Pazar , 5 Şubat 2023

CHP Hamburg/ SH Birliği’nde yaşanılanlar bir basın toplantısıyla anlatıldı

27.01.2013 tarihinde yaklalaşık 400’e yakın kurucu üyenin katılımıyla bir şölen havasında büyük umutlarla kurulan CHP Hamburg ve Schleswig Holstein Birliğinde yaşanan olumsuzluklar bir basın toplantısıyla anlatıldı.

Toplantıda, CHP genel Merkezi’nin ”erteleyin” demesine, Yurtdışi örgütlenme Başkanı Turabi Yılmaz’ın ”Meşru görmüyoruz”, birliğin 6  yönetim kurulu üyesi ve dönem başkanı Murat Arslan’ın meşru görmüyoruz demesine rağmen gerçekleştirilmek istenen genel kurul  konusunda ve  yaşanan sorunlar ile ilgili  görüşler açıklandı  Dernek tüzüğünde iki yılda bir Genel Kurul’a gidilmesi öngörülmesine rağmen, kuruluşundan bir yıl sonra Yönetim Kurulu üyelerinin yarısının  (11 üyeden 6’sının ) çağrısıyla 16 Şubat tarihinde yapılacağı açıklanan Genel Kurul’un  meşru olmadığı belirtildi.

16 Şubat Pazar günü için planlanan Genel Kurul toplantısının  bu durumda yapılmasının mümkün olmadığı açıklanarak, „Parti üyelerinin motivasyonun yok yere kırarak moral bozanların ve bölücülük yapanların gerekçelerini anlatmaları“ istendi.

Almanya Dernekler yasasına göre henüz resmi bir statüye dahi sahip olmayan CHP Hamburg ve S-H Birliği’nin kuruluş kongresinde, oybirliği sonucu almış olduğu “Dönüşümlü Başkanlık” kararı, uygulamadan, yeni bir genel kurul çağrısı yapılması tepkilere neden oldu.   Genel Kurul’da üyeler huzurunda söz verildigi açıklanan ve yazılı olarak da protokole dahi geçildiği belirtilen kararda birinci yıl başkanlık Erkan Erçin’in, ikinci yıl ise Murat Arslan yapacaktı. Erkan Erçin’in görevi Murat Arslan‘a devretmemesi, var olan çeşitli sorunların tuzu biberi olarak açıklanmakta.

ERHAN ERDOĞAN:UZLAŞMA KÜLTÜRÜ OLMAYANLAR BİRLİĞİMIZİ BÖLDÜ

Konuya yönelik dün yapılan bir basın toplantısında bilinmeyen birçok gerçeklik, kurucu üye ve Birlik yöneticileri tarafından basın önünde açıklandı. Dernek Sekreteri Erhan Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, “ Türkiye’de internet yasağının gündemde olduğu bir zamanda gönül isterdi ki, bugün kendi aramızdaki sorunlarımız yerine yasağa karşı birşeyler yapabilmeyi konuşmalıydık”  ifadesinden sonra “Cumhuriyet Halk Partisi Türk, Kürt, alevi, sünni ,sağcı, solcu, inançlısı ve ulusalcısı olmakla birlikte Cumhuriyetin Kurucu Partisidir.” Dedi. Erdoğan Hamburg‘da yaşanan sorunların nedenlerini sıraladı.

ERDOĞAN: HAMBURG’DA BİR KLAN VAR, KÜÇÜK OLSUN BENİM OLSUN DİYORLAR

Erhan Erdoğan kendinden emin ve sakin bir atmosferde yaptığı konuşmasında,  27 Ocak 2013 tarihinde yapılmış olan Kurultay’da mutaabık kalınan maddelerin en önemlisi olarak gördüğü Dönüşümlü Başkanlık durumuna değindi. “Kurultayda verilmiş söz çiğnenemez, deklare edilmiş bir gerçeklik görmezden gelinemez. Sözünü bir kez çiğneyenlere  göz yumulursa eğer, bu alışkanlık devam eder .Bir sefer verdiği söze uymayanlar her zaman ipotek altındadır.“ ifadesiyle şuanki Başkan Erkan Erçin ve ekibini ilkesiz olmakla, uzlaşma kültürüne uzak kalmakla ve sözünü tutmayarak  ben merkezci  bir politika yapmaya çalışmakla suçladı.  Öte yandan Erkan Erçin tarafından diğer Yönetim Kurulu Üyelerine yönelik olarak “ Barkodu alınlarına Ankara’dan yapıştırılmış, kullana kullana yalama olmuş, sahte solcuların kuyruklarına basılmış” içerikli sosyal medyada paylaştığı mesajları örnek olarak verilerek,”Bize kin kusacağına, kin ve nefretinin yüzde onunu AKP’ye göstersin, biz darbe sonrası senelerce ülkeden uzak kaldık,bunlar kimin kuyruğuna basacaklarından habersizler mi” açıklamasıyla devam eden basın toplantısı, ilgiyle izlendi.  Konuşmasına “Hamburg’da bir klan vardır, küçük olsun benim olsun diyen bu klan, akıl tutulması yaşamaktır. Ama unutmasınlar ki, emellerine ulaşamayacaklardır. CHP adını kullanarak meşrulaşmak isteyen çevrelerin planladığı 16 Şubat tarihli Genel Kurul’u meşru görmüyoruz, “ dedi.

CHP ALMANYA BİRLİĞİ BAŞKANI YILDIZ: PLANLANAN GENEL KURUL MEŞRU DEĞİL

Murat Arslan,Erhan Erdoğan, Sibel Gazi-Tabel ve Canan Yıldırım tarafından St.Georg’daki Kaffewelt toplantı salonunda yapılan basın açıklmasında CHP Almanya Birliği Başkanı Turabi Yıldız’ın bir açıklaması okundu.  Açıklamada bugüne kadar Almanya ve Ankara’da yapılan parti Çalıştaylarına ve hiçbir ortak toplantıya katılmadığı iddia edilen Erkan Erçin sert bir dille eleştirildi.

Mahalli seçim çalışmalarından dolayı 20 Şubat sonrası Almanya’ya geleceği açıklanan CHP Genel Merkez yöneticilerine telefon görüşmelerinde  Genel Kurul’u iptal edeceği sözünü vermesine rağmen, sözünde durmadığı iddia edilen Erkan Erçin ve ekibi şu ifadelerle eleştirildi. “Genel Merkez’imizden yapılan uyarılar ve oradaki Partililerin bölünmemesi, ortak bir yol bulunması istekleri kaale alınmamıştır.Adında Cumhuriyet Halk Partisi olan tüm kurum ve kuruluşların partinin diğer kurumlarıyla bir mutabakat içerisinde olmaları gerektiği,tek başlarına hareket edemeyecekleri aşikardır. Bir kesimi dışlayarak yapılmak istenen Genel Kurul’u meşru görmediğimizi kamuoyuna duyurur, bu girişimin muhataplarının yanlış yolda olduklarını belirtmek isteriz” CHP Almanya Birliği Başkanı.

CHP GENELMERKEZİ GENEL KURUL’U İPTAL EDİN

İkinci Başkan Murat Arslan ise, CHP Genel  Başkan Yardımcısı Faruk Lağoğlu’nun konuya yönelik gönderdiği  bir başka açıklamadan söz ederek durumun ciddiyetine dikkat çekti.

Murat Arslan konuşmasında şunları dile getirdi „Yapılmak istenen AKP ve Erdoğanın zihniyetidir’ “Ben Atatürk Düşünce Derneği’ni ve TGH’yi ele geçirdim, sıra CHP’de diyen bir anlayış yaşananların baş sorumlularıdır”.

Arslan konuşmasında “Dernek Üyeleriyle ilgili elimizde hiçbir bilgi ve belge yoktur.Kaç üyemizin olduğunu dahi somut olarak bilmiyoruz. Defterler birilerin özel eşyası gibi bizlerden saklanmaktadır amaçları nedir ” ifadeleriyle içinde bulundukları duruma anlattı.

MURAT ARSLAN;

Başbakan Erdoğan’ın % 52 ziniyetinin şuan ki Başkan ve ekibi tarafından gerçekleştirilmek istendiğini dile getiren Murat Arslan, Yönetim Kurulu’ndaki oylama sonucu  6’ya beş diye, nasıl oybirliği sonucu alınmış bir karardan söz edilir açıklamsını yaptı.  „uzlaşma arayışlarımız her defasında ters yüz edildi. Partinin yapmış olduğu Almanya ve Türkiye’deki etkinliklere ve eğitimlere Başkan gerekçesini dahi açıklamayarak uzak durdu. Sanki Hamburg’dan Ankara’yı yönetmeye kalkıştı” ifadesini dile getirdi.

SİBEL GAZİ TABEL ARAMIZDAKİ YANLIŞLARI AYIKLAMALIYIZ

Toplantının sonuna doğru söz alan Sibel Gazi-Tabel’in eleştirsi ise farkli bir noktadan geldi Gazi-Tabel şunları ifade etti „CHP Hamburg ve Schleswig Holstein web sayfası, yerel bir internet sitesinde çıkan haberlerin reklamıyla ve paylaşımlarıyla doludur. Adeta yandaş basın anlayışı yaşanmaktadır.Hiç kimse kendisini dev aynasında görmemelidir.  Aramızdaki toplantılarda linç kültürü yaşadık. Eleştiriye açık olmayanların, üzülerek açıklıyorum buna karşı diş gıcırdatların demokratlıklarını sorgulamak gerekir. Temiz siyaset yapmak isteyenler seslerini yükseltmelidirler.  Tüm bunlara rağmen ülkemizde veya burada önemli bir durum yaşansa, ben yine de bugün bize karşı duran arkadaşlarla birlikte bir şeyler yapmak için tereddütsüz koşarım. Ama onlar yaparlar mı bilemiyorum“ dedi. Toplantı soru ve cevap bölümü ardından sona erdi.  (Avrupa Postası- Fotoğraflar : Kadir Taçgın)

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.