Salı , 31 Ocak 2023

Bild: Erdoğan’ın uşağı Türkiye’yi yönetecek

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun direnerek AK Parti kongresinde aday olmak istemesinden korktuğu ifade edildi.

Bild gazetetesi Başbakan adayı Binali Yıldırım’ın isminin açıklanmasının ardından „ Erdoğan’ın uşağı Türkiye’yi yönetecek“ başlığını kullandı.

Haberde Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın en güvendiği isimlerden biri olduğuna dikkat çekilerek “Diğer AKP kurucuları anlamsız bir şekilde ortadan kaybolurken, Binali Yıldırım Erdoğan’ın yanında kalıp yükselmeye devam etti” yorumu yapıldı.

Bild ayrıca Yıldırım’ın Bakan olduğu dönemde birçok projeden sorumlu olduğuna dikkat çekti.

‘TÜRKİYE, ERDOĞAN’IN KAPRİSLERİNE BAĞIMLI TEK ADAM DEVLETİNE DÖNÜŞME YOLUNDA’

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi de ‘Türkiye’deki durum’ başlıklı yazıda Türkiye’nin Erdoğan’ın kaprislerine bağımlı ‘tek adam devletine’ dönüşme yolunda olduğunu ileri sürdü.

Gazetede yer alan yorumda şöyle denildi:

“Erdoğan cumhuriyetin 100 yaşına gireceği 2023 yılına dair formüle ettiği büyük hedeflerden vazgeçti. Türkiye’nin dünyanın ekonomisi en büyük 10 ülkesi arasına yükseleceğinden artık söz etmiyor. Onun yerine hükümete eleştirel yaklaşan medya kuruluşlarını kapattırıyor, muhalif gazetecileri ‘vatan haini’ olarak yargıya gönderiyor. Dördüncü güç olarak bilinen medya tasfiye edilmiş, adalet makamlarının üst yönetimlerine Erdoğan’ın yandaşları oturmuş durumda. Parlamentonun da Erdoğan’ın gidişatına dur demekten uzak olduğu görülüyor. Türkiye, Erdoğan’ın kaprislerine bağımlı ‘tek adam devletine’ dönüşme yolunda. AB’nin sığınmacı politikaları açısından bu ‘yeni Türkiye’ öyle kolay bir ortak olacak gibi görünmüyor.”

Öte yandan Avusturya’da yaşayan dünyaca ünlü karikatürist Marian Kamensky „ Binali Yıldırım,  Erdogan’in  yeni arkadaşı  başlıklı bir karikatür çizdi. Kamensky ağzına kilit vurulmuş Binali Yildirim’i çizdi.

Süheyla Kaplan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.