Cumartesi , 25 Mart 2023

Berlin’deki saldırıyı IŞİD üstlendi

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Noel pazarına düzenlenen saldırıyı IŞİD üstlendi.

berlin-saldirisi

Terör örgütünün ‘haber ajansı’ olarak bilinen Amaq’ta yer alan açıklamada, 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirildiği ifade edildi. Açıklamada, “Berlin’de gerçekleştirilen operasyonu düzenleyen kişi İslam Devleti’nin bir askeridir ve koalisyon ülkelerinin vatandaşlarını hedef alma çağrısı üzerine harekete geçmiştir” dendi.

TEK ŞÜPHELİ SERBEST BIRAKILDI

Berlin’deki bir Noel pazarına düzenlenen ve 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından gözaltına alınan tek şüpheli olan 23 yaşındaki Pakistanlı sığınmacı Naved B., akşam saatlerinde delil yetersizliği ve saldırgan olduğuna dair bir kanaatin bulunmamasının ardından serbest bırakılmıştı. Saldırganın hala yakalanamaması nedeniyle teyakkuzda olduğu ifade edilen Berlin polisinden gün içinde yapılan açıklamada da, “Gerçek suçlu silahlı ve serbest” ifadelerine yer verilmişti.

Merkel, Berlin’deki saldırı yerine beyaz gül bıraktı

Merkel, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ve Berlin Eyaleti Başbakanı Michael Müller ile birlikte dün akşam bir tırın insanları ezdiği Noel pazarına gitti.

Burada incelemelerde bulunan Başbakan Merkel ve beraberindekiler, ardından ‘yıkık kilise’ olarak bilinen Kaiser-Wilhem Anıt Kilisesi önüne beyaz gül bıraktı. Burada polislerle de sohbet eden Angela Merkel, kilisede açılan taziye defterini de imzaladı. Merkel ve beraberindekiler yetkililerden bilgi aldıktan sonra olay yerinden ayrıldı. (sputniknews)

Merkel, Berlin'deki saldırı yerine beyaz gül bıraktı

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir