Pazar , 5 Şubat 2023

Bizi Bir Ömür Taşıyan Vücudumuzun Ağır İşçileri

Bizi Bir Ömür Taşıyan Vücudumuzun Ağır İşçileri
Şimdi bu cümleyi okuduğumuzda belki aklımıza gelmemiştir bile. Vücudumuzu  bir ömür  taşıyan ve ihmal ettiğimiz ayaklarımız, vücudumuzun ağır işçileri.
Evet ayaklarımız, eller, gözler, kaşlar, burun hatta kulak veya saçlara dair bir çok şiir şarkı veya türkü vardır ama ayaklara dair ya yoktur  ya da varsada nadirdir.  Ayak ağrısı, kas iskelet sistemi rahatsızlıkları arasında çok sık görüleren problemlerdendir.Vücudumuzu taşıyan ayaklarımız, vücudumuzun ağır işçileri hareket sistemi bütünlüğünde önemli bir görev yüklenmektedir. Uzun süre ayakta durmak, uygunsuz ayakkabılarla yürümek, düz tabanlık, bacak arkasındaki adelelerin kısalığı, ayak ağrısına sebep olan topuk dikeni yetişkin dönemde en sık karşılaşılan sorunlardan bazılarıdır.
Bizi istediğimiz her yere taşıyan ayaklarımıza gerçekten gerekli önemi veriyormuyuz diye düşünüldüğünde, genel anlamda bedensel olarak en fazla ihmal ettiğimiz ayaklarımız konusunda neler yapılabileceğini Buket Küçük ile konuştuk.
Buket Küçük, hasta ve yaşlı bakım servisinde çalışmasının yanı sıra, ”Medikal Ayak Bakımı” konusunda mesleki eğitim yaparak ”Mobil Medikal Ayak Bakımı” yapmakta. Evinin bir bölümünde düzenli hastaları için düzenleyen Buket Küçük, yürüme veya dışarı çıkmada sorun yaşayan hastalarının ayak bakımını mobil şekilde yapmakta. Hasta, yaşlı bakımı, medikal ayak bakımı yanı sıra kozmetik alanda da yetenek ve becerilerini geliştimek için mesleki kurslara katılmaya devam eden Küçük, Ayak tabanlarınızda tüm bedenin bir haritası bulunan ve tüm vücudumuzu taşıyan, ayakta durmamızı ve yürümemizi sağlayan  ayaklarımız aynı zamanda vücuttaki tüm kötü enerjinin atılmasını da sağladığını ifade etti.
Hep duyuyordum ”Medikal Ayak Bakımı” veya almanca ”Medizinische Fußpflege” diye. Ayak bakımı dediğimizde ne anlamamız gerekiyor?
Öncelikle Unutulmaması gereken önemli nokta, vücut ağırlığını taşıyan ve en çok baskı altında kalan organ olan ayakların, yaralanmalara en açık organ olduğudur. Özellikle Diyabet hastalarında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri ayak bakımıdır. Diyabet hastalarında ayak ve bacak damarlarındaki daralma ve benzeri dolaşım bozuklukları yaşanmaktadır. Tedavisiz ve kontrolsüz diyabette bacak ve ayaklardaki sinirlerin işlevleri bozulmakta, dokunma hissinde azalma olabilmektedir. Bunun sonucunda, yaralanmalar hissedilmemekte ve enfeksiyon kaptığı fark edildiğinde tedavisi zor olabilmektedir.
Sağlıklı bir bünyedeki ayaklarında düzenli bakıma gereksinimi var ama bir çok insan bunu ciddi anlamda ihmal etmekte. Çoraplardaki kıvrımlardan tutun, ayakkabı yaralanmaları, ayaklarda tahriş ve küçük yaralanmalara neden olabilmekte. Üzün süre bakım görmeyen, yanlış kesilen tırnaklarının içe dönmesi, parmak aralarının mantar tutması, ökçe ve ayağın yerle direk temas eden bölgelerinden oluşan nasır ve çatlatlıklar zamanla ayak sağlığımızı tehdit etmektedir. Örneğin Tırnak batmaları ağrı vermediğinden zamanla enfeksiyona dönüşen ve uzun süre tedavi gerektirebilen yaralanmalarada neden olabilmektedir.
Ayak bakımında, yaş veya cinsiyete göre fark ediyormu?
Aslında düzenli bir ayak bakımı her insan için önemli. Tabi özellike günün büyük bir bölümü ayakta ve sağlıksız diyebileceğimiz ayakkabılar ile çalışan kadın veya erkekler, özelliklede yüksek topuk ve görsel acıdan güzel görünen ayakkabılar bazen ayaklarda ve tırnaklarda şekil bozulmalarına neden olabilmekte ve ileriki süreçlerde ciddi rahatsızlıklarada neden olabilmektedir. Yaşı ilerlemiş insanların kendi genel bakım ve ayak bakımı konusunda zorlanmaları nedeniyle ve özeliklede hastalık ve rahatsızlıkların olma rıski daha fazla olduğunda medikal ayak bakımını düzenli yapmaları, genel sağlık bakımından önemli.
Ayak bakımı hangi aralıklarla yapılmalı?
Aslında günlük bakım en doğru uygulamadır. Kendimizde bunu yapabiliriz. Akşamları yatmadan önce nemlendirici kremden haftalık rutin kontrollere, hatta ayakları sağlıklı tutmak için gösterilen çabaya kadar; ayak bakımı tırnakların törpülenmesiyle başlar, cildin üstündeki ölü deriyi almakla sona erer. Tabi giydiğimiz ayakkabı ve çoraba da dikkat etmeliyiz.
Ayak tabanında vücuttaki her bir organın, bir noktası olduğu söylenir, bundan ne anlamalıyz?
Evet, Ayak tabanında vücuttaki her bir organın noktası vardır.  Bu noktalara her baskı yaptığımızda organlarımız harekete geçer ve düzgün çalışır. Herhangi bir organınızda sorununuz varsa o organınızı gösteren bölgeye masaj ya da basınç uygularsanız o organı harakete geçirip olumlu sonuç almayı sağlayabiliriz. Bu ayak haritası yardımı ile yapılan tedavi şekline refleksoloji deniyor. Bu noktalara yapılacak masaj ve basınç uygulamaları o noktaların hitap ettikleri organların rahatlatılmasında ve o bölgelere yönelik yapılacak tedavilere destek verilmesine yardımcı olur. Mesela her bir ayakta 7200′den fazla sinir ucu bulunmaktadır. Bu bölgelerdeki belli noktalara basınç uygulanarak vücudun ilgili alanlarına etki edilmiş olunur.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.