Perşembe , 28 Ekim 2021

Boğaziçililer gözaltındaki arkadaşları için kampus nöbetine başladı

Atanmış rektör Melih Bulu’ya karşı protestoların sürdüğü Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciler, polisin “LGBTİ bayrakları taşıdıkları” gerekçesiyle müdahale edip darp ederek gözaltına aldığı arkadaşlarına sahip çıkmak için Kuzey Kampus’te nöbete başladı. Öğrenciler yaptıkları açıklamada “Şarkılarımızla, türkülerimizle, halaylarımızla Kuzey Kampüs’te direnişimize devam ediyoruz. Arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar hiçbir yere gitmiyoruz! Kayyumlar Gidecek, Biz Kalacağız!” dedi.

Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı kararıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına karşı öğrenciler ve hocalarının başlattığı direniş sürüyor. Dün hakkında soruşturma açılan bir kadın öğrenciye destek vermek için bir araya gelen öğrencilere polis saldırdı.

Polis, Güney Kampus’te toplanarak yürümeye başlayan ve Kuzey Kampus’e gitmek isteyen öğrencilerin LGBTİ bayrakları taşımasına izin vermek istemedi. Yaşanan tartışmanın ardından 4 öğrenci GBT yapılacağı söylenerek gözaltına alındı. Arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyerek Kuzey Kampus önünde toplanan öğrencilere saldıran polis toplam 12 kişiyi gözaltına aldı.

‘KAYYUMLAR GİDECEK, BİZ KALACAĞIZ’

Bunun üzerine Boğaziçililer, arkadaşlarının serbest bırakılması talebiyle Kuzey Kampus’te nöbet eylemine başladı. Öğrenciler, Boğaziçi Dayanışması’nın sosyal medya hesaplarından şu açıklamayı yaptı: “Şarkılarımızla, türkülerimizle, halaylarımızla Kuzey Kampüs’te direnişimize devam ediyoruz. Arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar hiç bir yere gitmiyoruz! Kayyumlar Gidecek, Biz Kalacağız!

LGBTİ+ bayrağı taşıdıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve destek eylemlerinde gözaltına alınan arkadaşlarımıza işkence yapıldığını öğrendik. Arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar kampüsteki nöbetimizi sürdürüyoruz. İnsanlık onuru işkenceyi yenecek! #GökkuşağımaDokunma”

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Duvar

About Admin

Check Also

Hamburg’daki 4. Tiyatro Köprüsü Festival doğaçlama ve müzikle noktalandı

Hamburg’daki 4. Tiyatro Köprüsü Festivali, Tiyatro İstasyon ve Bülent Taş’ın doğaçlama gösterisi ve Argos Grubunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir