Cumartesi , 28 Ocak 2023

Bir çok ülke ve şehirde ”Cumartesi Anneleri” ile dayanışma gösterileri düzenlendi

Cumartesi Annelerinin İstanbul’da Galatasaray Meydanı’ndaki 700. hafta eylemi ile dayanışmak amacıyla, 25  Ağustos’ta bir çok ülke ve şehirde  eylemler düzenlendi.

Almanya’da Hamburg, Berlin, Mannheim, Köln ve bir çok kentte Cumartesi Annelerinin 700. hafta eylemine  destek amaçlı eylemleri gerçekleştirildi.

Berlin

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü buluşması dolayısıyla Almanya’nın Başkenti Berlin’de de yakınları gözaltında kaybolan ailelerle dayanışma etkinliği düzenlendi. İstanbul’daki yasak ve polis müdahalesinin aksine Türkiye’lilerin yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg semtindeki etkinlik barışçıl bir şekilde tamamlandı.

“Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü haftasında Berlin’den ses veriyoruz” adlı etkinlik, Berlin Gözaltında Kayıplar ve Cumartesi Anneleri İnisiyatifi Berlin tarafından düzenlendi.

Tıpkı 1995 yılından beri her Cumartesi Galatasaray Meydanı’nda olduğu gibi Berlin’deki etkinlikte de gözaltında kaybolanların fotoğrafları taşındı, oturma eylemi yapıldı, yıllardan beri kardeşinden, oğlundan, babasından haber alamayanlar konuştu.

Deutschland | Demo von Samstagsmütter in Berlin

Hamburg

Hamburg’da  Türkiyeli demokratik  toplum kuruluşlarının ortaklaşa, Cumartesi Annelerinin 700. hafta eylemine  destek amaçlı düzenlenen eylemde, Türkiye’deki gözaltı ve annelere uygulanan polis şiddetini kınandı. Yapılan konuşmalarda  CDU, CSU ve SPD’den oluşan  Alman hükümetinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile işbirliği eleştirilerek, Türkiyede yaşanan antidemokratik uygulamalara,   tek adam diktatörlüğüne ve hukuk dışı yaşananlara gözyumduğu ifade edildi.

 

 

 

 

 

 

Viyana

Viyana’nın merkezi meydanı Stephansplatzta’ta toplanan çok sayıda kişi Almanca ve İngilizce “Çocuklarımız nerede?” ve “Kaybetmek insanlığa karşı suçtur” yazılı pankartlar açtı. Eylemciler, gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarını da taşıdı.

etkinhaber

Melbourne

Avustralya’nın Melbourne kentinde de aynı amaçla bir eylem düzenlendi. Barış ve Demokrasi Bloku üyeleri eyalet kütüphanesi önünde toplandı. Eylemciler “Kaybolmadı inancım, tükenmedi umudum, azalmadı direncim, solmadı karanfilim, bitmedi beklentim” yazılı dövizler taşıdı.

Cenevre

Cenevre Cumartesi Anneleriyle Dayanışma İnisiyatifinin çağrısıyla bir araya gelen Kürdistanlı, Türkiyeli ve İsviçreliler gerçekleştirdikleri mitingle Akp-Mhp faşist polisinin bugün Galatasaray meydanındaki eyleme saldırısını protesto ederken Cumartesi Anneleriyle dayanışma çağrılarını yineledi.

Basel

Merkez tren istasyonunda HDK Basel’in çağrısıyla bir araya gelen yurtsever, devrimci, demokrat kurum temsilcileri ve insan hakları savunucularının katıldığı Cumartesi Anneleriyle dayanışma eylemi düzenlendi.

“Kayıplar bulunsun, hesap sorulsun” pankartının açıldığı eylemde kayıpların fotoğrafları taşındı ve mumlar yakıldı. İstanbul’da Cumartesi Anneleri eylemine yönelik faşist saldırılar Almanca bildirilerle kınandı. Basın açıklamasının ardından eylem sonlandırıldı.

Zürih

Zürih kentinde ise St Jakob Kilisesi önünde 700. haftasına giren Cumartesi Annelerinin eylemine destek amacıyla bir etkinlik düzenlendi.

Paris

Paris’in Chatelet-Les Halles meydanındaki oturma eylemi saat 12.00’de “devrim şehitleri” için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

HDK-Fransa, CDK-F, ACTIT, ODAK, BİR- KAR, FEDA, FUAF, TJK-F, SKB, ADHK, Partizan, SYKP, İCOR ve Proleter Devrimci Duruş gibi çok sayıda kurum temsilcilerinin katıldığı oturma eyleminde “Bizler unutmayacağız, bizler affetmeyeceğiz, bizler asla terk etmeyeceğiz ” pankartı açıldı.

Brüksel

Cumartesi annelerinin 700 eyleminde buluşma çağrısı, Belçika’nın başkenti Brüksel’de de yanıt buldu. HDK Belçika’nın çağrısıyla Place de la Monnaie’de bir araya gelen kitle, polisin bugünkü saldırısına da tepki gösterdi.

Mannheim

Mannheim Wasserturm’da saat 17.00′ de bir oturma eylemi düzenlendi ve bir basın açıklaması yapıldı. Pankart ve kayıpların fotoğraflarının taşındığı eylemde sık sık, “Katil devlet hesap verecek”, “Annelerin öfkesi zalimleri devirecek” sloganları atıldı.

Amsterdam

Hollanda’da Cumartesi Annelerinin 700’üncü oturumu ile dayanışmak için, Amsterdam Dam meydanında oturma eylemi gerçekleştirildi. Cumartesi Anneleriyle Dayanışma Komitesi”nin organize ettiği eyleme VEKSAV, DemNed, HTİB, HTİF, ADHK, SKB, HAKB ve Alevi Kurumlarının çağrısı ile Dam Plein’de bir araya gelen çok sayıda kişi, gözaltında kaybedilenlerin resimleri ile oturum yaparak, Cumartesi Anneleri’nin dayanışma çağrısına ses verdi.

Eylemde, Cumartesi Annelerinin kayıplar mücadelesini ve taleplerini içeren ve devlet politikası olan gözaltında kaybetmenin insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunun vurgulandığı açıklama Türkçe, Hollandaca ve İngilizce olarak okundu.

Stockholm

İsveç’in başkenti Stockholm’de Cumartesi anneleri ile dayanışmak amacıyla eylem düzenlendi.

Dayanışma Derneği, Kadın Barış İnisiyatifi, Stockholm Alevi Kültür Merkezi ve Sanat Derneği’nin çağrısı üzerine Raoul Wallenberg Meydanı’nda gerçekleştirilen gösteride eylemciler, ellerinde Türk devleti tarafından kaybedilenlerin resimlerini taşıdı.

Kaynak: DW, ANF, Güncel

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.