Berlin’de ırkçılığa karşı protesto yürüyüşü

Irkçılığa ve AfD’ye karşıAlmanya’nın başkenti Berlin’de binlerce kişi, ırkçılığa karşı yürüdü. Göstericiler Almanya’da sağ popülist parti Almanya İçin Alternatif’in (AfD) parlamentoya girmesini protesto etti.

Almanya’da 24 Eylül’deki genel seçimlerde yüzde 12,6 oy toplayıp en güçlü üçüncü parti olarak ilk kez Federal Meclis’e giren sağ popülist Almanya İçin Alternatif’e (AfD) tepkiler sürüyor.

DW’de yer alan haberde, Berlin’de; dernekler, sendikalar ve kurumlardan oluşan bir birliğin düzenlediği protesto gösterisine katılan yaklaşık 12 bin kişi Federal Meclis’te nefret ve ırkçılığa karşı yürüyüş yaptı.

Göstericileri temsil eden ittifak yaptığı açıklamada parlamentoya yabancı düşmanı ve ırkçı bir söylemin girebileceğinden endişelendiklerinin altını çizdi. Açıklamada 92 sandalyeye sahip AfD ile beraber “24 Ekim’de aşırı sağcılar ve ırkçılar, yeni AfD grup üyeleri olarak, Federal Meclis’in sandalyelerine oturacak” denildi.  Protesto gösterisini Alman Sendika Konfederasyonu, Sol Parti,  TBB,  LGBT  yanı sıra birçok demokratik  örgütün desteklediği bildirildi.

Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu  Yönetim Kurulu Sözcüsü Ayşe Demir mitingte  yaptığı açıklamada, ‘AfD‘nin meclise girmesi tüm topluma karşı bir meydan okumadır. Buna ve artan ırkçılığa cevabın çok kültürlü ve dünyaya açık bir toplum için daha da etkin şekilde çabalamak olmalı. Bugün burada ırkçılığa ve sağ popülizme karşı kararlı bir mesaj verdik. Bunun devamı gelmeli. AfD demokratik bir parti değil.

Bundan dolayı tüm demokratik partilerden beklentimiz AfD ile herhangi bir şekilde işbirliği girişiminde bulunmamalarıdır” dedi. Demir  yürüyüşle ilgili olarak, Berlin’de ilk defa bu kadar kalabalık bir insan kitlesinin katıldığı ve amacına ulaşan bir etkinlik  olduğunu belirtti.

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir