Pazar , 26 Mart 2023

ÇAY KOYUN BAŞTAN BAŞLIYORUZ

Nevin SEVÜK

İttihatçılar entübe olmuş Osmanlı’yı İngiliz ekseninden Alman eksenine aldıklarında, Menderes paldır küldür dümeni Amerika’ya kırdığında ve sonrasında zaman zaman derin yaralar aldı fakat bu denli paramparça, bu denli yitik değildi ülke.

Biz daha çok özgürlük, daha çok medeniyet düşlerken; baskı, zulüm, kin, nefret, tehdit, kan ve katliamla beslenen bu iktidarla kendimizi Ortadoğu’nun cehaleti ve kaosu içinde gulugulu kabilesi olarak buluverdik.

Siyasal dinsel söylem, can havliyle sarıldıkları kafatası milliyetçi ittifakın çirkef çamurunda debelenirken bizden her geçen gün daha çok itaat beklediler.

Tükenmiş politika açmazında iktidarı kaybetmeyle yüz yüze gelince telaşlanıp saldırganlaştılar, korku imparatorluğu yaratmaya çalıştılar.

Bizi bölerek yönetmeye, bizi kutuplaştırarak birbirimize kırdırmaya başladılar.

Ülkeyi iç savaşın eşiğine getirip bıraktılar.

Asli hedefleri; ne ‘Türkiye İslam Cumhuriyeti’ davası, ne ‘Üç Tarz-ı Siyaset’ sevdası idi.

Gördük ki;

Dinamiti döşemekteler. Ülkeyi dibe vurmaya görevliler.

Hepimizin sonu olmaya yeminliler.

Gemi batıyor!

Ekonomi, kutuplaşma ve anti-demokrasi uygulamalarla kolu kanadı kırılan, az biraz vicdanı temiz, akl-ı selim olan halk görüyor.

AKP giderse bırakacağı enkazın altından kalkılamaz algısıyla uyutulan halk, sofrasında eksilen zeytin tanesinden anlıyor.

Gemi batıyor!

Hak, hukuk, adalet, demokrasi, özgürlük ve eşitlik adına…

Ezilen, sömürülen, horlanan, öldürülen, güpegündüz kaybedilen, işçisi, emekçisi, yoksulu, inananı, inançsızı…

Umutsuz değiliz!

Şu an en çok ihtiyacımız olan birliktelik ruhu ve örgütlülük bilinci ile…

Tam zamanı!

Faşizmin bu cenderesini aşma konusunda sana, bana, hepimize görevler düşüyor.

Partizanı, sempatizanı, taraftarı, üyesi olduğumuz konfederasyonları, meclisleri, sivil toplum örgütleri, partileri, CHP, HDP, IP, TKP, EP, SP ve AKP tabanını aşındıracak Deva Partisi’ni, Gelecek Partisi’ni ve hatta AKP içinde uzlaşmacı, cumhuriyetle sorunu olmayan, okuyan, düşünen muhafazakarları muhalif güçler arasındaki farklılığa bakmadan, ‘Yol farklı olsa da menzil bir!’ diyerek faşist, diktacı AKP-MHP rejimine karşı birliğe zorlayalım.

Toplumun her katmanından insan temsilcilerini bir araya getirip demokrasi etrafında örgütlenerek güçlü bir yurttaş birliği oluşturalım. Toplumsal demokrasi ittifakını ülke geneline yayalım. Muhalefeti büyütelim! Başımıza tebelleş olmuş bu belayı hep birlikte defettikten sonra diyecegiz:

Çay koyun baştan başlıyoruz! 

 

About Nevin Sevük

Check Also

“KÖTÜLÜKTEN ERDEM ÇIKARMAYIN”

Nevin SEVÜK  03.03.2022 Perşembe günü Hamburg’da savaşa karşı iki çağrı yapıldı: Birincisinin söylemi, “Silahlar derhal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir