Pazar , 27 Kasım 2022

Block House Restaurantında Türkçe konuşma yasağı

Block House Steak Restaurantlar zincirinin Hamburg’da ki bir şubesinde  mola esnasında Türkçe konuşma yasağı.

Avukat Mülayim Hüseyin yaptığı yazılı bir açıklama ile Block House Steak Restaurantında çalışan  müvekkili Emre Canbaz’ın  mola esnasında   Türkçe konuşması işletme yöneticisi K. tarafında yasaklandığı belirtildi.  Yapılan açıklamada, Canbaz, bir iş arkadaşı ile Mola esnasında Türkçe konuşurken  yanına gelen  işletme yöneticisi K.’nın,  Tükçe  konuşmasını yasakladığı  ve uğradığı bu  ırkçı davranıştan sonra işinin başına dönerek çalışmaya devam ettiği ifade edildi. Emre Canbaz,  işinin başına dönmesinden sonra da sözlü taçiz ve aşağlamaya devam  eden  işletme yöneticisine tepki göstererek işi erken terk ettiği gerekçesi ile  çıkışının verildiğini ifade edildi.  Böylesi bir durumda işten çıkarmanın mümkün olup olmadığını, mahkemenin 11 Ekim  günü gerçekleşecek olan duruşmada cevap vereceği belirtti.

Avukat Mülayim Hüseyin

Emre Canbaz’ın Avukatı Mülayim Hüseyin konuyal ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“Bir işyerinde konuşulacak dil konulu belirlemeler çalışma yükümlülükleri ile alakalı ve işverenin ancak iş ve işçi arasındaki işle bağlantılı talimatlar çerçevesinde olur. İş sözleşmesinde işçinin işgücünü nerede, ne zaman ve hangi işler yapması konusunda ayarlamamışsa, talimatlarla bunlar belirlenir. İşyerinde sadece Almanca konuşma talimatı, sözleşmeden kaynaklanan görevleri yerine getirme bağlantılı olarak sadece hukuken mümkündür. İşçilerin mola esnasında ne konuştuklarını takip edebilme arzusu, işçilerin kişilik haklarını zedeler ve insan onuruna aykırıdır. Öyle bir anadilde konuşma yasağı şahsı etnik kökeninden dolayı aşağılayan bir davranış teşkil eder. Sadece Almanca konuşma talimatı, anadili başka olan işçilerin anadillerinde konuşmalarını engelleme içerikli bir ayrımcılık oluşturur. Görevi çerçevesinde bu içerikle talmiatı veren bir yönetici saygısızlık yaparak, sınırlarını aşmış ve insan onurunuda zedelemiş olur. Yönetici K.’nin bu davranışı, Emre Canbaz’ın onurunu zedelenmiş hissetmesine, bozulmasına ve çalışma ehliyetini en azından o gün çalısmasi gereken süre için yittirmesine sebep olmaya uygundu.

Block House burda yanlış kıişiyi cezalandırıyor. Yöneticisini çalışanlarının onurlarına sahip çıkmasını ikaz etmesi yerine, ırkçı ayrımcılığa uğrayan işçisini işten atıyor.’

Avukat Mülayim Hüseyin, ‘Bu anlaşılır bir şey değil.’ şeklinde sözlerine devat etti. “Yönetici K.’nin davaranışı sadece müvekkilimizi ırkçı bir ayrımcılıkla aşağılamadı, aslında şirketin itibarını kökten sarstı ve şirkete zarar verdi. Çünkü böyle bir olay ve özellikle böyle olaylara gözyuman şirketlere kamuoyunda tahammül bulunmaz. Özellikle restauran işlerinde çok kültürlülüğe, turizm ile başka ülkelerden gelen insanlara hizmet vermek isteyen bir sektörde böyle bir olayın o şirkete daimi zarar verebileceğini ve şirketin buna izin vermemesi gerektiğini düşünüyoruz.’

Hüseyin, “Yöneticinin böyle bir davranışı sadece toplumsal olarak kötü bir muamele olarak değerlendirilmez. Aynı zamanda bu tür davranışları Ayrımcılıktan Koruma Yasası ile devlet de kınar. Resmi olarak ”Eşit Muamelede Bulunma Yasası” ismini taşıyan bu yasa halkın dilinde ayrımcılığa karşı yasa olarak bilinir. Federal bir yasa olan bu yasa „Irkçı davranışlardan dolayı veya etnik kökenden dolayı ayrımcılıkları’ engellemeyi hedefler. Bu yasa Avrupa Birliği’nin 2000 ve 2004 yılları arasında çıkarttığı karanameleri hayat geçiren bir yasadır ve özellikle madde 2 şık 1 sayı 2 ile işyerinde ve işkoşullarındaki ayrımcılıkları yasaklar. Neticede hukuken şirketlerin bu yükümlülükleri iş sözleşmesi içeriğinde de işçiyi koruma yükümlüğü ile mevcutdur.’ dedi.

Mola esnasında Türkçe konuşmasını yasaklayan yöneticisine bozulup, erken işten ayrılan bir işçi işten atılabilinirmi?

Hamburg İş Mahkemesi Emre Canbaz’ın ”Block House Restaurantbetriebe AG” şirketine açtığı davada bu soruya yanıt vermekle karşı karşıya (Esas no 22 Ca 142/17).

1994  Hamburg  doğumlu Emre Canbaz,  2011 yılından bu yana,  Block House Restaurantbetriebe AG şirketinin  Hamburg Fuhlsbütteler Strasse Restaurant’ında 08.05.2017 tarihine kadar kalifeli eleman olarak çalışıyordu.
Block House bu tarihte Emre’yi süre tanımadan işten attı. Gerekçe, 07. Mayıs Pazar günü saat 20:00’ye kadar çalışması gerekirken, Emre saat 17:00’de işten ayrılmış.

Emre açtığı davada ki ifadesinde:

”Pazar günü başka bir Türk iş arkadaşım ile personel dinlenme  odası olan odanın balkonunda  Türkçe sohbet ediyorduk. Ansızın işletme yöneticisi K. içeri girerek  bize, agresif bir ses tonu ve davranışla Türkçe konuşmamızı yasakladığını belirtti. Kendisine Mola’da  olduğumuzu, ikimizden baska kimsenin bulunmadığını, kimseye karşı ayıp da etmediğimizi anlattım.  Ancak ısrarla bizim Türkçe konuşmamızı yasakladığını, bizlerin ne konuştuğumuzu anlaması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine kendimi ırkçı bir davranışla aşağılanmış hisederek bozuldum. Mola sürem dolmadan  çalıştığım bulaşık yıkama yerine döndüm.  Kendisi peşimden gelerek, ‘öfkenden şimdi çocuk gibi ağlayacakmısın’ sözleriyle kendimi daha da kötü hisetmeme neden oldu.  Kendisine kendimi iyi hisetmediğimi, bu durumda işime devam edemeyeceğimi bildirerek, o saatlerde paydos edecek iş arkadaşımı geri kalan dört saatımda yerime çalışmasını sağlayarak, saat 17:00’de eve gittim. Ertesi gün evime işten  derhal atıldığımı içeren bir mektup geldi.” dedi.

Duruşmaya davet
11.10.2017, Salon 113 saat 11:00
Hamburg İş Mahkemesi

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.