Cumartesi , 25 Mart 2023

Berkin Elvan davası başladı

7 Aralık 2016’da tamamlanan iddianamenin ardından Berkin Elvan davasının ilk duruşması bugün gerçekleştiriliyor. Dava öncesinde Çağlayan Adliyesi’nin önünde açıklama yapan
Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan “Bugün burada bir adalet arayacağız ama bu davanın da emsal bir dava olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
Haziran Direnişi’nin yaşandığı günlerde, evden ekmek almaya çıktığı sırada kafasından gaz kapsülü ile vurulan ve yoğun bakıma kaldırılmasından 269 gün sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın aramızdan ayrılışının üzerinden 3 yıl geçti.

Geçen süre içinde Elvan Ailesi adaletin işlemesini beklerken, 1270 gün sonra gelen iddianamenin ardından bugün görülen davanın ilk duruşması başladı.

Çağlayan Adliyesi’nde gerçekleşecek olan duruşmada sanık polisin SEGBİS ile ifade vereceği öğrenilirken, davaya katılmak için gelenler mahkeme salonuna alındı.  Davanın başlamasından kısa süre önce adliye önünde yapılan basın açıklaması şu şekilde:  Saat 10:00’da başlayan duruşmadan ilk itiraz SEGBİS sistemine yapıldı. Avukatlar sanığın SEGBİS üzerinden dinlenmesine itiraz etti.


Fotoğraf: Hilmi Yarayıcı

TÜBİTAK VE TRT SKANDALI

Van’da görev yapmaya devam eden sanık polisle, SEGBİS üzerinden görüşme başlatıldı. Tensip zaptı uyarınca yerine getirilen ara kararlar okundu. Öte yandan TÜBİTAK ve TRT’nin Berkin Elvan’ın vurulma anına ilişkin görüntüleri “yeterli personel” olmadığı gerekeçesiyle reddettiği ortaya çıktı. Tanık yoklamasına geçildi, tanık isimleri zapta yazıldı.

Duruşmaların sesli ve görüntülü olarak kayda alınmasına karar verildi. Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, annesi Gülsüm Elvan ve kardeşleri Gamze ile Özge Elvan şikâyetçi olduklarını ve davaya katılma taleplerinin olduğunu söyledi.

Ankara, İstanbul, Adana, Aydın, Bursa, Antalya, Balıkesir, Diyarbakır, Van Barosu davaya katılma talebinde bulundu. Adana Barosu, “Emri ben verdim diyenden başlanarak soruşturmanın genişletilmesi gerekir” açıklamasında bulundu.

 

BAROLARIN BAŞVURUSUNA RET

Sanık polis Fatih Dalgalı’nın vekili “aile dışında herkesin davaya katılma talebinin reddini isteriz” dedi. Sanık polisin vekilleri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirildiklerini söyledi. Bunun üzerine davanın savcısı, “Barolar suçtan zarar gören değildir. Baroların katılma taleplerinin reddini talep ederiz” açıklamasında bulundu. Tüm baroların davaya katılma talepleri, “doğrudan suçtan zarar görmedikleri” gerekçesiyle mahkeme tarafından reddedildi.

Mahkemenin tüm baroların davaya katılma talebini reddetmesi üzerine, Ankara Barosu’ndan “Aileden yetki belgesi alarak davaları takip edeceğiz!” açıklaması geldi.

Elvan ailesinin avukatları mahkemeye SEGBİS itirazlarını sürdürmeye devam etti. Avukatlar mahkeme başkanına, “Tanıklar Berkin’in katilini teşhis edebilecek durumda, SEGBİS sisteminden sanığı teşhis edemezler” ifadelerini yöneltti.

SANIK GİZLENİYOR

Sanığın takma bıyık ve gözlüklü olmasına tepki gösteren avukatlar, önlerinde parodi olduğunu ifade etti. Avukatlar mahkemeye “Sanığın saçında eklenti var mı? Kendi gözlüğü mü? Bıyığı takma mı? Bu hususların tespitini talep ediyoruz” sorusunu sordu. Avukatlar sanığın emniyet tarafından gizlenmesi için çok çabaya girildiğini ifade ederek, sanığın yine gizlendiğini vurguladı.

Sanık polis Fatih Dalgalı’nın avukatı, “Müvekkilimi sahtekarlıkla suçluyorsunuz” dedi. Salondan “doğru, parodi bu” sesleriyle birlikte, alkışlar yükseldi.

Sanık polis, can güvenliğinden endişelendiğini ve eşinin hamile olduğu iddiasıyla Van’dan duruşmaya katılmak istediğini söyledi.

Adliye güvenliği, açıklama yapan avukatları dışarı attı:

İLK ARA VERİLDİ

Adliye dışında, ‘Berkin Elvan ölümsüzdür’ sloganları atılıyor. Mahkeme duruşmaya 13:30’a kadar ara verdi. “Sanığın can güvenligi yok” iddiasıyla Van’dan SEGBİS ile dinlenmesine karar verildi.

DURUŞMA YENİDEN BAŞLADI

Berkin Elvan duruşması verilen aranın ardından tekrar başladı.

(Sol.org)

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir