Cumartesi , 25 Mart 2023

Bir gizli belge daha; AKP, Milli Görüş ve UETD ilişkisi

Alman İçişleri Bakanlığı’nın basına sızan belgesinde yer alan‚ “Türkiye’nin İslamcı terörist örgütlere uzun yıllardır destek verdiği” iddiasının ARD televizyonunda yayınlanmasının ardından, belgedeki başka bir ayrıntı daha ortaya çıktı.

Belge_1

Alman hükümetinin Sol Parti’nin önergesine“gizli” başlıklı verdiği cevapların diğer bir bölümünde; AKP’nin Milli Görüş ve yurtdışı lobi kuruluş örgütü UETD (Avrupalı Türk Demokratlar Birliği) ile ilişkileri Alman Die Welt gazetesinde yer alıyor. Bu konuda, Almanya’da faaliyet gösteren Türkiye ile bağlantılı Müslüman kuruluşlarla ilgili Alman hükümetinin elinde önemli bilgilerin bulunduğu da ileri sürülüyor.

Alman Die Welt gazetesinin Alman hükümetinin yanıtladığı cevaba dayanarak verdiği haberde;“geçmişte Milli Görüş’ün eski üye ve yöneticilerinin UETD’ye geçiş yaptığına dair bazı işaretler olduğu kaydediliyor” denildi.

Haberde şu ifadeler yer aldı: “UETD Erdoğan tarafından desteklenmekte ve AKP’nin buradaki çıkarlarını temsil etmektedir. UETD Temmuz darbe girişimi sonrasında Köln’de gerçekleştirilen mitingi organize eden kuruluşlar arasında yer almaktadır. Almanya’da UETD tarafından düzenlenen diğer mitingler ise milliyetçi ve İslamcı sembolleri taşımaktadır.”

Haberde ayrıca, Milli Görüş hareketinin Alman Anayasayı Koruma Dairesi raporuna göre anti demokratik bir hareket olduğu ve batı demokrasi değerlerini ret ettiği iddiasına da işaret edilmekte.

ALMANYA’DAN SURİYE’YE GİDEN İSLAMCILARIN DÖRTTE BİRİ TÜRK KÖKENLİ

Öte yandan Sol Parti tarafından hazırlanan ve Alman hükümetinin Güvenlik birimlerine dayanarak verdiği yanıta göre; 2015 yılının sonuna kadar olan sürede Suriye ve Irak yönüne giden 760 İslamcının dörtte birinin Türk kökenli olduğu ortaya çıktı.

Bu arada Hür Demokrat Parti Genel Başkanı Christian Lidner, Alman hükümetinin Sol Parti’nin önergesine verdiği yanıtın kamuoyuna yansımasıyla ilgili olarak “NATO müttefikimiz olan ve içinde Alman askerlerinin konuşlu olduğu bir ülkenin İslamcı terörizmi onayladığı doğruysa, İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ile Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier’ın parlamento ve kamuoyunu bilgilendirmesi gerekir. AB, Avrupa’nın değerlerini yıkmak isteyen güçlere arkamızdan destek veren bir devletle üyelik müzakerelerini sürdüremez” şeklinde görüş bildirdi.

ALMAN DIŞİŞLERİNİN HABERİ NEDEN YOK?

İçişleri Bakanlığı, Türkiye ile ilgili değerlendirmelerinde Alman Dış İstihbarat Servisi’nin ( BND) bilgilerinden yararlandı. Soru önergesine verilen cevapların Dışişleri Bakanlığı’na danışılmadan hazırlanması bazı kuşkuları ve endişeleri de beraberinde getiriyor.

Alman İşçileri Bakanlığı’nın, bu konuda iletişim hatası olduğu, ofis sistemindeki bir yanlışlık sonucunda Dışişleri Bakanlığı’nın dahil edilmediği yönündeki açıklamaları ise Alman kamuoyunu tatmin etmedi.

Türkiye ile Almanya arasında bundan böyle nasıl bir diplomasi izleneceği, zaten Gezi olaylarından sonra kırılma noktasına uğrayan ilişkilerde güvensizlik ilkesinin egemen olacağını söylemek şimdiden mümkün. Bu durumun AB ile yapılan mülteci anlaşmasını da zora sokacağı belirtiliyor.

Ankara’nın bu tür iddialara ne yönde cevap vereceği ise diplomatik çevrelerde merak konusu.

Süheyla Kaplan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir