Salı , 31 Ocak 2023

Cemal Arslan: ‘Hülya, oğlumuzu ikna etme mücadelesinde hayatını kaybetti’

3 Mayıs Cumartesi günü Schleswig Holstein eyaletinin Wedel kentinde evinde ağır şizofreni hastası oğlu Güney (29) tarafından öldürülen Hülya Arslan, (51) Ohlsdorf mezarlığındaki Fritz-Schumacher-Halle salonunda yapılan hüzünlü bir tören sonrası sonsuzluğa uğurlandı.

Haber Merkezi

Kadın Ağı kurucularından, sosyalist ve feminist duruşuyla tanınan Hülya Arslan, Hamburg Ohlsdorf mezarlığında Alevi dedesi Mustafa Mısır’ın duaları eşliğinde sonsuzluğa uğurlandı. Törene eşi Cemal Arslan, oğlu Cem Arslan ile aile avukatları Mülayim Hüseyin‘in yanında, yakın aile bireyleri ve akrabalarıyla yüzlerce seveni katıldı.  Hamburg eyalet Parlamentosu milletvekillerinden Filiz Demirel (Yeşiller), Cansu Özdemir ve Mehmet Yıldız (Sol Parti) ile Alirıza Şimşek ve Kazım Abacı ( SPD) Hülya Arslan’ı uğurlama töreninde hazır bulundular.


Duygu dolu sahnelerin yaşandığı törende, Hülya Arslan‘ın tabutunu rengarenk çiçekler ve çeşitli kurumların gönderdigi çelenkler donatarak ” Hülya her zaman kalbimizdesin” mesajı verildi.

Hamburg Şehrazat Transkültürel Kadın ve Sanat Derneği, ATİF, Alevi Kültür Merkezi, Mig Zentrum, DİDF, WEM-DA, Avrupa Karabalılar Derneği ve Kürt Halkevi üyeleri tören esnasında ön sıralarda yer aldılar.
HÜLYA ARSLAN ŞARKI VE ŞİİRLERLE UĞURLANDI
Cemal Arslan: 'Hülya, oğlumuzu ikna etme mücadelesinde hayatını kaybetti'
Ahmet Kaya‘dan en çok sevdiği “Ağladıkça” şarkısı anısına dinlendi. Yakın arkadaşı Leman Stehn’in seslendirdiği “Sarı Gelin” şarkısı salondaki sevenlerini hüzne boğdu.

Tören esnasında ayakta durmakta zorlanan eşi Cemal Arslan bir konuşma yaptı ve Hülya’nın ölümünden sorumlu olarak resmi çevreleri sorumlu tuttu. Eşi konuşmasında şunları ifade etti:

“Bir çok defa başladığı bir kitabı bir gecede bitirdiğini, gündüz içeriğini bana anlattığını çok defa yaşadım. Her katıldığı toplantıdan illa ki bir kaç kitapla döner, çalışma masasının üstünde aldığı yeni kitaplar olurdu. Öykü, şiir denemeleri olmuştur. Çok anlamlı eserleri geride bizlere hatıra bırakmıştır. Üniversiteyi bitirmesi sonrası hemen çalışma hayatına Jugend e.V. (Gençlerle ilgili bir proje) bir yıl sonrası Hamburg Jugendamt’da uzun yıllar çalışmıştır. 8 yıl öncesi Alman devletinin Sosyal çalışmalar üzerindeki ”sparmassnahme denilen bütçe kısıtlamalarıyla gençliğe ve topluma hizmet verilemeyeceğini görüp, protesto amaçlı direk işten çıkışını vermiştir.

Sonraki süreçlerde günlük yaşantısı, Derneklerde kadınlar, gençlik ve cezaevinden engelli çıkan arkadaşlar adına önemli etkinliklerde bulunmuştur.

3 Mayıs’ta güzel insanın yaşam ışığı söndü

6 yılın üstünde, verdiğimiz Hukuk, sağlık mücadelesi hep sonuçsuz kaldı. Ağır sağlık sorunu olan oğlumuz, her geçen gün daha da ağırlaştı.

Polis, sağlık sistemi, mahkeme üçlüsü oğlumuzu tuttular, kısa bir süre sonra önümüze bıraktılar. Ezberlerindeki yasaları bizim yaşadıklarımızın önüne geçirdiler. Ben Hüllüş’e birşey olacak diye korktum, Hüllüş bana bir şey olacak diye korktu. Hülya bir çok defa Doktora, Polise, ”bir şey yapmanız için birimizin ölümünü mü bekliyorsunuz” demiştir. Sonuçta öngörümüz acı gerçeğimiz oldu.

Güzel insan, Devletin, sağlık sistemini ve oğlumuzu ikna etme mücadelesinde hayatını kaybetti. Gece karanlığında kaçıp gitti aramızdan” sözleriyle, hem eşi Hülya‘nın hemde ailenin tüm ısrarlarına rağmen kapalı yerde tedavi yerine, salıverilerek yok yere Anne katili olan oğlu Güney’in acı durumundan, resmi çevreleri sorumlu tuttu ve yeni acıların yaşanmamasına dikkat çekti.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.