Cumartesi , 25 Mart 2023

Cem Özdemir: Türkiye’ye ekonomik yaptırımlar uygulanmalı

24 Eylül’de gerçekleşecek olan Federal Almanya Parlamento seçim çalışmaları için Hamburg’da bulunan Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, St.Pauli semtinde seçmenleri ile bir araya geldi.
Cem Özdemir, Yeşillerin seçim programı ve gündemdeki konular ile ilgili bir çok soruya cevap verdi.
Hamburg Yeşiller, 24 Ağustos Perşembe günü Hamburg St.pauli semtinde Sipelbudenplatz’da Cem Özdemir’in katıldığı bir etkinlikle seçim çalışmaları başlattı.
Basın ve seçmenin yoğun ilgi gösterdiği Hamburg’da ki buluşmaya, Federal parlamento milletvekili adayları Anja Hajduk ve Manuel Sarrazin, partililer ve kalabalık bir dinleyici topluluğu katıldı.
Değişik alanlara yönelik sorulan sorulara yaklaşık 2 saat süre ile cevap veren Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Türkiye’de yaşanılan gözaltı, tutuklama ve baskılar ile ilgili soruların yanı sıra, eğitimden, sosyal adaletsizliğe, koşulsuz temel gelir hakkından,  dış politikadan, savunmaya kadar bir çok konuda sorulan sorulara cevap verdi.
Erdoğan’ın 24 Eylül seçimlerinde Türkiye kökenli seçmenlerin SPD,CDU ve Yeşillere oy vermemeleri yönünündeki çağrısı ile ilgili olarak, ”Eğer gerçekçi olursak, Erdoğan’ın Yeşiller’in adınıda belirterek oy verilmemesi gereken partiler arasında anmasaydı hayal kırıklığına uğrardım. Bu konuda SPD ve CDU’lu arkadaşlar nasıl düşünüyor bilmiyorum ama ben bunu bir iltifat olarak görüyorum, demekki doğru yoldayız.” şeklinden görüş ifade etti. Özdemir, Erdoğan’ın AfD’nin adını anmamasınada dikkat çekerek, Erdoğan ve AfD taraflarlarının, kendisinin sosyal medya hesaplarında, farklı dillerde ve bir birinden bağımsız olarak yazdıkları yorumları değinerek, bu iki kesimin ideolojilerinin bir birine ne kadar yakın olduğuna değindi.
Özdemir, Alman Ordusunun başka ülkelerde koşullandırılması, sağlık politikası, engellilere yönelik politika, çevre politikasına bağlı olarak nükleer ve kömür santrallerinin durumu, alternatif enerji kaynakları, dizel motorlu araçların yasaklanması konularında görüşlerini ifade etti.
İyi veya  kötü diktatör yoktur
Sol Parti Federal parlamentı grup başkanı Sahra Wagenknecht’, Venezuela devlet başkanı Maduro ile dayanışma içinde olduklarını açıklamalarınıda eleştiren Özdemir, iyi veya kötü diktatör yoktur diyerek Maduro diktatör olduğunu ifade etti.
Hiç bir kutsal kitap Alman Anayasasının üstünde değildir
İslam konferansı, Almanya’da Liberal Müslümanlara yönelik Cami açan ve ilk kadın İmam Seyran Ateş’e yönelik tehditler konulu sorulara, her insanın kutsal bildiği kitapları yorumladığı gibi inancını yaşaması gerektiğini ve Anayasanın bu hakkın ve inanç özgürlüğünün teminatı olduğunu belirtti. Alman Anayasasının Seküler yaşamın teminatı olduğunu,” Kamusal alanda, Almanya gibi laik bir ülkede, kutsal hiç bir kitap Alman Anayasasının üstünde değildir.’ şeklinde ifade etti.
Türkiye’ye ekonomik yaptırımlar
Özdemir, AB ve Federal Hükümetin Türkiye ile yaptığı mülteci anlaşması ve mültecilerin durumu, Türkiye’de muhaliflere yönelik baskı, gözaltı ve tutuklamalara karşı Federal Hükümetin ve AB politikasının ne olması gerektiği yönünde sorulan sorulara ise, AKP hükümetine yönelik olarak, etkili ekonomik yaptırımların hayata geçirilmesi gerektiği yönünde görüş belirtti. Teröre destek verdiği iddiasıyla  Alman şirketleri listesine karşılık Alman hükümetinin Hermes kredi garantisinin gözden geçirilmesini gündeme getirmesinin  ardından Türkiye’den 24 saat içinde tepki alındığını ve önce öyle bir listenin olmadığını  daha sonra ise öyle bir listenin olduğunu  ama bir memurun hatası olarak ifade edilmesininde inandırıcı olmadığına değinerek, ekonomik uygulamaların etkili olduğunu ifade eti.
Türkiye’ye seyhat konusunda bir soruya, ”bu konuda ne diyebilirimki, gidin desem ne yaşayacağınızı bilmiyorum” diyen Özdemir,  sadece Türkiye’ye seyhatlerde değil, Türkiye’nin İnterpolu kulanarak, Alman vatandaşı yazar Doğan Akhanlı’nın ,İspanya’da tatilde gözaltına alınmasına değinerek, Federal Hükümet, Türkiye’nin , interpolu kulanarak muhalifler üzerinden Avrupa’da baskı oluşturmasına karşı tavır alması gerektiğini ve bunun böyle olamayacağını Türkiye’ye anlatması gerektiğini ifade etti. Türkiye’de yaşananılan yeterince ciddi ve ağır olduğunu, Almanya’da yaşayan bir çok Türkiyeli insanın korku içinde olduğunu belirten Özdemir, Erdoğan’ın Almanya’da cami, dernek ve UETD aracılığı ile örgütlenmesinede dikkat çekti.
Güncel / Hamburg

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir