Pazar , 27 Kasım 2022

Can Dündar görevini geçici olarak bıraktı, yedi gazeteci istifa etti

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, görevini geçici olarak Cumhuriyet Vakfı’nın İcra Kurulu’na devrettiğini açıkladı. Dündar Twitter hesabından,“Yorucu bir maratonun ardından bir süre izin kullanacağım. Sonra? Mücadele kaldığı yerden devam edecek. Dostlar üzülmesin. Düşman sevinmesin” diye yazdı.

Fotoğraf: CİHAN

Dündar’ın gazetenin genel yayın yönetmeni olmasıyla kadroya katılan yayın danışmanı Doğan Satmış’ın görevine geçtiğimiz hafta son verilmişti.
Medyatava’dan Canan Kaya’nın haberine göre, Dündar’ın yurt dışına çıkacağı ve gazetede sadece köşe yazarı olarak yer alacağı belirtildi.
Dündar, 2015 yılının Şubat ayından bu yana genel yayın yönetmeni görevindeydi.
 
Yedi istifa
Ayrıca gazetede Genel Yayın Yönetmeni Yardımcılığı görevini yürüten Tahir Özyurtseven, Yazı İşleri Müdürü Baydu Can, yazı işlerinden Can Doker, Emine Özcan, emlak sayfası editörü Ceren Kumbasar, haftalık söyleşiler hazırlayan Selin Ongun ve dış haberler şefi Pınar Ersoy görevinden istifa etti.Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ise yaptığı açıklamada, Dündar’ın istifa etmediğini 1.5-2 aylık bir izne çıktığını söyledi. Atalay, Dündar’ın yerine kimin bakacağını ise açıklamadı.Can Dündar haberin duyulmasının ardından ilk açıklamayı Twitter hesabından yaptı. Dündar,“Yorucu bir maratonun ardından bir süre izin kullanacağım. Sonra? Mücadele kaldığı yerden devam edecek. Dostlar üzülmesin. Düşman sevinmesin” diye yazdı.
 
‘Bedenen ve ruhen yorulduğumu hissediyorum’
Dündar, görevini geçici olarak bıraktığını çalışma arkadaşlarına yaptığı bir duyuruyla açıkladı.
Can Dündar’ın açıklaması şöyle: “Sevgili arkadaşlar, Son bir yıldır, bir yandan gazetedeki görevimi yapmaya çalışırken bir yandan da suçlamalar, tehditler, davalar, hapislikler, mahkûmiyetler, kurşunlanmalar, ifadeler, savunmalar, hakaret bültenleri ile uğraştım. Bu süre içinde hiç tatil yapmadım. Gazetecilik coşkumda ve habercilik inadımda zerrece azalma olmadıysa da bedenen ve ruhen yorulduğumu hissediyorum. Bu tür durumlarda hep yaptığım gibi, yaz süresince sakin bir köşede yeni bir kitaba kapanmak ve geleceği planlamak istiyorum. Bu süre içinde Genel Yayın Yönetmeni olarak idari/editoryal bütün yetkilerimi Cumhuriyet Vakfı’nın İcra Kurulu’na devrediyorum. Cumhuriyet’in de benim de bu zorlu dönemde basın özgürlüğü ve ilkeli habercilik mücadelemizin aynı kararlılıkla süreceğinden kimsenin kuşkusu olmasın.”  (Diken- Odatv)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.