Cumartesi , 25 Mart 2023

Berlin Büyükelçiliği’ndeki askeri ataşe iltica etti

Alman NDR Televizyonu internet sitesinde yer alan haberde pasaportları iptal edilen ve aralarında eski Berlin Askeri Ataşesi Kurmay Ayhan Dağlı’nın da bulunduğu sekiz diplomattan en az üçünün Almanya’ya siyasi iltica talebinde bulunduğunu yazdı.

Berlin Askeri ateşesi Kurmay Albay Ayhan Dağlı, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ertesi günü eşi Fatma Dağlı ile birlikte ortadan kaybolmuştu. 16 Temmuz’dan beri kendisinden haber alınmayan Kurmay Albay Dağlı’nın Almanya’da olduğu tahmin ediliyordu.

atase_1

Alman Sosyal Demokrat Parti ( SPD) Meclis Grubu İçpolitikaları Sözcüsü Burkhard Lischka konu ile ilgili olarak ‘ Diplomatların dilekçeleri hukuk devleti ve kuralları çerçevesinde itinalı bir biçimde gözden geçirilecek’ dedi.

Habere göre Almanya’da bulunan sekiz diplomatın Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından Gülen cemaati mensupları oldukları  iddiasıyla pasaportlarının iptal edildiği belirtildi.

Türkiye Büyükelçiliği konu ile ilgili olarak bazı diplomatların Türkiye’ye geri çağrıldıkları yönündeki haberleri doğruladı.

MERKEZE ALINAN  KARSLIOĞLU ALMANYA’YA GERİ GÖNDERİLDİ

Öte yandan Almanya’nın 1915 olaylarını ‘ soykırım’ olarak nitelemesinin ardından merkeze alınan  Berlin eski Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu Berlin’e geri gönderildi.

Karslıoğlu, 15 Temmuz’da helikopterden açılan ateş sonucu bacağından yaralanmıştı. Alman Dıişleri Bakanlığı Karslıoğlu’nun atanması ile ilgili olarak ‘ İkili ilİşkilerin devamı içim olumlu bir gelişme’ şeklinde açıklama yaptı.

Süheyla Kaplan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir