Cumartesi , 28 Ocak 2023

BU YAZI BAŞLIKSIZ OLSUN 

 

Nevin SEVÜK  

TBMM’de uzun süre tartışmalara neden olan Diyanet Akademisi kurulmasına ilişkin kanun teklifi, 17 Mart’ta Meclis’te kabul edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olan ve geniş yetkilerle donatılan akademide eğitim gören erkek öğrenciler, ‘eğitimleri kesintiye uğramasın’ diye askerlikten muaf tutulacaklar. 

Diyanet İşleri Başkanlığı malum, iktidarın İslamcı-Türkçü-tekçi ideolojisinin yerleşmesi için halkın pasifizme edilmesinden ve kindar-dindar nesil yetiştirilmesinden sorumludur. İktidarın sürekliliği büyük oranda Diyanet’e bağlıdır. Bu akademi ile iktidarın ideolojik hedeflerine ulaşma yolunda Diyanet, sınırsız olanaklarla daha iyi beslenecek.  

Diyanet, Türk-İslam-Sunni ideolojisinin dışında kalan, iktidarın hedefindeki diğer etnisiteler ve inanç toplulukları için, biçen keskin tırpan görevini görür. Hedeflerinde her zaman Aleviler ön plandadır. Dolayısıyla Diyanet’e dair her bir gelişme Aleviyi direkt alakadar etmektedir. 

Yazıya eklediğim tabelada söz konusu akademi için verilen teklifin oylama sonuçları bulunmaktadır. 

CHP’yi bir kenara bırakalım. Malum aşinayız. CHP’nin Aleviye hassasiyeti, ‘Senede Bir Gün’ şarkısı misali seçimden seçime… 

Biz gelelim Alevi ve diğer inanç topluluklarının tamamının oylarına talip, parti plan-programında buna dair uzun uzun ve özel metinler bulunan HDP’ye. 

Efendim, işi aynasıdır kişinin lafa bakılmaz!  

Teklif, oylanmadan önce Meclis’te günlerce tartışıldı. HDP’nin birçok vekili, Garo Paylan’dan Kemal Bülbül’e, meclis kürsüsünde AKP-MHP vekillerini red oyu kullanmaya ikna etmek için hararetli konuşmalar yaptılar. 

Heyhat! 

Nafile! 

Bırakın iktidar vekillerini, oylamaya katılan HDP’den 10 milletvekillerini dahi ikna edememiş olacaklar ki, bu vekiller, “Biz karışmayız, ne haliniz varsa görün!” şeklinde çekimser kalarak iktidar partilerinden yana tavır takındılar. Diğer 46 vekilden 5-6 Alevi kökenli vekil, oylama günü çil yavruları gibi şehir dışına dağıldılar. Geri kalan 40 HDP’li ise o gün evlerinde elektrik kesintisinden dolayı meclise gidip oylamaya katılamadılar.  

Böylece HDP, ilk uygulamalı sınavdan sınıfta kalmış oldu.  

Aradan geçen 13 gün zarfında gelen tepkiler üzerine; bir basın toplantısının arasına, aman HDP’nin İslam kanadı duymasın şeklinde, sessiz sedasız bir ‘özür’ sıkıştırıp 1 dakika 20 saniyelik videoyu “özeleştiri” diye Alevi kökenli partililerin sosyal medya aracılığıyla servis ettiler.  

Siz yatın kalkın namaza durun, ilk altı ay içinde seçim yok. 

Sonrası için Alevi bu!  

Yakın tarihi çabuk unutur.  

İsmail Beşikçi’nin dediği gibi, “Kerbela’da 72 kişi katledildi, Alevi bunu unutmadı. Dersim’de katledilen 72 bin kişiyi unuttu.” 

 

Bunu da unutur. 

 

About Nevin Sevük

Check Also

ZULME SESSİZ KALMAK ZALİMİN YANINDA YER ALMAKTADIR

Nevin SEVÜK Günbegün kan kaybettikçe saldırganlaşan ve ülkenin üzerine karabasan misali sinmiş bu liyakatsiz rejimden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.