Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu 25. Yılını Kutladı

Bünyesinde 36 dernek  bulunan TBB ( Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu) 20 Ocak Cuma günü Berlin Rotes Rathaus salonunda düzenlediği bir resepsiyonla 25. yılını kutladı.
Davetli 300 misafirin katıldığı kutlama etkinliğine, Berlin Senatosunu temsilen, Uyum, Çalışma ve Sosyal İşler Senatörü Elke Breitenbach, TBB bünyesinde bulunan Sivil Toplum Kuruluşu üye ve yöneticileri, Federal ve Berlin parlamentosu Milletvekilleri, T.C Berlin Başkonsolos yardımcısı Ahmet Davaz , sanatcı, yazar ve gazetecilerin yanı sıra değişik ulus ve kültürleri temsilen konuklar katıldı.
Moderatörlüğünü TBB kurucu üyesi Safter Çınar‘ın yaptığı ve Taner Akyol Trio müzik dinletisi ile başlayan etkinlik, TBB yönetim kurulu sözcüsü Ayşe Demir‘in selamlama ve açış konuşması ile devam etti.
TBB Yönetim Kurulu Sözcüsü Ayşe Demir 25 yıllık süreci kısaca değerlendirdiği konuşmasında, Avrupa ve Almanya’ da artan ırkçılığa dikkat çekti. Demir, özellikle sağ popűlist söylemlerin ırkçı saldırılara zemin hazırladığını, bu söylem ve ifadelerin durdurulması gerektiğine dikkat çekti. NSU Cinayetlerinin arkasındaki gerçeğin gün ışığına çıkması ve sorumlularının bulunması yönünde sürdürdükleri eylem ve çalışmalara devam edeceklerini belirterek, ırkçılığa karşı kesintisiz mücadelenin gereğini vurguladı.
Demir ayrıca, sığınma ve korunma arayan insanların sorunlarına yönelik çalışmalara değinerek, mültecilerin eğitim, sağlık, konut gibi zorunlu gereksinimlerin karşılanması, çalışma imkanlarının verilmesi, adaletli ve katılımcı bir yaşam sağlanmasında TBB’nin de sorumluluğu olduğunu belirtti.
TBB’nin, göçmenlere yönelik geniş bir yelpazede danışma hizmeti ile birlikte, ırkçılığa, dışlanmaya karşı, katılımcı, eşit haklara sahip, tüm insanların birlikte bir arada yaşama amacına yönelik çalışmalarıyla, insan hakları ve demokrasi mücadelesi veren bir kurum olma özelliğinide taşıdığını, siyaset ve yönetim anlayışı alanında da, sorumlu kurumlarla birlikte çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.
Demir konuşmasının sonunda, özellikle TBB kurucu üyesi Safter Çınar‘a ve 25 yıllık geçmişi içinde değişik düzeylerde TBB içinde görev alan, emek veren ve çalışmalara destek olan herkese teşekkür etti.
Uyum, Çalışma ve Sosyal İşler Senatörü Elke Breitenbach
Uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz’un mesajı’nın okunmasının ardından, Berlin Eyalet Senatosundan Uyum, Çalışma ve Sosyal İşler Senatörü Elke Breitenbach bir konuşma yaptı.  Elke Breitenbach, TBB‘ nin Berlin ve Almanya‘ ya verdiği önemli katkılarını vurgulayarak TBB’ nin özellikle katılım politikası ile ve her türlü ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı mücadelede de yol gösterici bir fonksiyonu olduğunu belirtti. Bundan dolayı TBB aynı zamanda bir insan hakları kuruluşudur” görüşlerini ifade etti.
T.C Berlin Başkonsolos yardımcısı Ahmet Davaz ve TGD Başkanı Gökay Sofuoğlu‘nunda bir konuşma yaptığı resepsiyonda, TBB’yi ve çalışmalarını anlatan film gösterimi ilgiyle izlendi.
Almanya Sinti ve Roman Merkezi Başkanı Romani Rose uzun süre alkışlanan konuşmasının ardından etkinliğin onur konuğu olarak ödül verilen Sanatçı Şinasi Dikmen kürsüye gelerek mizahi anlatımıyla ifade ettiği toplumsal çarpıklıkları anlatarak farklı bir zenginlik kattığı konuşması uzun süre  alkışlandı.
Romani Rose Almanya’ da artan ırkçılığa dikkat çektiği konuşmasında, TBB’nin bu konudaki çalışmalarını takdir ettiģini belirtti. Rose, Almanya’ da ayrımcılığa, ırkçılığa, Türkiye kökenli milletvekillerine yönelik, Ermeni soykırım tasarısına verdikleri destek nedeniyle hakaret ve ölüm tehditlerine kesinlikle izin vermeyeceklerini ifade etti.
Etkinliğe katılan ve konuştuğumuz konuklar, Berlin de en büyük göçmen kitlesini temsil eden TBB’nin yaklaşık 20 bin kişiye ulaştığı, özellikle ırkçılığa karşı ve değişik alanlardaki çalışmaları ile ayrı bir saygınlığa sahip olduğunu ifade ettiler.
Taner Akyol Trio ikinci müzik dinletisinden sonran TBB Yönetim Kurulu Sözcüsü Sevda Polat‘ın yaptığı kapanış konuşması sonrası konuklara değişik mutfakların ağız tadları ikram edildi.
Güncel/ Mustafa Akpolat 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir