CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke Meclis’ten çekilmek dahil demokratik tüm haklarını kullanacaklarını söyledi.

Referandum sonuçlarını tanımadıklarını söyleyen Böke, “Bunun için demokratik tüm haklarımızı kullanacağımızdan şüphemiz olmasın. Meclis’ten çekilmek de çalışmaya devam etmek de buna girer” ifadelerini kullandı.

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke’nin MYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamalardan satır başları:

“Referandumun şaibeli sonuçlarını tanımıyoruz, tanımayacağız. Referandum yenilenmelidir, tekrar edilmelidir.

Bu milyonların oyunun gasp edilmesine karşı bir mücadele.

İrademizin çalınmasına asla izin vermeyeceğiz. Her türlü meşru demokratik hakkımızı kullanacağız.

Bizler meselenin Türkiye meselesi olduğunu her yerde anlattık. Oysa karşımızdakiler bunu bir maç olarak gören bir anlayış var. Sayın Cumhurbaşkanı’nın kullandığı cümleler bunu Türkiye meselesi olarak değil siyasi bir mesele olarak gördüğü ortadadır.”

Bir gazetecinin “Nedir sözünü ettiğiniz demokratik haklar” şeklindeki sorusuna Böke “Bunların içine Meclis’ten çekilmek de Meclis’te çalışmaya devam etmek de girer” diye yanıt verdi.

Böke, MYK Toplantısının gündemine ve kesin olmayan referandum sonuçlarına ilişkin şunlara değindi:

“Referandumdan ‘Evet’ sonucu çıkmamış ve bir anaysa değişikliği gerçekleşmemiştir. 16 Nisan’da yapılan referandum yok hükmündedir. Bu açıkça mühürsüz bir seçim olmuştur. Referandumda her aşamasında her türlü hile ve sahtekarlığa başvurulmuştur. Halkın oyları ile elde edilemeyen sonuç, YSK’nın açtığı yollarla ve bu yolda örgütlenen bir diz hile ile elde edilmeye çalışılmıştır. Bu referandum şaibeli, tartışmalı bile değildir. Bu referandum açıkça hukuka aykırıdır. Gayri meşrudur ve geçersizdir. Her türlü baskıya rağmen sandığa gitmiş olan milyonlar, hiçbir hile yapmadan, vicdanları ile oy kullanmış olan milyonlar, hile ile oldu bitdiye getirilerek onların kullandığı bu değerli oylar çalınmıştır. Çalınmış olan milletin iradesidir. İrademiz gasp edilmiştir.

AGİT gözlemcileri Türkiye’nin davetiyle geldi. Siz bunlara ‘Haddini bil’ diye söylediğinizde suçu kabul ettiğiniz anlama geliyor. Kimseye had bildirmeye değil Türkiye’de demokrasiyi yüceltmeye ihtiyacımız var.”  (Haber Merkezi)