Cumartesi , 25 Mart 2023

CHP referandumun iptali için başvuru yapacak

CHP, pazar günü yapılan anayasa değişikliğine ilişkin referandumun iptal edilmesi istemini içeren dilekçenin bugün Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sunulacağını açıkladı.

CHP Basın Birimi’nden yapılan açıklamaya göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, saat 14.30’da halk oylaması iptal dilekçesini YSK’ya verecek.

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, partiye ulaşan ihlal iddialarıyla ilgili görüşmede bulunmak üzere, bugün 12.30’da Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven’i ziyaret edecek.Aksünger, CHP’nin kendi örgütünden gelen ıslak imzalı sandık sonuç tutanaklarını sistemlerine girdiklerini belirtti.

Örgütlerinin girdiği verileri YSK sonuçlarıyla karşılaştırma işlemlerinin sürdüğünü aktaran Aksünger, bugün içinde itirazların yapılacağını bildirdi.

AKSÜNGER: 10 BİN 900 OKULDA İHLAL YAŞANDI

Bugün 12.30’da YSK Başkanı Sadi Güven’i ziyaret edeceğini vurgulayan Erdal Aksünger, şunları söyledi:

“Sandık bazlı demiyorum, şu anda bize 10 binden fazla okuldan gelen ihlal söz konusu. 57 bin okulun 10 bin 900 tanesinde ihlal yaşanmış. İş artık başka bir boyuta geçti. Bu konular bireysel itirazların ötesinde artık. Halk da bireysel itirazlarını mutlaka yapacaktır, halkın böyle bir hakkı var. Anayasa ve yasalardan kaynaklanan direnme hakkını herkes kullanacaktır.”

AGİT’TEN YSK’YA ZİYARET

Bu arada Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), 16 Nisan’daki seçime yönelik eleştirilerini sıraladığı raporunu dün açıkladıktan sonra bugün Yüksek Seçim Kurulu’nu (YSK) ziyaret etti. Heyette, AGİT/DKİHB Sınırlı Referandum Gözlem Başkanı Tana de Zulueta ve beraberindekiler yer alıyor.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir