Salı , 31 Ocak 2023

Çavuşoğlu: Yakında Avrupa’da din savaşları da başlar, başlayacak

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda’daki seçimlerle ilgili olarak “Sosyal demokrat ile faşist Wilders arasında hiçbir fark yok”, ”Yakında Avrupa’da din savaşları da başlar, başlayacak. Bu gidişle öyle” şeklinde konuştu.

Hollanda’da Başbakan Mark Rutte’nin liberal Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nin (VVD) kazandığı seçimlerle ilgili olarak Türkiye’den ilk değerlendirme Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yapıldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Antalya’da yaptığı açıklamada Hollanda’daki seçimlere değinerek “İşte Hollanda’da seçim bitti. Aldıkları oylar birbirine yakın, yüzde 17’ler, yüzde 20’ler, böyle birçok parti ama bir bakıyorsun sosyal demokrat ile faşist Wilders arasında da hiçbir fark yok, hepsi aynı kafa. Nereye varacaksınız, Avrupa’yı nereye götürüyorsunuz, Avrupa’yı çökertmeye başladınız. Avrupa’yı uçuruma götürüyorsunuz. Yakında Avrupa’da din savaşları da başlar, başlayacak. Bu gidişle öyle” şeklinde konuştu.

Ayrıca Hollanda’ya yönelik başka adımlar da atacaklarını belirten Çavuşoğlu, “Türkiye bunun altında kalmaz, adımlarımızı attık ve göreceksiniz önümüzdeki süreçte sabredin adımlarımızı daha da atacağız” dedi.

Canikli: Ek tedbirler alınabilir

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli de Hollanda – Türkiye krizine ilişkin Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada Hollanda’ya yönelik olarak ek önlemler alınabileceğini söyledi.

Canikli, “Önümüzdeki dönemde Hollanda’nın tavır ve yaklaşımları, politik duruşları çerçevesinde ilave tedbirler, adımlar atılabilir ama şu an itibarıyla bunları takip edeceğiz” dedi. Canikli, önümüzdeki günlerde Türkiye’ye çok ciddi sermaye girişleri olacağını da söyledi.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.