Perşembe , 9 Şubat 2023

Cem Özdemir: Erdoğan’ı övmenin ötesinde bir özgürlük kalmadı

Hamburg Rathaus’da, Yeşiller Partisinin düzenlemiş olduğu entegrasyon kongresine katılan Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı Cem Özdemir ile gündemdeki bazı başlıklar üzerine  bir söyleşi yaptık.

cem-ozdemir_2

Göç ve Uyum Bakanı Aydan Özoğuz Selefilere yönelik yapılan operasyonla ilgili keyfiyetten değil, ölçüyü kaçırmaktan bahsetti. Polis sendikası başkanı da “biz bunları 1 yıldır takip ediyorduk, Aydan Özoğuz’un böyle bir şeyi söylemesi bizim için arkadan hançerlenmektir” dedi. Göç ve Uyumdan sorumlu bakanın böyle bir şey söylemesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Polis Sendikasından da bir tepki geldi. SPD ve yeşiller konuyla ilgili açık bir tepki oldu mu?

Cem Özdemir:Aydan Özoğuz, yanlış anlaşıldı ve daha sonra gereken düzeltmeyi de yaptı. Öyle söylemek istemediğini söyledi. Orada eklenecek pek bir şey yok. Bence polis orada işin gereğini yaptı. Selafileri hafife almak çok büyük bir yanlışlık olur ve bunu burada yaşayan diğer Müslümanlarla bir araya getirmemek lazım. Burada yaşayan Müslümanların ezici çoğunluğu da polise teşekkür ediyor. Bunlara baskı uygulamak, yasalar gereği, bunları takip etmek, buradaki Müslümanların da hayatını kolaylaştıran bir şey. Bundan hepimiz korkuyoruz. Sadece Müslüman olmayanlar değil, Müslüman kökenli aileler de selafilerden korkmakta. Biz de rahatsız oluyoruz dolayısıyla bu yüzden polisi kutluyorum.

Kuzey Almanya’nın Şûra’daki Mustafa Yoldaş’ın gönderdiği açıklama ile ve Aydan Özoğuz’un açıklamasında büyük benzerlik var. Bunun bir tesadüf olduğunu mu düşünmeliyiz?

Cem Özdemir:Bunu bilmiyorum görmediğim için bir şey söyleyemem. Dediğim gibi Aydan’ın konuya açıklama getirmesini doğru buluyorum. Yanlış anlaşıldığını söyledi. Gereği de o, aksi takdirde yanlış ve hoş olmayan bir izlenim ortaya çıkardı. Dediğim gibi, aşırılık nereden gelirse gelsin, ister aşırı dindar kesim olsun, ister aşırı Türk milliyetçileri olsun, ister aşırı Kürt milliyetçileri olsun, kim olursa olsun Anayasa çerçevesinde hareket etmek zorundalar ve bunu yapmayanlar yasalar gereği gereken işlemi görmeli.

Cumhurbaşkanı adayı olarak Merkel’in de desteklediği Steinmeier’e karşı Yeşillerin tavrı nedir?

Cem Özdemir:Kendisini grup toplantımıza davet edeceğiz. Oradaki konuşmadan sonra görüşümüzü belirleyeceğiz. Grup toplantısından önce bir şey söylemek yanlış olur. Bizim için önemli olan insan haklarına bağlı olan bir dış politika ve insan haklarını temele koyan bir politika. Tabii doğal politikası da bizim için önemli. Kendisine bu konularda ne düşünüyor diye soru yönelteceğiz. Ona göre duruşumuzu belirleyeceğiz.

Türkiye’nin buradaki uyumu konusunda insanların uyuma etkisi nedir?

Cem Özdemir:İnsan sanki “paralel toplumlar yaratılıyor” gibi bir izlenim kazanabiliyor. Bunların içinde mesela Alman aşırı sağcılar var ve bir kısmı “Alman medyası yalancı medya, bizim için Rusya’dan gelen haber daha iyi bir haber kaynağı“ diyor. Resmen “bütün partiler aynı ve sistem partisidir, biz de asıl muhalefetiz, tek doğru bizim elimizde” gibi bir durum ortaya çıkıyor. Benzeri bir yaklaşımı Rusya kökenli Almanların bir kısmında görüyoruz. Aussiedler Lisa örneği vardı mesela. Sözde bir kızın kaçırıldığı ve Müslümanlar tarafından ırzına geçildiği iddia ediliyor (Bu yılın başında bir Rus medyası tarafından asılsız haber yapılmıştı) ve sonra bunun yanlış olduğu ortaya çıkıyor. Kız ailesine sapasağlam teslim ediliyor. Ona rağmen insanlar böyle bir şeyin olduğuna ve gizlendiğine inanıyor. Sanki birisi bir yerden düğmeye basmış gibi de, başbakanlık önünde yürüyüş yapılıyor. Hâlbuki böyle bir olay yok. Yaşanan bir olay yok. Onlar ise şöyle diyor, “burada Müslümanlar tarafından binlerce kadının ırzına geçiliyor polis devlet ve politikacılar bunu gizliyoruz”. Bundan adları gibi eminler. Ve öyle olduğunu düşünüyorlar. Türkiye toplumunun bir kısmına geçtiğimiz zaman da benzeri bir şey var. Ankara diyor ki, ”Almanya terörizmi destekliyor”. Bir gazete İstanbul’daki korkunç İslamist terör saldırısından sonra “Alman işi” diye başlık atıyor. Bunun neresini düzelteceksin. Bu çok aptalca bir şey. Ve aptalca olmanın ötesinde tehlikeli bir yaklaşım da. Çünkü burada yaşayan Türkiye kökenliler olsun, Aussiedler olsun, Almanların bir kısmı olsun, sanki onlara düşman topraklarında yaşıyormuş gibi bir izlenim kazandırılıyor. Bu çok tehlikeli ve hafife almamak lazım. Çünkü bu insanlar çocuk yetiştiriyor ve bu çocukların beyni yıkanıyor. Gerek bu ülkelerden gelen medya olsun, gerek Türkiye’den, gerek Rusya’dan gelen medya olsun, bunun ötesinde bu ailelerdeki yetişen çocuklar, sonra burada nasıl uyum sağlayacaklar, nasıl dostluklar edinecekler, Almanlarla nasıl beraber hareket edebilecekler.

cem-ozdemir_1

Peki, ne yapmak lazım?

Cem Özdemir:Meydanı boş bırakmamak lazım. Tabii ki Almanya da, uzun bir süre vakit kaybetti. Vatandaşlık yasasını daha önce değiştirseydi, bu insanları daha önce vatandaş yapsaydı, eşit haklar savunsaydı, belki bu insanlar başka arayışlara girmezlerdi.

Dışlanmanın etkisi var yani?

Cem Özdemir:Onun da etkisi var bir de onun da ötesinde medya çok önemli. Burada Türkçe, Rusça Kürtçe yayın yapan medyaları desteklemek gerekiyor. Ama buraya bağlı olan, buraya sadık olan, buranın anayasası çerçevesinde program yapan medyaya destek sağlamak gerekiyor. Mesela, Metropol FM var. Keşke bütün Almanya da dinlenebilse. TV kanalları mesela, eksik kalıyor oradaki çalışmalar Türkiye’deki yandaş medyaya baktığımız da, işsiz olan medya da çalışan arkadaşlara baktığımız da buradan Türkiye’ye yayın yapan medyaları da desteklemek gerekiyor. Mesela deutsche welle çok yetersiz kalıyor. Eskiden soğuk savaş döneminde buradan doğu bloka doğru yayın yapılıyordu. Aslında bugün Türkiye o konumda. Türkiye’nin Rusya’dan çok fazla bir farkı kalmadı. Erdoğan’ı övmenin ötesinde bir özgürlük kalmadı. Türkiye’deki özgürlük anlayışı “beni övebilirsin, övmezsen başına bir tane indiririm”. Bu demokraside düşünce özgürlüğü ve yürüyüş ifadesi değil ki. Dolayısıyla sırf buradaki Türkiyelilere yönelik değil, Türkiye’ye yönelik de medya çalışmaları sürdürmek önemli. Biz bunu hükümete söylüyoruz. Yavaş yavaş görüşler değişiyor diye düşünüyorum.

Yeşiller Partisi olarak Almanya’daki Türkçe medya’ya destek konusunda bir girişiminiz var mı?

Cem Özdemir:Partiyi aşan bir şey bu. Can Dündar gibi, Een son Banu Güven geldi, başka arkadaşlar geldi. Ama bunu süreklileştirmek lazım. Diğer parti gruplarıyla da konuşuyoruz. Bizim eyalet partileri, hükümetleri Bilim dünyası için bir program başlattı. Baskı altındaki bilim hocalar için ABD ile birlikte. Biz de destekliyoruz. Türkiye, Rusya gibi ülkelerde baskı altında olan üniversite hocaları için program hazırladık. Herkes gücü çerçevesinde destek olabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu son dönemde mültecilerle ilgili anlaşmayı iptal edip, sınırları açmakla tehdit ediliyor. Yeşillerin bu konudaki düşüncesi nedir?

Cem Özdemir:Tabii bunları tartışıyoruz, İncirlikten başlamak lazım. İncirlik’te askerlerin işi bitmiştir. İstenmeyen bir toplumdasın, istenmeyen bir ülkedesin. Biz zaten söyledik. Biz İncirlik konusundaki kararı desteklemedik. Hükümet “bu son olabilir” dedi ama keşke bu defa başlasalardı neyi beklediklerini anlamıyorum.

Hazırlayan: Ebru Meyan /Güncel

About

Check Also

İğneyi kendimize… – Selahattin Demirtaş*

Selahattin Demirtaş, T24’e yazdığı “İğneyi kendimize” başlıklı yazısında “HDP’nin yaşadığı mağduriyetler, siyasi kararlar alırken duygusal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.