaya (Baden Württemberg Temsilcisi) ve Sevgi Fırat ( Münih temsilcisi) seçimi protesto ederek katılmamışlardı.

Rahatsızlıklarını bildirdiler

Bunun üzerine Almanya adına katılan birlik temsilcilerinin Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na KKTC adayının seçilmelerinden duyduğu rahatsızlık ve kendi adaylarının olmadığı müddetçe örgütlenmede yer olmak istemeyeceklerini dile getiren bir mail gönderdikleri belirlendi.

Bunun üzerine Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu Necdet Saraç’ın koordinatörlüğünde biraraya gelen birlik temsilcileri cuma günü yapılan seçimleri iptal ettirerek, yeni bir aday konusunda uzlaşmak istediler. İkinci gün de her birlik temsilcisinin kendi adaylıklarını ortaya koymak istemesi üzerine Strasburg’da okuyan üniversite öğrencisi Emre Çam ile, Hollanda adına Necdet Yüksekbaş, Almanya adına Cemal Bulut PM için aday gösterildi.

Bu arada Almanya birliklerinin kendi aralarında Cemal Bulut’u PM adaylığı için adaygöstermelerine rağmen, Münih Temsilcisi Sevgi Fırat’ın örgütten gizli, habersiz bir biçimde PM’ye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer alabilmek için çeşitli milletvekilleri üzerinden ayrı kulis yaptığı ve bu şekilde listede adının girmesini başardığı öğrenildi.

Cemal Bulut PM’ne giremedi

Durumu öğrenen Almanya birlik temsilcilerinin özellikle PM için Cemal Bulut’u ortak aday göstermelerine rağmen gizlice hareket ettiği ve kendisi için ayrı bir kulis oluşturduğu vesilesiyle Sevgi Firat ile aralarında anlaşmazlık yaşandığı belirtildi.

Dün yapılan oylamada CHP İzmir Milletvekili Musa Çam’ın oğlu Emre Çam Kılıçdaroğlu’nun listesinden gençlik kotası üzerinden 310 oy alarak PM’ye girmeyi başardı.

Kılıçdaroğlu’nun ekibine karşı CHP Milletvekili Muharrem İnce’nin listesinden aday olan Cemal Bulut ile ( 50 oy) , Necdet Yüksekbaş ( 17 oy) alarak PM’ye giremedi.

Öte yandan Münih Başkanı Sevgi Fırat’ın ve Köln temsilcisi Cemal Bulut’un toplantı salonunda delegelere “CHP Yurtdışı PM üyesi adayı” şeklinde özel bir ibare içeren kart vizit dağıttıkları ortaya çıktı.

Yurtdışı örgütü yeniden yapılanacak

Genel Merkeze yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu’nun yurtdışında sağlıklı bir yapıya kavuşması için yeni bir yapılanmaya gitmek istediği öğrenildi.

 

Yorum:

CHP bu kafalarla ifla olmaz

CHP’nin kurultayı bitti Kılıçdaroğlu, diğer adayların ya çekilmesinden ya da yeterli imzayı toplayamamasından tek aday olarak tekrar seçildi. öncesi sonrası için herkes bir şeyler anlatabilir veya CHP’nin sosyal demokrat kimliği veya ülkenin bugünkü sorunlarına Erdoğan’a ve onun iktidarına karşı yeterli ve gerekli muhalefet yapamadığından dolay eleşirebilir.  İçindeki ”40 Tilki’nin” kuyruklarının nasılda bir birine dolaştığından veya dolaşmadığından söz edebilir, düzen partisi diyebilir, yanı kısaca herkes durduğu yerden bir şeyler söyleyebilir.  Sonuçta ikinci büyük parti konumunda.
Yurtiçinde CHP örgütlerinde yaşananları tahmin edebiliyorum ama ben Yurtdışı örgütlerinde yaşanan ve tanık olduğum tablodan söz etmek istiyorum. Genel kurulda yaşananlar aytıntıları ile haberde yer almakta. Onlara değinmeyeceğim.
CHP’li olan veya İlgi duyan herkes kendi bulunduğu alana bir baksın, CHP örgütlenmelerinde yönetici düzeyde yer alan insanların hantallığı, iş yapmadığı, sürekli örgüt içi ”rakibi”ni eleştirerek, ayak oyunlarıyla yıpratarak, kimi zaman devre dışı bırakarak, kendi çevresinde oluşturduğu iflah olmaz kafadarlarla günü kurtarma derdine düştüğünü görecektir. Kimsenin CHP’yi daha iyi bir noktaya taşıma diye bir derdi yok. Varsada yoksada kendi hesapları ve iflah olmaz küçük kariyer dertleri belirleyici olmakta. Yaşadığımız Kuzey Almanya’daki örgütlülüklerinede yansıyan bunlar. Seçimler sürecinde yaptıkları tek şey, sandık başlarında çekilen fotoğrafların facebook paylaşımlarıdır. Bir tek seçim çalışması dahi yapmayan, CHP Hamburg ve SH Birliği genel kurulunda,bir üye başkan yardımcısı seçilmedim diye önce küstü sonra yapılan seçimi yeniletti. Tek aday olarak Başkan seçilen zat  ise, üyelerin seçtiğini değil, kendisinin seçilmesini istediği kişiyi seçtirmek için yapılan ve sonuçu belli olan  seçimi yeniletti. (Daha sonrada başkan yardımcısı seçilen ama sekreterlik görevi verilen kadın üye yönetim kurulundan istifa etmişti.) Bu anlayışlar, kirlilik ve oyunlar dile getirilmeli Bugün eğer CHP ”Muhalefet” görevini yerine getirmiyorsa, bu en küçük birimlerinden başlayarak en üst birimlerine kadar kurumsallaşmış kariyerist, küçük olsun benim olsun, mantığınında büyük etkisi var. Elbetteki CHP’nin başarısızlığının tek nedeni bu değil ama bu da önemli bir etkendir.Partisine ve politkasına inanmamış tabana güven vermeyen ”yöneticilerin” halka verebileceği ne olabilir ki? Örneğin Ankara’da gerçekleşen CHP’nin 35. genel kuruluna temsilci göndermeyerek, Kuzey Almanya’da yaşayan CHP’liler genel kurulda temsil edilememiştir. Önce tüm bu iflah olmaz çarpık anlayışlar değişmeli! Bu durumdaki CHP’nin ”ne uzar ne de kısalır” olması bence çok normal.  (Yorum: Mustafa Akpolat)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.