Pazartesi , 16 Mayıs 2022

BM: Yemen’de hastanelere getirilen 50 çocuktan 30’u ölüme gönderiliyor

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley, “Yemen’de ziyaret ettiğim hastanelerden birinde doktor her gün hastaneye gelen 50 çocuktan 30’unu evlerine geri gönderip ölüme terk etmek zorunda kaldıklarını çünkü kapasitelerinin sadece 20 kişi olduğunu söyledi” dedi.

Beasley, iç savaşın devam ettiği ve dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’e ziyaretinin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki duruma dikkati çekti.

Yemen’de gıda güvenliğinin ve ekonomik durumun kötüye gittiğini, gıda fiyatlarının arttığını ve para birimi riyalin “çöktüğünü” söyleyen Beasley, ‘Ülkede tam bir felaket yaşanıyor” diye konuştu.

Yemen halkına sağlayacak iki aylık gıdaları kaldığını belirten Beasley, ”Yemen’de kıtlık sadece 6 ay uzakta.” ifadesini kullandı.

Beasley, 8 milyon kişinin geçim kaynaklarını kaybettiğini, ülkede 1,2 milyon memura iki yıldır doğru düzgün maaş ödenemediğini, ekonomik çöküşün önüne geçilebilmesi için 200 milyon doların ülke ekonomisine ”enjekte edilmesi” gerektiğini söyledi.

Direktör Beasley, ”Yemen’de ziyaret ettiğim hastanelerden birinde doktor ‘her gün hastaneye gelen 50 çocuktan 30’unu geri eve gönderip ölüme terk etmek zorunda kaldıklarını çünkü kapasitelerinin sadece 20 kişi olduğunu’ söyledi” dedi.

Hayatını kaybedenlerin üçte biri sivil

Yemen’de Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon birliklerince desteklenen hükümet güçleri arasında 3 yılı aşkın süredir yaşanan çatışmalarda en az 10 bin kişi yaşamını yitirdi. BM can kayıplarının neredeyse üçte ikisinin siviller olduğunu söylüyor.

2015’ten bu yana devam eden savaş, yüzbinlerce sivilin evlerini terk etmesine yol açtı ve büyük bir insani krizin yaşanmasına neden oldu.

22 milyon kişi yardıma muhtaç

BM ayrıca ülkede 22 milyon kişinin acil insani yardıma muhtaç olduğunu ve ablukanın kaldırılıp temel ihtiyaç maddelerinin ülkeye girişine izin verilmesi çağrısı yapıyor.

Ülkede, temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklik gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıklar her geçen gün artıyor.

Kaynak: BİA / Sputnik  Foto: REUTERS / Khaled Abdullah

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir