Pazar , 27 Kasım 2022

BÜYÜK YÜRÜYÜŞ‘E ÇAĞRI: ”NE ASKERİ DARBE, NE TEK ADAM SULTASI! Çözüm barış ve demokrasi”

15 Temmuz  Cuma günü Türkiye’de  265 kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce insanın yaralandığı ve binlerce gözaltı ve tutklamanın  yaşandığı askeri darbe girişimi sonrası    ilan edilen OHAL, on binlerce insanın işinden uzaklatırılması ile devam eden  belirsizlikle ilgili   ”Hamburg Demokrasi ve Barış Bloku”  3 Temmuz Cumartesi günü saat 13.30‘da Hachmannplatz ‘da düzenleyeceği yürüyüş ve gelişmeler ile ilgili bir açıkalma yaptı.

Yürüyüş

BASINA VE KAMUOYUNA

BÜYÜK YÜRÜYÜŞ‘E ÇAĞRI

NE ASKERİ DARBE, NE TEK ADAM SULTASI!
Çözüm barış ve demokrasi!
Hemen şimdi!

14 yıllık AKP iktidarı Türkiye’yi felakete sürüklemiştir. Gezi hareketine karşı uygulanan kanlı girişimle başlayan, 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası izlenen savaş, baskı, süregelen talan ve meclisi tasfiye politikası, Kürt illerinde asker ve polis tarafından uygulanan katliamlarla birlikte
15 Temmuz darbe girişimine zemin hazırlamıştır.

Darbe girişiminin ardindan hiç bir hukuki dayanağı olmadan görevden alma operasyonları başlatılmış kamuda görevden alınanların toplam sayısı böylece 60 bini aşmis veTayyip Erdoğan MGK ve Bakanlar Kurulu toplantılarının ardından üç ay süreyle olağanüstü hâl kararı aldiklarini açıklamıştır. Darbe girişimlerinin panzehiri OHAL değil özgürlük ve demokrasi alanlarının açılmasıdır.

AKP’nin, bu süreci muhalefeti yok etmek ve başkanlık rejimi adı altında bir tek parti diktası kurmak için fırsat olarak kullanmasına izin vermeyelim!

İçinden geçtiğimiz bu zorlu sürecte baskı ve dayatmalara, insan hakları ihlallerine karşı, demokrasiyi önemseyen siyasi bütün dinamiklerin iş birliğini yapması ve güclü bir demokratik muhalefet zemininin örülmesi bir zorunluluk olmustur.. Tekcilik üzerine insa edilmis bu sistemin mağduru tüm etnik, dinsel, inancsal, cinsel vb. farklılıklari yok sayilan bütün toplulukların ortak direnişiyle ancak askeri ve sivil darbeler bertaraf edilebilir. Darbecilerin üzerinde yükseldiği zemini, ancak demokrasi ve barıştan yana tüm güçlerin birlikte mücadeleleri yıkabilir.

Bu süreç halkları korku ve umutsuzluğa sürüklüyor.
Bu umutsuzluğu mutlaka aşalım sokakları özgürleştirelim!
Ne askerin postalı, ne AKP’nin diktası bir çözümdür!
Çözüm; demokrasi, barış ve özgürlükler için mücadelededir!
Zaman, demokrasiden ve barıştan yana tüm güçlerin birlikte hareket etme zamanıdır!

Kahrolsun askeri/sivil darbeler, darbeciler!
Yaşasın demokrasi, eşitlik ve özgürlük!

Sizleri de 23 Temmuz Cumartesi günü saat 13.30‘da Hachmannplatz Hamburg‘dan başlayacak BÜYÜK YÜRÜYÜŞ‘e çağırıyoruz!

Hamburg Demokrasi ve Barış Bloku

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.