Perşembe , 23 Mart 2023

‘Bir tarikat şeyhini kurtarmak için çocuk istismarı yasa teklifini geçirmek istiyorlar’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, bir tarikat, cemaat liderini, şeyhini cinsel istismar suçundan kurtarmak için AK Parti’nin cinsel istismar önergesini bir an önce geçirmeye çalıştığını belirterek, “O birini kurtardığınız zaman kim bilir nasıl istismar davalarıyla baş başa kalacağız” diye konuştu.
cinsel-taciz

RS FM’deki ‘Oyuna Devam’ programına katılarak Enver Aysever’in çocuk istismarı yasa teklifine dair sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, “Bu yasa elbette kabul edilir bir şey değil. Konuşuyor olmamıza bile şaşırdığım bir konu. Yasaya itiraz edileceğini çok net bir şekilde biliyor olsalar gerek, yasa teklifinin getiriliş tarzı da 14 yıllık iktidarın anlayışını da gözler önüne seren bir tarz. Gece yarısı, hileyle hurdayla önümüze getirilen bir yasa” yorumunu yaptı.

‘BİR DEFAYA MAHSUS TECAVÜZCÜLERİ AKLAYACAKLAR’

“Bir defaya mahsus olduğu söylenen, nikahı kıyılmamış çocukları tecavüzcüsüyle evlendirmeye ve böylece, aslında dile getirmedikleri en ağır tarifiyle, namus temizlemeye ve olayı meşrulaştırmaya çalışan bir yasa” diyen Akatlı, “Bir defaya mahsus dedikleri şey, hatırlayacaksınız, Ensar Vakfı’nın çocuk istismarı ortaya çıktığı zaman kadın bakanın bir kereden bir şey olmaz demesine ne kadar benziyor değil mi? Bir defaya mahsus tecavüzcüleri aklayan yasayı geçirecekler, bir daha kullanmayacaklar. Kullanmayacak olmaları bile aslında bu yasanın çarpıklığını gözler önüne seriyor” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin Meclis’in işlevsizleştirilmeye çalışıldığı ve demokrasinin sadece çok olan kazanır mantığına indirgendiği bir süreçte olduğunu vurgulayan Akatlı, “Burada ana muhalefet partisi olarak bize düşen öncelikli görev, parlamentoda işlevini ve ağırlığını hissettirmektir. En azından salı gününe kadar olan süreci, bu farkındalığı yaymak için kazanmamız iyi bir gelişme oldu. Salıya (yarın) kadar zaman kazanmıştık, bu süreçte de büyük bir infial oluştu” diye konuştu.

‘4 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN SAÇ TELİNDE TAHRİK OLAN ZİHNİYET’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akatlı, şunları kaydetti: “Kamuoyuna şunu anlatmaya çalışıyoruz… Çağdaş, medeni ülkelerin kanunlarında 18 yaşının altındaki çocukların evliliğinin kanunla engellenmiş olmasının bir sebebi var. Çünkü 18 yaş altı çocuklarla cinsel ilişki suçtur. Bunu bizde suç görmeyen zihniyet 15 yaşında çocuklarla evlenmeyi normal bulan zihniyet var. Bu ideoloji aslında AKP iktidarının güçlenme sürecinde karşımıza gelen en büyük mücadele alanı türban özgürlüğü. Şimdi ise 4 yaşındaki kız çocuğunun başını kapatma özgürlüğünün sonuçlarını görüyoruz. Çünkü 4 yaşındaki kızın saçının telinden tahrik olma özgürlüğü, buna ihtiyaç yaratan, bunu meşrulaştıran zihniyet çocuklarla evlenmeyi normal karşılayan bir zihniyet; Biz de bunun karşısındayız.”

‘KİM BİLİR NASIL İSTİSMAR DAVALARIYLA BAŞ BAŞA KALACAĞIZ’

Bir tarikat, cemaat liderini, şeyhini cinsel istismar suçundan kurtarmak için AK Parti’nin bu kadar mücadele ettiğini söyleyen Altıok, “Aslına bakarsanız, bu şekliyle gelmezdi ama er ya da geç önümüze gelirdi bu teklif. Çünkü bu iktidarın ideolojisi siyasal İslam. Kanunların düzenlenmesiyle, toplumsal önlemlerin alınmasından bahseden yok. Birini kurtaracağız, kurtarmamızın arkasında yatan zihniyet kazansın… O birini kurtardığınız zaman kim bilir nasıl istismar davalarıyla baş başa kalacağız. Bu ideolojinin palazlandırıldığı, güçlendirildiği bir Türkiye’de böyle bir uygulama yokken bile 10 yılda 3 katına çıkan çocuk istismarı bu yasadan sonra kaça katlanacak?” dedi. “Kadın haklarını savunmak için, çocuk istismarına karşı çıkmak için kadın ya da erkek olmaya değil; insan olmaya ihtiyaç var” Akatlı, “Zaten yasaların da fıtrat üzerinden değil fırsat eşitliği üzerinden kurgulanmış olması gerekiyor” diye konuştu.

Kaynak: Sputniknews

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir