Pazartesi , 3 Ekim 2022

Can Dündar; CHP Sol bir Parti değil, Türkiye’nin sol bir partiye ihtiyacı var

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar Alman Taz gazetesine verdiği demecinde, CHP’nin sol bir parti olmadığını ve Türkiye’nin sol bir partiye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Taz_can_dündar

Dündar, Taz gazetesinin “Türk parlamentosunda milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin teklifi, Anayasa Komisyonunda kabul edildi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu dokunulmazlıkların kaldırılmasına evet dedi. Neden yapıyor bunu?” şeklindeki soruya söyle yanıt verdi:

”Kılıçdaroğlu, dokunulmazlıkların kaldırılmasına hayır derse AKP’liler tarafından ”PKK’ya destek veriyor” şeklinde  gösterilmekten korkuyor. CHP sol bir parti değil. Türkiye’nin sol bir partiye ihtiyacı var”
Taz muhabirinin,”Herhangi bir yeni parti kurulması durumunda başına geçer misiniz?” şeklindeki soruya Dündar ”Birçok kişi tarafından bu dile getirildi. Ancak ben gazeteciyim. Öyle de kalmak istiyorum” dedi.

Taz muhabirinin, ”Cumhuriyet gazetesi çalışanları tehdit edilmekle kalmayıp, haklarında davalar açılmakta. Cumhuriyet çalışanları korkuyor mu bütün bunlardan?” şeklindeki soruya Dündar, “Cumhuriyet gazetesi 92 yıllık bir gazete. Her zaman Cumhuriyet’e saldırılar oldu. Bugüne kadar Cumhuriyet’te çalışan yedi gazeteci öldürüldü. Cumhuriyet için çalışan gazeteciler cesurdur yoksa çalışmazlardı. Tabii ki korkmaları için haklı nedenleri var. Sadece Erdoğan yandaşları bizden nefret etmiyor, Cumhuriyet Gazetesi, Charlie Hebdo Karikatürleri yayınlandıktan sonar IŞİD militanlarından somut tehditler almakta. Cumhuriyet IŞİD’in de saldırı hedefinde.” dedi.

Dündar ayrıca serbest vize dolaşımı başından beri yalan olduğunu ifade ederek ”Ne Türkiye ne de AB buna inanmakta. Erdoğan ve Merkel arasındaki anlaşma başından beri var olan kirli bir pazarlığa dayanmakta. Erdoğan kesinlikle terör yasasını değiştirmez. Onun politikasının temel çekirdek unusuru terör yasasıdır. Brüksel de bunu biliyor. Ayrıca Merkel ziyaretlerinde kesinlikle Türkiye’deki mevcut demokrasi gelişimini kesinlikle konu bile etmedi“ dedi.

Erdoğan başkanlık sistemini gerçekleştirmek için çoğunluğa sahip olmadığını ve bunu sağlamak için de MHP’yi kazanmaya çalıştığını sözlerinr ekleyen Dündar, diktatörlerin kendisini eleştirenleri sevmediğini söyledi.

Süheyla Kaplan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.