Pazartesi , 15 Ağustos 2022

Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumundan uyum tartışmalarına sert tepki

Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumundan uyum tartışmalarına sert tepki
TBB adına yapılan yazılı açıklamada, ”Türkiye kökenli seçmenlerin Türkiye‘ deki referandumda kullandıkları oy tercihlerinden sonra başlamış olan sözüm ona uyum ve çifte vatandaşlık tartışmaları dışlayıcı ve hatta ‘evet’ oyu kullanmış olanların Almanya’yı terk etmeleri istemine kadar gelen bir nitelik kazanmıştır.” görüşlerine yer verildi.
 
TBB sözcüsü Ayşe Demir yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:
“Çifte vatandaşlığı tartışmak kuşkusuz demokratik bir haktır. Ancak şu an sürdürülen tartışma dışlayıcı ve kışkırtıcı boyutlar almıştır. Çünkü toplumun belli bir grubuyla – Türkiye kökenlilerle – ilgili yapılıyor tüm bu tartışmalar.
Başka milletten çifte vatandaşların seçim tercihlerini sorgulamak kimsenin aklına gelmiyor nedense.
Herkes bilmelidir ki, Federal Almanya burada yaşayan herkesindir.
Kimsenin de aklına AfD seçmenlerinin Almanya‘yı terk etmesi gibi bir istem gelmemektedir.” Türkiye kökenli insanların seçim terichlerinde sözüm ona uyuma yönelik sonuçlar çıkarmanın gerçekçi olmadığını ve kabul edilemeyeceğini vurgulayan Demir “tartışmalar her türlü sınırı aşmıştır ve bir an evvel durdurulmalıdır” dedi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.